Šutanovac je novinarima u bazi Treće brigade Kopnene vojske u Kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije kazao da o izmeni Kumanovskog sporazuma razgovara prijateljski i u interesu stabilnosti regiona.

"Posle 12 punih godina dobićemo relaksaciju tog sporazuma koja će biti primerena. To nasleđe iz 1999. godine za nas više nije adekvatno, mislim da sporazum mora da se menja", rekao je Šutanovac u bazi koja obezbeđuje 17 kilometara administrativne linije između Srbije i Kosova.

Vojno-tehničkim sporazumom, potpisanim juna 1999. godine, okončan je napad NATO na SRJ.

Prema rečima Šutanovca, Srbija je zahvaljujući modifikaciji sporazuma ušla u Kopnenu zonu bezbednosti i smanjila njenu veličinu.

U poseti Trećoj brigadi Kopnene vojske bio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Miloje Miletić koji je kazao da problemi duž administrativne linije ne zahtevaju veće vojno angažovanje i da Vojska Srbije aktivno sarađuje sa MUP-om koji je u kontaktu sa Euleksom.

"Najveći problemi su ilegalna seča šume i ilegalna trgovina, a za njihovo rešavanje nadležnosti nemaju ni Kfor, ni Vojska Srbije", rekao je Miletić i naveo da Vojska uhapšene preda MUP-u, koji ih prosledi Euleksu.

Šutanovac je još kazao da je za obezbeđivanje Kopnene zone bezbednosti i administrativne linije potrebna čvršća saradnja sa Kforom.

"Mi vršimo politički pritisak na Kfor da ne smanjuje svoje brojčano stanje u odnosu na ono koje može da garantuje mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji", rekao je Šutanovac.

Ministar je danas posetio i kasarnu "Toplički ustanak" u Kuršumliji gde je rekao da je Vojska Srbije, pored bezbednosnog faktora, i relevantan faktor ekonomskog razvoja u tom kraju.

Šutanovac je kazao da su svi u bazi Treće brigade "Veliki trn"
profesionalci i da tim angažmanom obezbeđuju primanja.

U bazi "Veliki trn" su i dve žene, profesionalne pripadnice Vojske Srbije.

(Beta)