• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi se sećaju žrtava Oluje

Parastos žrtvama hrvatske vojne operacije održan je u beogradskom hramu Svetog Marka. Služio je vladika hvostanski Atansije Rakita uz sasluženje sveštenstva Srpske pravoslavne crkve, a prisustvovao je, između ostalih, i predsednik Srbije Boris Tadić.

U hramu Svetog Marka parastosu prisustvovao je i potpredsednik vlade zadužen za probleme izbeglica Jovan Krkobabić, sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović, predstavnici izbegličkih udruženja, udruženja nestalih i ubijenih Srba u Hrvatskoj, kao i mnogobrojni građani.

Predstavnici Vlade Srbije, izbegličkih udruženja i udruženja nestalih i ubijenih Srba u Hrvatskoj potom će položiti cveće na spomen ploču nedaleko od hrama u tašmajdanskom parku i odati poštu svim žrtvama ratova od 1991. do 2000. godine.

Predstavnici više od 100 izbegličkih i zavičajnih udruženja Srba iz Hrvatske u ambasadi Hrvatske predali su otvorena pisma za predsednicu Vlade Hrvatske Jadranku Kosor i potpredsednika vlade iz redova srpske zajednice Slobodana Uzelca.


Oni između ostalog, od Vlade Hrvatske traže, da pre ulaska zemlje u EU, Srbima vrati stanove, kuće, vikendice, poljoprivredno, građevinsko i šumsko zemljište, isplati zaostale penzije, dinarsku i deviznu štednju.

Godišnjica staradnja Srba u operaciji "Oluja" i u njenom nastavku, akciji "Maestral", kada je izvršena agresija hrvatskih snaga na 13 opština BiH, biće obeležena nizom manifestacija u Republici Srpskoj koje traju od 3. do 7. avgusta.

Paljenjem sveća ispred hrama Hrista Spasitelja u Banja Luci odata je pošta svim žrtvama, a okupljenima su se obratili zvaničnici RS.

U hramu Svete Trojice 4. avgusta, na dan kada je počela operacija "Oluja" biće služen parastos svim žrtvama, a potom će na banjalučkom groblju "Sveti Pantelija" biti položeno cveće na spomen-obeležja palim srpskim borcima i civilima tokom poslednjeg rata.

U Akademiji nauka i umetnosti RS u Banja Luci, u organizaciji tamnošnjeg ogramnka "Veritasa", 5. avgusta će biti održan okrugli sto na temu: "Zločin i kazna povodom ratova na prostoru bivše SFRJ".

U Novom Gradu, u Svodni, gde je kolonu izbeglica bombardovalo hrvatsko ratno vazduhoplovstvo, 6. avgusta će biti održan parastos.

Na Janjilama kod Petrovca, 7. avgusta biće otkriven metalni krst kao znak sećanja na Srbe koji su u egzodusu iz Republike Srpske Krajine stradali na petrovačkoj cesti.

U operaciji "Oluja" koja je počela u zoru 4. avgusta 1995. hrvatske snage, u sadejstvu s muslimanskim snagama Bosne i Hercegovine, pobile ukupno 2.650 i u egzodus naterale 340.000 ljudi.

U "Oluji" je s prostora Srpske Krajine nestalo blizu 2.000 Srba i proterano oko 220.000, a u akciji "Maestral" koja je bila njen produžetak, ubijeno je 655 i izgnano oko 125.000 Srba s područja 13 opština BiH.

Prema podacima "Veritasa" još se traga za 1.011 nestalih Srba, među kojima je 660 civila od kojih 337 žena.

Operacija "Oluja" koja je dovela do pada RSK, prema presudi koju je Haški tribunal izrekao hrvatskim generalima 15. jula ove godine, bila je "udruženi zločinački poduhvat", s tadašnjim predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom na čelu, čiji je "cilj bio prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva i naseljavanje tog područja Hrvatima".

Haški tribunal je prvostepenom presudom hrvatskog generala Antu Gotovinu, koji je komandovao operacijom "Oluja, osudio na 24 godine, a komandanta specijalne policije Mladena Markača na 18 godina zatvora.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image