Time je najveća bolnica u državi posle velikih kliničkih centara. Bolnički kompleks je građen postepeno, pa najstarija zgrada će 2026. napuniti dve stotine godina, a najnovija je takozvani hirurški blok koji je otvoren 1996. i izgrađen sredstvima samodoprinosa. Rekonstrukcija i dogradnja zdravstvenog kompleksa u Sremskoj Mitrovici se najavljuje već neko vreme, ali nas je zanimalo šta o tome imaju da kažu lekari, o čemu je govorio direktor Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, primarijus doktor Dragan Malobabić, specijalista ginekologije i akušerstva.

“Zdravstveni kompleks u Sremskoj Mitrovici čine kapaciteti Opšte bolnice, ali i mitrovačkog Doma zdravlja. Zgrade u bolničkom krugu su građene u različim periodima tokom dva veka, a standardi lečenja se stalno menjaju i potrebno je napraviti ravnotežu što se tiče kvaliteta zdravstvene zaštite. Rekonstrukcija će se odvijati u nekoliko faza, ali ne treba zaboraviti da će bolnica morati neomatano da radi tokom rekonstrukcije. Prva faza će biti izmeštanje odeljenja iz najstarijeg objekta, koji će biti korišćen za ambulantne preglede i administraciju”, kaže doktor Malobabić za Sremska Mitrovica živi.


Uprkos svim ulaganjima, evidentno je da su objekti u bolničkom krugu dotrajali i da zahtevaju obnovu. Zato ovaj projekat, kako ističu u Opštoj bolnici, neće trajati jedno leto, biće to proces od više godina, koji će rezultirati boljim standardima lečenja. Kako doktor Malobabić kaže, kapacitet će ostati isti, ali umesto šestokreventnih soba, pacijenti će boraviti u maksimalno dvokrevetnim što je minimalan standard. Osim toga, internističke službe, urgentni prijem, hirurški blok i Hitna pomoć će imati nove objekte i biće bolje uvezani, što je izuzetno bitno kada su u pitanju hitna i akutna stanja.

Promo Opsta bolnica Subotica

“Najveći radovi podrazumevaju izgradnju bolničkih objekata A i C koji će se nalaziti na prostoru sadašnje pravne službe, koja će biti izmeštena. Biće dograđen objekat sadašnje ginekološke službe, gde će se naći i pedijatrija, tako da će u buduće sva dece biti u jednom objektu. Biće dograđen i hirurški blok, pa će deo sadašnjih kapaciteta biti korišćen za urgentni prijem, a izgradnja Hitne pomoći uz tu zgradu znači brži prijem pacijenata. Imaćemo i nove operacinone sale, a razgovaramo i o nabavci magnetne rezonance. Tu građani moraju razumeti da postoje posebni bezbednosni uslovi oko rada takvog aparata i da ga ne možemo staviti bilo gde. Moram da istaknem da smo odlično sarađivali sa projektantima i da su nas konsultovali o tome kako posao u našoj ustanovi funkcioniše. Kada sve bude završeno, imaćemo nove 22 hiljade kvadratnih metara”, zaključuje doktor Malobabić.