• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VELIKI DAN ZA SUBOTICU: Obeleženo 78 godina od oslobođenja u Drugom svetskom ratu

Izvor Promo

Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma u Subotici, rad je vajara Tome Rosandića

 VELIKI DAN ZA SUBOTICU: Obeleženo 78 godina od oslobođenja u Drugom svetskom ratu Izvor: Promo

Danas je veoma važan dan za grad Suboticu. Svečanim programom i polaganjem venaca na Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma i Spomen-kompleks palim Crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi, danas je obeležena 78 godišnjica od oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu. Prisutnima se na komemorativnom skupu obratio i gradonačelnik Stevan Bakić, koji je ovom prilikom istakao da je Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma, svetinja za naš grad i narod i da je veoma važno da mladi sagledaju prošlost, razumeju istu i da je nikada ne zaborave.

“Danas obeležavamo jedan od najvažnijih datuma u istoriji našeg grada, 10. oktobar Dan oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu i 78 godina od pobede nad fašizmom, najvećim zlom ne samo dvadesetog veka nego i celokupne istorije ljudskog roda. Desetog oktobra 1944. godine, borci Subotičkog partizanskog odreda i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, u sudejstvu sa vojnicima Crvene armije, oslobodili su Suboticu od fašističkog okupatora. U Drugom svetskom ratu stradalo je više od 7 hiljada građana Subotice. Nikada u istoriji nije bilo toliko ljudskih žrtava kao u Drugom svetskom ratu. Veoma je važno da naši mladi sugrađani što bolje razumeju i sagledaju našu prošlost i uvere se da zlo ne poznaje granice. Ideali onih koji su pre 78 godina pobedili nacizam i fašizam, a to su sloboda, ravnopravnost svih naroda i njihovo pravo da budu svoji na svome, ideali su za koje se Srbija i srpski narod bore i danas. Naša obaveza je da nikada ne dozvolimo da se ono što je nepobitno tačno prepravlja i da laž pobedi istinu. Naša Srbija stoji na braniku istorijske istine i poslednjih godina mnogo se preduzima da se od zaborava otrgne naš veliki doprinos antifašističkoj borbi kao i činjenica da smo za slobodu i odbranu svog prava na postojanje u dvadesetom veku u dva svetska rata izgubili oko 3 miliona duša” izjavio je Stevan Bakić gradonačelnik Subotice.

Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma u Subotici, rad je vajra Tome Rosandića i podignut je 1952. godine. U njemu su položeni posmrtni ostaci petnaest velikana subotičkog radničkog pokreta i boraca za oslobođenje grada.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image