Bogdanović je, u izjavi Tanjugu, istakao da vraćanje autobusa sa administrativnih prelaza predstavlja "drastično kršenje svih dogovora, a naročito dogovora o slobodi kretanja" koji su Beograd i Priština postigli ranije tokom dijaloga u Briselu.

"To je veoma štetna aktivnost Prištine koja dovodi u pitanje sve ono o čemu smo se ranije dogovorili", rekao je Stefanović za Tanjug.

Ministar Bogdanović je rekao da Srbiju "zabrinjava ćutanje Evropske unije i Ujedinjenih nacija" na poslednje aktivnosti privremene vlasti u Prištini i podsetio da ih je vlada o tome kontaktirala, ali da do sinoć nije dobila nikakav odgovor.

"Da je to Srbija uradila, bilo bi reakcija - i Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije i međunarodne zajednice", smatra Bogdanović iznoseći ocenu da albanska strana i za ovu odluku, kao i za pokušaj zauzimanja administrativnih prelaza krajem prošlog meseca, "ima podršku u međunarodnoj zajednici".

Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom takođe je ukazao da je poslednja aktivnost prištinskih vlasti "štetna".

Vlada Srbije je od UN, kao i od EU, zatražila da spreče pokušaje privremenih vlasti u Prištini da ometaju slobodu kretanja na području južne srpske pokrajine.

"Ovakav potez prištinskih vlasti predstavlja pokušaj institucionalizovanja pritiska na Srbe i pripadnike drugih zajednica kojima je u strahu od albanskih ekstremista sloboda kretanja inače ograničena već više od 11 godina", istaknuto je u saopštenju Vlade Srbije.

Privremene vlasti u Prištini na taj način, smatra Vlada Srbije, dezavuišu i sprovođenje dogovora o slobodi kretanja postignutog tokom dijaloga između Beograda i Prištine.

Pošto kosovska policija ne dozvoljava ulazak u pokrajinu autobusima prevoznika iz centralne Srbije, uz obrazloženje da ne poseduju validne dozvole kosovskog ministarstva saobraćaja za prevoz putnika, prevoznici "Lasta", "Jedinstvo - Kavim" i "Niš ekspres" organizovali su alternativni prevoz u južnu srpsku pokrajinu.

(Tanjug)