Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adriano Martins izjavio je danas u Beogradu da je hapšenje Ratka Mladića unapredilo poziciju Srbije na putu ka EU, ali da su za pozitivno mišljenje Evropske komisije o njenoj kandidaturi neophodne reforme.

Martins je istakao da su ključna pitanja za pozitivno mišljenje Komisije o kandidaturi Srbije funkcionisanje pravosuđa, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, unapređenje pravnog okvira za imovinska pitanja i usvajanje zakona o restituciji.

On je ukazao da je vremenski okvir za sve te reforme veoma kratak i da zahteva "snažnu aktivnost svih institucija".



Martins je kazao i da je EU ocenila da su za održavanje makroekonomske stabilnosti najvažnije strukturne reforme u zdravstvu, obrazovanju i penzijskom sistemu koji mora da bude dugoročno održiv.

Neophodna je takođe depolitizacija javne administracije i da se izbegne da javna preduzeća ne troše državne resurse na subvencije, dodao je on.

Martins je kazao da EU pozitivno ocenjuje nameru Srbije da postigne novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom i očekuje da se poštuju doneta fiskalna pravila.

Prilikom ocenjivanja napredovanja Srbije na putu ka EU biće uzeta u obzir i primena Prelaznog trgovinskog sporazuma s EU, rekao je Martins i ukazao da nije bitno samo da se propisi donose već i da se primenjuju.

Martins je takođe ocenio da je osnivanje Srpskog parlamenta preduzeća i dijalog privrede i vlasti "važan znak da ekonomska i privredna pitanja dolaze u fokus pažnje u Srbiji".

Prvi sastanak Srpskog parlamenta preduzeća održava se u Domu Narodne skupštine Srbije. Okupio je 250 privrednika i preduzetnika koji razmatraju probleme sa kojima se srpska privreda susreće.

Članovi Srpskog parlamenta preduzeća će na kraju skupa usvojiti i Vladi Srbije dostaviti zaključke, predloge i preporuke, koji se odnose na kreiranje ekonomske politike i zakonski okvir za stvaranje boljeg ambijenta poslovanja.

(Beta)