Konsultacije o zaključcima su trajale dva i po sata, a srpski ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović posle sastanka javnosti nije precizirao na šta se zaključci odnose.

Prethodno je u toku dana na konsultacijama predstavnika četiri opštine sa predstavnicima Vlade Srbije u Zvečanu potvrđena saglasnost da se jedinicama Kfora i dalje omogući sloboda kretanja.

Šef srpske delegacije u razgovorimasa Pršitinom Borko Stefanović je ranije danas ocenio da velika većina građana na severu Kosova podržava postignuti sporazum sa Kforom o rešavanju krize nastale nakon pokušaja prištinskih vlasti da preuzme administrativne prelaze.

U međuvremenu kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi najavio je da će narednih dana biti istrage, hapšenja kriminalaca, a da će kasnije uslediti povratak kosovskih sudija u regionalni sud.

Time će, dodao je Redžepi, "postepeno biti uvedena vladavina reda i zakona na severu". On je izjavio i da će kosovske institucije postepeno delovati na severu Kosova na uspostavljanju reda i zakona i da specijalne jedinice policije neće delovati bez kordinacije sa Kforom.

Sporazum kosovske vlade sa Kforom Redžepi je ocenio kao veoma povoljan za Kosovo, a odlaganje uklanjanja barikada na putevima severnog Kosova nakon postizanja dogovora, po njegovim rečima, predstavlja taktiku tzv. zajednice srpskih opština na severu.

Dok kosovski premijer Hašim Tači u intervjuu Radiju Slobodna Evropa izjavljuje da je Priština uspela da obezbedi potpuno poštovanje reciprociteta u uvozu robe, prekid krijumčarenja i uspostavljanje kontrole na celoj teritoriji Kosova, evropski posrednik u dijalogu Beograda i Prištine Robert Kuper poručio je pregovaračima da je trenutno najbolje da odu na odmor.

Imamo nekoliko tačaka o kojima su se složili i Priština i Beograd, za koje postoji razumevanje u međunarodnoj zajednici, izjavio je Kuper i dodao da komandantu KFOR-a generalu Erhardu Bileru pripadaju mnoge zasluge za ulogu koju je imao postupajući uz punu podršku međunarodne zajednice.

Situaciju ne severu Kosova Kuper je okarakterisao kao abnormalnu, jer postoje dva embarga, jedan od strane Prištine, drugi od strane Beograda i to bi po njemu trebalo da sa prekine.

Sporazum kosovske vlade, Kfora i Euleksa pozdravila je vlada u Tirani uz ocenu da on čini solidnu osnovu da se kroz pregovore reši pitanje slobodnog kretanja roba preko linije Kosova i Srbije, zasnovanog na principu reciprociteta.

Iz kabineta predsednice Kosova Atifete Jahjage saopšteno je da je sporazum dobra vest za građane jer se njime rešava kriza u tri opštine na severu Kosova i na prelazima 1 i 31.

Organizacija ratnih veterana OVK saopštila je da podržava sporazum i da je spremna, ukoliko bude potrebno, na mobilizaciju u odbrani suvereniteta Kosova, dok Opozicioni pokret Samoopredeljenje ocenjuje da sporazumom Tačijeva vlada pokušava da sakrije neuspeh.

Najveća opoziciona stranaka kosovskih Albanaca Demokratski savez Kosova pozdravila je sporazum i pozvala međunarodnu zajednicu da sačuva novu situaciju i nove zakonske realnosti stvorene na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak.

Dan posle postizanja sporazuma o administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak, velika većina građana na severu Kosova podržava taj sporazum i traži od predstavnika Vlade Srbije, Borislava Stefanovića i Gorana Bogdanovića da ostanu sa njima.

Stefanović je poručio da pitanje administrativnih prelaza mora biti odvojena tačka pregovora i najavio nastavak dijaloga Briselu za 5.septembar.

(Tanjug)