Slušaj vest

Posebno je osetljiva i važna tema večerašnjeg Usijanja. I treba da bude podjednako bitna ne samo svakom novinaru i novinarki u Srbiji, već svakom pojedincu i čitavom društvu. U vreme kada gubimo novinarsku supstancu, ova priča nudi i poraz i nadu.

Novinarka Jelena S. Spasić učinila je nas u Kuriru mnogo puta ponosnim - samo jedan u nizu njenih velikih priča je raskrinkavanje udruženja Dijabetes revolucija iza kog stoje braća Dušan i Stojan Rajić. Od tog trenutka, od pre dva meseca, Jelena se suočila sa paklom uvreda, kleveta, javnog ruganja, pretnji, objavljivanja njenih slika. Spirala napada je kulminirala rečenicom:”Ovakve spodobe treba spaljivati na lomači pred celom familijom". Inspirisan hajkom braće Rajić, napisao ju je izvesni Saša Mirović kog Jelena čak nikad nije ni videla. Policija ih je privela, a zatim je usledilo najgore otkriće: Mirović je osuđeni ubica. Kao maloletnik je osuđen zbog ubistva kuvarice u Dečjem selu u Sremskoj Kamenici. Ovo otvara novo poglavlje strepnje. U Usijanju pitamo: Ko će Jeleni S. Spasić i njenoj porodici garantovati bezbednost posle pretnji braće Rajić i čoveka koji je bio spreman da ubije? Kako zaštititi novinare? Kako motivisati medijsku profesiju da bude jedinstvena i ohrabrena, a novinare da beskompromisno i profesionalno rade svoj posao, baš kao što je to činila novinarka Jelena Spasić?

Ivica Dačić, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova

Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara i izvršni direktor ANEM-a

Aleksandar Radivojević, advokat