Stanojević je kazao da niko od putnika nije povređen i da su nakon toga otišli u manastir Visoke Dečane, prenosi Tanjug.

Zbog kamenovanja autobusa Kosovska policijska služba (KPS) uhapsila je dve osobe albanske nacionalnosti koje su nakon saslušanja puštene.

Regionalni portparol KPS Zećir Keljmendi izjavio je Tanjugu da je policija privela jednu ženu (59) i mladića (23), oboje albanske nacionalnosti, koji su nešto iza podne kamenovali konvoj u kome su se nalazili Srbi koji su došli da obiđu crkvu i groblje u Đakovici.

"Autobusi su pogođeni manjim kamenicama, tako da nije bilo oštećenja ni povređenih u ovom incidentu. Policija je uhapsila ove dve osobe, koje su nakon saslušanja, odlukom istražnog sudije, puštene da se brane sa slobode. Slučaj se tretira kao remećenje javnog reda i mira", rekao je Keljmendi.

"Obišli smo groblje koje se nalazi u gradu, pa smo nakon toga došli i u hram Uspenja presvete Bogorodice, a po izlasku iz hrama bili smo kamenovani, ali smo pod jakim obezbeđenjem specijalnih jedinica Kosovske policijske službe i Euleksa izašli iz Đakovice", rekao je Stanojević.

On je KiM radiju kazao da se incident dogodio u Srpskoj ulici, gde su oni otišli kako bi obišli crkvu Uspenja presvete Bogorodice.

Bilo je planirano da oko 120 raseljenih Đakovičana, koliko ih je danas bilo tamo, obiđu i groblje u Donjem Petrovcu, nadomak Đakovice, ali je zbog bezbednosnih problema poseta ovom groblju otkazana.

Stanojević je naveo da je otkazan izlazak na groblje u selu Donji Petrovac, udaljenom 2,5 kilometara od grada, jer su pripadnici KPS procenili da nije bezbjedno ići do Petrovca.

Nekoliko stotina Srba iz severne Kosovske Mitrovice posetilo je jutros groblje u južnom delu grada, dok je više desetina Srba obišlo pravoslavno groblje u Prištini.

Protojerej Milija Arsović rekao je Srni da je skoro potpuno uništeno groblje u Kosovskoj Mitrovici, u njenom južnom delu, gde više nema Srba.

Izlazak na groblja protekao je bez incidenata, a vernike su sve vreme obezbeđivali pripadnici KPS-a.



Preostali Srbi iz Prištine i interno raseljeni sa Kosova obišli su danas na Zadušnice delimično razrušeno i u korov zaraslo srpsko pravoslavno groblje u tom gradu.

Članovi porodice Tomić kažu da već 11 godina na Zadušnice dolaze iz sela Preoce u koje su izbegli 1999. godine, ali da do sada nikada groblje nije toliko zaraslo u šiblje, korov i trnje.

Novica Tomić rekao je agenciji Beta da je sa sinovima jutros morao da sa grobova izvuče dvoja kola trnja da bi mogli da zapale sveće i da prištinski sveštenici služe pomen.

Prištevka Ikonija Zdravković je rekla da sa članovima svoje porodice već 10 godina iz Niša, gde su izbegli 1999. godine, dolazi da zapali sveće najmilijima.

Raseljeni Srbi su tokom proteklih 10 godina odnosili posmrtne ostatke svojih najmilijih sa prištinskog groblja u centralnu Srbiju, gde su 1999. godine izbegli.

Neki su, sa druge strane, odlučili da podignu nove nadgrobne spomenike na prištinskom groblju a među njima je porodica Nešić koja živi u Čaglavici kod Pristine.

Oni su izrazili očekivanje i uverenje da je vreme vandalizama prošlo i da spomenik niko neće porušiti.

Čuvar groblja Jahir Beriša rekao je da su pre oko 20 dana srpski radnici iz Gračanice došli i nekoliko sati čistili rastinje i šiblje na groblju.

"Sve to rastinje ostavili su oko stare kapele i pored ograde. Sada se to osušilo i plašim se da će to da se zapali, jer dovoljna je samo iskra pa da bukne. Zato pozivam te srpske radnike da dođu i da to poseceno rastinje odnesu sa groblja", rekao je on.

Paroh prištinski, otac Darko rekao je da je razlog što ove godine raseljeni prištinski Srbi iz centralne Srbije nisu organizovano došli na Zadušnice, to što srpska opština Priština, koja je izmeštena u Gračanicu, nije poslala zvanični zahtev Ministarstvu za Kosovo i Metohiju da bi se njima obezbedio prevoz.

(MONDO/agencije)