U dvorištu porodične kuće Miloševićevih u Nemanjinoj ulici 41 u Požarevcu oko 18 sati sahranjen je bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević, koji je 11. marta od infarkta umro u Haškom tribunalu.

Kovčeg sa Miloševićevim telom spušten je u zemlju, u grobno mesto ispod lipe, uz zvuke "Podmoskovskih večeri", a sahrani nije prisustvovao niko od članova najuže Miloševićeve porodice.

Oproštajno pismo udovice Mirjane Marković pročitala je Ljiljana Milanović, supruga bivšeg direktora Radiotelevizije Srbije, Dragoljuba Milanovića. Ona je uverena, kako je istakla u pismu suprugu, da će ubuduće svaka borba protiv nepravde u svetu biti njime inspirisana.

Miloševićeva supruga, ističući u pismu da nije uz njega u trenutku kada se "vratio u svoju zemlju", navodi da "zlikovci, koji su ga ubili" u haškoj tamnici "hoće i njenu glavu, možda i glavu njihove dece. "Hoće da unište svaki trag života koji liči na tvoj, pre svega moj".

Njih dvoje su, uverena je Markovićeva, uvek bili na istoj strani sveta, boreći se za uzvišene ideale. "Boreći se za te uzvišene ideale ti si izgubio život", piše Miloševićeva supruga i ističe: "svaka borba protiv nepravde ubuduće biće inspirisana tobom". "Ja znam da ćeš večno biti živ za sve buduće ljude kojima je stalo da žive kao ljudi. Tvoju će zastavu nositi svaki pošten i hrabar čovek, a tvoje haške ubice i njihove ulizice u našoj zemlji ostaće zapamćene samo kao spletkaroši, ološ, potkazivači koje nikada nije ni dotakao ni jedan oblik časti".

Markovićeva protivnike svog supruga naziva kukavicama i civilizacijskim otpadom. "Danas je budan najveći deo Srbije, da je barem polovina tih Srba bila budna marta 2001. godine, ne bi one sramne aprilske zore bio uhapšen. Danas je Srbija ljuta i uvredjena, da je bila takva bar malo i delimično 28. juna 2001. ne bi te nekoliko plaćenih protuva sprovelo do neprijateljskog helikoptera i nepovratno odvelo od zemlje. Već četvrti dan plače Srbija, da je tako zaplakala pre šest meseci, kada si se teško razboleo i kada ti nisu dali da se lečiš ti bi danas bio živ. Ja ću ostati tamo gde si me ostavio...Čekala sam te pet dugih, teških, strašnih haških godina i nisam te sačekala. Sad ti čekaj mene", poručila je Mirjana Marković.

Kovčeg su u dvorište uneli Miloševićevi najbliži saradnici - Milutin Mrkonjić, Uroš Šuvaković, Bogoljub Bjelica, Bojan Kekić..., a orkestar je za to vreme svirao posmrtnu muziku.

Sahrani, koja je prenošena direktno na televiziji BK, prisustvovali su i Nikola Šainović, Dragoljub Ojdanić, zamenik i generalni sekretar SRS, Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, supruga lidera radikala Vojislav Šešelj, Vladimir Kršljanin, Genadij Zjuganov, Sergej Baburin, Leonid Ivašov, Remzi Klarki i drugi.

Markovo pismo ocu

Nad kovčegom Slobodana Miloševića pismonjegovog sina Marka pročitao je funkcioner SPS Bogoljub Bjelica:

"Moj tata,
ispunio sam ti poslednju želju. Vratio sam te ovde gde si želeo i gde ti je mesto. Ovde, gde smo Marija i ja odrasli i gde Marko raste. Ovde, na jedno od najlepših, najsrpskijih mesta svete srpske zemlje gde su u toku već više od dva veka živeli najveći heroji, rodoljubi i mučenici od kojih su svi živeli i giniuli za svoju otadžbinu pod pravoslavnim krstomi i pod petokrakom zvezdom.

Ti, na žalost, nisi prvi koji se ovamo vraća izgubivši život, ali kao i svi pre Tebe dobivši rat, pobedivši.

Neka Tvoja pogibija bude sveta, neka zauvek ostane zapamćena i neka bude poslednja.
Neka otrezni prevareni i poniženi srpski narod.
Neka ga podseti na sve najveće srpske mučenike od Lazara do Tebe.
Neka više nikada nijedan srpski rodoljub ne bude prodan, izdan i predan.
Neka Srbija vrati sve iz tog proteklog i sramnog mesta gde sam Te poslednji put video.
Neka se agresorima i okupatorima više ne dozvoli da kroče na ovu zemlju.
Neka se ne dopusti da sa Tvojom pogibijom budu sahranjeni i sloboda i dostojanstvo.
Neka sloboda i mir zamene i nasilje i izdaju progon i poniženje koje vladaju.

Izdajnici i kukavice pravdaju izdaju otadžbine interesima i nacije.
Rodoljubi i heroji za njom ginu kao ti.
Umreti za otadžbinu znači živeti.

Tata, kada Tvoje srce više ne kuca, moje samo otkucava.
Budi najzad spokojan i slobodan, došao si kući.

Ovde ćeš biti sa nama zauvek.
Iako Tvoje srce više ne radi dajemo Ti naše da zauvek ostane sa Tobom.

Volim Te oduvek, zauvek i uvek, najviše na svetu.
Neka ti je večna slava, Marko".

Ispraćaj 20.000 Požarevljana

U centru Požarevca oko 13.00 preminuo je Miladin Š. (1945), iz Prijedora u Republici Srpskoj, koji je došao na sahranu bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića, rečeno je agenciji Beta u požarevaškoj policiji. U požarevačkoj bolnici rečeno je da je Miladin Š. preminuo od srčanog udara.

Na trgu u Požarevcu se okupilo oko 20.000 gradjana, a obratio im se ruski general, Leonid Ivašov, član nekadašnjeg pregovaračkog tima Viktora Černomirdina, koji je naveo da Rusija i svi časni Rusi žale zbog smrti Miloševića. Dodao je da je Milošević bio "na čelu otpora novim fašistima i da je tu borbu vodio do samog kraja". Prema njegovim rečima, Milošević je u Haškom Tribunalu "branio istinu i pravdu o Srbiji"

Ivašov je često prekidan uzvicima "Rusija, Rusija".

Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Miodrag Vučelić rekao je da je Milošević bio "poslednji velikan srpske političke scene" i da će njegova smrt "osnažiti duh srpskog naroda isto kao što je to učinio poraz kosovskih junaka".

Skupu su se obratio i penzionizani general Božidar Delić, koji je bio u uniformi, i poručio da se oni koji su se borili za Kosovo i Metohiju neće pomiriti sa "otimanjem" Pokrajine.

Na gradskom trgu u Požarevcu govorili su i austrijski književnik Peter Hanke, predsednik opštine Požarevac Dušan Vujičić i predsednik SPS Požarevac Miomir Ilić.

Povorka sa posmrtnim ostacima Miloševića, nakon govora, uputila se u sumrak ka dvorištu porodične kuće gde se već nalaze bivši predsednik Vlade Srbije i potpredsednik Vlade SRJ Nikola Šainović, koji je optužen pred Haškim tribunalom, bivši predsednik ruske Dume Sergej Baburin, zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić, supruga predsednika SRS-a Jadranka Šešelj, predsednik ruske Komunističke partije Genadij Zjuganov.

Okupljeni gradjani formirali su špalir do dvorišta kuće kroz koji se kreće automobil sa posmrtnim ostacima Miloševića.

Ispraćaj Slobodana Miloševića trajao je od 10 sati.

(agencije/MONDO)