Potpredsednik Predsedništva i funkcioner Samostalne liberalne stranke Petar Miletić tvrdi da će "cela ova situacija sa embargom" biti rešena narednih dana.

"Razgovarali smo sa ministarkom trgovine Kosova i čini mi se da smo nešto uspeli da pokrenemo za kamione koji su se našli u međuzoni. Oni će već od danas moći da prođu granicu, a cela ova situacija biće rešena narednih dana, jer ne verujem da može dugo da traje", istakao je Miletić.

Nekoliko desetina kamiona na prelazu Merdare stoje već šesti dan zbog odluke Vlade Kosova o zabrani uvoza zbog problema međusobnog priznavanja carinskih deklaracija i plaćanja dažbina.

Kako Danas saznaje, kosovski biznismeni koji uvoze robu iz Srbije vrše pritisak na kosovskog premijera Hašima Tačija da se blokada granice sa Srbijom obustavi, jer gube mnogo novca.

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi obišao je u nedelju punkt Merdare sa kosovske strane i najavio da kosovska policija neće dozvoliti blokadu putničkog saobraćaja.

Redžepi je naveo da je kosovska vlada "uspostavila reciprocitet u trgovini sa Srbijom i BiH" i dodao da su vlasti ovih zemalja "uvele zabranu uvoza proizvoda sa Kosova, zbog pečata na kojima piše Republika Kosovo".

On je naglasio da će kosovska vlada ukinuti zabranu uvoza robe iz Srbje, ukoliko vlasti u Beogradu ukinu zabranu uvoza robe sa Kosova i prihvate pečat kosovske carine na kojima piše "Republika Kosovo".

Privredna komora Srbije uputila je danas pismo komesaru Evropske unije za proširenje Štefanu Fileu, u kojem je zatražila da se EU uključi u rešavanje problema zabrane ulaza srpske robe na Kosovo i Metohiju.

"Obraćamo se vama i ostalim nadležnim evropskim institutucijama sa inicijativom da se hitno aktiviraju svi raspoloživi mehanizmi kako bi se suspendovala odluka o zabrani ulaza robe iz Srbije i time sprečilo kršenje važećih sporazuma i osnovnih principa EU o slobodnom protoku roba", navodi se u pismu, u koje je Tanjug imao uvid.

Komora upozorava da srpska privreda trpi negativne posledice zbog uvođenja te mere.

"Ovom merom se na najgrublji način krši CEFTA sporazum koji je potpisan 2006. godine pod pokroviteljstvom Evropske unije. Želimo da naglasimo da poslovni sektor u Srbiji, domaći i strani investitori jednako, već trpe negativne posledice povodom nagle promene uslova poslovanja uvođenjem ovog embarga", naglašava se u pismu.

Kopija ovog pisma će biti dostavljena i visokoj predstavnici Evropske unije Ketrin Ešton, direktorki CEFTA sekretarijata Renati Vitez, šefu delegacije EU u Srbiji Vensan Dežeru, specijalnom predstavniku Ujedinjenih nacija za Kosovo Robertu Sorensonu.

Pisma istovetne sadržine biće dostavljena predsedniku Vlade Srbije Mirku Cvetkoviću i ministru ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojši Ćiriću, koji predstavlja našu zemlju u CEFTA sporazumu.

CEFTA sporazum obuhvata Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Makedoniju, Albaniju, Moldaviju i UNMIK, u ime institucija u Prištini.

(MONDO/agencije)