Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić zatražio je danas od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) da pošalje jasnu poruku da su jednostrani potezi neprihvatljivi i da konstatuje da je nebezbednija i nestabilnija situacija u regionu posledica takvih unilateralnih poteza Prištine pre mesec dana na severu Kosova.

"Nešto manje od mesec dana, situacija u našem regionu je postala manje bezbednija, manje sigurna i nepredvidljivija", ukazao je Jeremić.

Prema njegovoj oceni, to je "direktna posledica proračunate odluke lidera etničkih Albanaca da narede, ničim izazvanu, oružanu akciju na severu Kosova, kao deo ozloglašenog plana da nasilno nametnu nelegalni i neželjeni režim građanima dela Pokrajine".

Jeremić je apelovao na SB UN da počiniocima poruči da su njihovi jednostrani potezi potpuno neprihvatljivi.

Prema rečima Jeremića, ovakvi potezi predstavljaju kršenje dugoročnog sporazuma između Prištine i Euleksa da specijalne jedinice Rosu ne budu raspoređene na sever Kosova, bez odobrenja ove evropske misije.

"Ovaj akt etničkih Albanaca, koji je ostao bez sankcija, među stanovnicima severa Kosova stvara utisak pokušaja okupacije njihove teritorije", upozorio je Jeremić.

On je ukazao da je reakcija Vlade Srbije bila brza, ali odmerena, podsećajući da je na teren upućena delegacija koja je pregovarala sa predstavnicima Kfora o uspostavljanju stabilnosti na Kosovu.

Obezbeđeno je povlačenje specijalnih jedinica Rosu, naveo je Jeremić, ali je ukazao da je pažnja, nažalost, tada bila usmerena na incident na jednom od prelaza, kojeg su zapalile maskirane osobe.

"Vlada Srbije oštro je osudila ovaj akt ekstremizma. Iskazali smo spremnost da sarađujemo sa relevantnim činiocima, kako bi otkrili identitet osoba i motive za ovakav akt", naglasio je Jeremić.

On je članicama SB UN rekao da situacija na Kosovu mora biti vraćena na situaciju pre jednostranog akta Prištine, kao i da oni koji su destabilizovali sever Kosova moraju za to položiti račun.

"Danas, na ovoj sednici, tražimo odgovor na neka važna pitanja. Ko je naredio jednostranu akciju jedinica Rosu? Da li je neko iz međunarodne zajednice znao da će ova operacija biti izvedena? Zašto je Euleks nestao sa severa Kosova, uoči akcije Rosu, ostavljajući Srbe bez zaštite", naglasio je Jeremić.

"Zašto Euleks nije iskoristio svoja široka ovlašćenja i poništio akciju Prištine čim je počela? Da li treba dozvoliti pokušaje da se kreira nova realnost na terenu kroz korišćenje sile, posebno kada dijalog dve strane donosi rezultat? Šta da su Srbi preduzeli jednostrane akcije, umesto etničkih Albanaca", upitao je Jeremić.

"Ovakvo ponašanje ne doprinosi bezbednosti na Balkanu, mora biti odbačeno i osuđeno na najasniji mogući način. Priština bi tišinu mogla da protumači kao saglasnost, čime bi se povećala mogućnost novih jednostranih poteza", naveo je Jeremić.

Jeremić je odbacio optužbe da na severu Kosova funkcionišu paralelne strukture, navodeći da one svoju legitimnost zasnivaju na podršci većine građana koji žive na severu, kao i iz toga da one nemaju alternative koja prolazi test demokratije.

"Prave paralelne strukture su one koje su kreirane na osnovu jednostranog proglašenja nezavisnosti i takozvanog Ustava Republike Kosova, dokumenta koji nikada nisu odobrili ni UNMIK, niti ovaj Savet", naglasio je Jeremić.

Jeremić se osvrnuo i na politička dešavanja u Prištini, gde su nekadašnji saradnici premijera Kosova Hašima Tačija počeli da otkrivaju veze javnih ličnosti i pripadnika organizovanog kriminala.

"Svedočenja Nazima Blace označavaju Tačija kao odgovornog za ubistvo skoro 450 političkih protivnika i svedoka ratnih zločina", naveo je Jeremić.

"Sam Blaca navodi da je odgovorao Azemu Sili, kojeg je Savet Evrope identifikovao kao vodeću figure organizovanog kriminala na Kosovu, zajedno sa Fatmirom Ljimajem, koji pred Euleksom odgovara sa ratne zločine i korupciju", dodao je Jeremić.

Jeremić je, na sednici Saveta bezbednosti UN ukazao i na drastična skrnavljenja srpskih verskih objekata.

"Srbija pozdravlja doprinos Euleksa u otkrivanju šta se dešavalo na samom Kosovu, ali u otkrivanju šta se dešavalo u slučaju trgovine organima nevinih Srba ova misija ne može da vodi istragu nigde van Kosova", podsetio je Jeremić.

"Nastavićemo da insistiramo da Savet bezbedosti UN preduzme akcije, kako bi sveobuhvatna istina o tome šta se dešavalo bila otkrivena", poručio je Jeremić.

On je ocenio da je sada vreme za svaku stranu da odluči kako će se ići napred, a može se birati između upotrebe sile ili dijaloga.

"Prvi izbor je potez očaja, drugi nade, a ne mogu se izabrati oba", naglasio je srpski šef diplomatije.

Jednostranost je, kako je objasnio, nekompatibilna sa naporima da se dostigne obostrani prihvatljivo rešenje za problem Kosova.

"Svako mora izabrati put kojim će ići. Dvosmislenosti nisu moguće", predočio je Jeremić.

Srbija ponavlja svoju spremnost za mir i nastaviće da radi neumorno kako bi ga dostigla, rekao je Jeremić, uprkos nazadovanju koji je izazvano jednostranim aktom Prištine.

"Pozivam Savet bezbednosti UN da obezbedi, kada se sledeći put budemo videli, da jedina promena na terenu bude ona oko koje su se saglasile obe strane u dijalogu", rekao je Jeremić.

On je ponovio stav Srbije da nikada neće priznati nezavisnost Kosova, eksplicitno ili implicitno, jer je to demokratska volja srpskog naroda i obaveza iz Ustava Srbije.

On je naglasio da Srbija očekuje brzo imenovanje novog šefa Misije UN na Kosovu, dodajući da će Beograd biti angažovan u konsultacijama koje će dovesti do prihvatljive nominacije.

To će pomoći i obezbediti da UNMIK ostane nezamenjljiv stub mira i stabilnosti na Kosovu, zaključio je Jeremić.

Vršilac dužnosti šefa UNMIK-a Farid Zarif ocenio je da situacija na Kosovu ostaje "napeta i nepredvidiva" nakon pokušaja kosovskih vlasti da preuzmu dva prelaza na administrativnoj liniji.

"Iako se situacija (na Kosovu) sada donekle popravila, ona ostaje napeta i nepredvidiva", kazao je Zarif i pozvao na uzdržavanje od unilateralnih akcija na Kosovu kako bi se izbeglo pogoršanje situacije i omogućio napredak kroz dijalog.

Zarif je podsetio da izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna pokriva period od 16. aprila do 15. jula, to jest pre izbijanja najnovijih incidenata i daje optimističnu sliku o napretku dijaloga Beograda i Prištine.

"Situacija se promenila odmah posle kraja izveštaja kada se dogodilo odlaganje šeste runde pregovora dijaloga Beograda i Prištine, oko carinskih pečata," naveo je on.

On je istakao da je 25. jula bez ikakvog upozorenja i koordinacije sa međunarodnim snagama Priština pokušala da rasporedi jedinice Rosu na dva prelaza.

Premijer Kosova Hašim Tači je objasnio da je cilj te akcije da se uspostavi vladavina prava i kontrola carine, kako bi se kontrolisao embargo na uvoz srpske robe.

Nadamo se da će se dijalog nastaviti i strane rešiti svoje dugoročne probleme u trgovini, rekao je Zarif.

Zarif je istakao da su pojačane policijske patrole na severu, kao i kontrola suda u Mitrovici.

Iako je situacija lokalizovana i smirena, trebalo bi ukazati da događaji od prošlog meseca predstavljaju najozbiljniji bezbednosni incident od nasilja 2008. godine, ukazao je Zarif.

To nas je podsetilo, rekao je Zarif, da su pitanja koja su uzrok incidenata i dalje nerešana i ozbiljna pretnja miru i stabilnosti Kosova.

On je naglasio da ih treba rešavati u dijalogu i bez jednostranih poteza.

Zarif je istakao da je dobro što se tenzije sa severa Kosova nisu prelile na ostatak Kosova, ali je ipak zabeleženo povećanje slučaja napada na kosovske Srbe i imovinu južno od Ibra.

Jezik i retorika Beograda i Prištine, ocenio je Zarif, često su bile poruke dominacije i podele, retko inkluzije i saradnje.

Beograd je pokrenuo postupak pred CEFTA sporazumom koji se tiče odluke Prištine da uvede embargo na proizvode iz Srbije, rekao je Zarif, ali je dodao da je došlo do konsenzusa Beograda i Prištine da se o tome razgovara na seldećoj rundi dijaloga, a UNMIK će obezbediti koordinaciju ova dva postupka.

Zajednički cilj je uspešno rešavanje problema, rekao je Zarif i pohvalio pragmatičan pristup kosovskih vlasti da učestvuje na sastancima Saveta za regionalnu saradnju u Sarajevu.

Zarif je preneo obaveštenje Euleksa da je formirana specijalna radna grupa, imenovani njeni članovi koji bi trebalo da ispitaju navode iz izveštaja Dika Martija nečovečnom postupanju i nelegalnoj trgovini ljudskim organima.

Obezbeđeni su objekti i oprema u Briselu i očekuje se da radna grupa počne sa radom u septembru, rekao je Zarif.

Zarif je istakao da, u izveštajnom periodu, u procesu povratka nije bilo većeg napretka o kojem bi izvestili kada se govori o povratku raseljenih ili otkrivanju nestalih lica, kojih ima više od 1.800.

Ministar inostranih poslova Kosova Enver Hodžaj rekao je u raspravi da "zamrznuti sukob, status kvo i podela Kosova nisu prihvatljivi i nema povratka na situaciju od pre 25. jula" i naglasio da posle 12 godina Srbija mora da prihvati realnost i rasformira svoje paralelne strukture na severu Kosova.

On je naglasio da će Vlada Kosova udvostručiti napore da se obezbedi predstavljenost njenih institucija na severu Kosova.

Šef diplomatije Kosova je naglasio da je Vlada Kosova poslala policiju na severnu granicu, ne da bi napadala ili uznemiravala stanovnike, već da se pojačaju mere reciprociteta prema Srbiji i embargo na robu iz Srbije.

"Naša akcija je legitimno obavljanje nadležnosti policije", rekao je Hodžaj, navodeći da prema rezoluciji 1244 kosovska policija može da funkcioniše na severu Kosova.

"Kao što su izvestili posmatrači, 25. jula kosovska policija je situaciju rešila na profesionalan način, ali su članovi srpske vlade ilegalno ušli na Kosovo i podbunjivali ljude sa severa koji su postavljali barikade", rekao je Hodžaj.

"Ono što se desilo je najveći izazov miru na Balkanu", ocenio je Hodžaj i upozorio da su "srpske ilegalne strukture" koristile eksploziv i snajpere da pucaju na kosovsku policiju.

Prema njegovim rečima, jedan od najvećih problema je da Srbija podržava kriminalne strukture na severu i sprečava integraciju kosovskih Srba, koji na osnovu Ahtisarijevog plana uživaju pozitivnu diskriminaciju.

"Pozivamo Savet bezbednosti UN da podrži napore za uspostavljanje vladavine prava na celoj teritoriji Kosova i mi nećemo koristiti silu, već svoju odlučnost", poručio je Hodžaj.

"Kosovo će biti slobodna zemlja za sve svoje stanovnike, bez obzira o kojoj se zajednici radi. Ne želimo nikakvu vladavinu na severu, osim vladavine prava", rekao je Hodžaj.

On je istakao da je Priština najzaintersovanija strana da se razjasne optužbe Dika Martija i dobro je što je sastavljen tim za istragu.

"Uveravam vas da će Vlada Kosova sarađivati sa Euleksom kao nezavisnim arbitrom pravde. Kosovo je zemlja vladavine prava, posvećena pravdi za žrtve i kažnjavanju kriminalaca", naglasio je Hodžaj.

Hodžaj je istakao da je strateški nacionalni interes da Kosovo postane članica Evropske unije i UN i dodao da su liberalizacija viznog režima i ugovorni odnos sa EU prioriotet za Kosovo.

"Kosovo je posvećeno dijalogu u regionu i jedan od rezultata od tog dijaloga su i prvi sporazumi sa Srbijom", naveo je on.

Govoreći o ekonomskoj situaciji, Hodžaj je naveo da je Međunarodni monetarni fond procenio da će Kosovo imati rast bruto domaćeg prozivoda od šest odsto i da je najmanje zadužena država u regionu.

Zamenik ambasadora Francuske Martin Brian poručio je da nema mesta nasilju na Kosovu i pozvao Beograd i Prištinu da se vrate za pregovarački sto.

On je dodao da Francuska podržava Kosovo, kao i druge države regiona, u približavanju evropskim standardima i ulasku u EU.

Ambasador Rusije Vitalij Čurkin naglasio je da njegova zemlja u potpunosti podržava integritet i suverenitet Srbije i ocenio da dešavanja od 25. jula na prelazima Jarinje i Brnjak destabilizuju "ionako krhku situaciju na Kosovu".

"Korišćenje Kforovih helikoptera za transport kosovske policije u julu je kršenje neutralnosti te misije", naveo je Čurkin i dodao da je zabeleženo više slučajeva da je i Euleks vlastima u Prištini ostavio da rade šta hoće i podsetio da to nije u skladu sa mandatom te misije.

"Održivo rešenje po pitanju Kosova moguće je samo pregovorima dve strane, poštujući Rezoluciju 1244", poručio je Čurkin.

On je ukazao da je neprihvatljivo učešće Kosova na međunarodnim forumima van mandata Unmika i naveo da Rusija nije zadovoljna situacijom oko povratka raseljenih.

"Događaji krajem jula na severu Kosova pokazali su da je situacija u regionu daleko od stabilne i da je eksplozivna", poručio je Čurkin.

Ambasador Nemačke u UN Peter Vitig ocenio je da je situacija na KiM relativno mirna i ukazao na problem kriminala.

Vitig je dodao da je incident na severu Kosova ukazao da pitanja u vezi sa severom treba da budu važan element u dijalogu između Beograda i Prištine.

On je naglasio da je stav Nemačke da se nezavisnost Kosova ne može dovoditi u pitanje.

"Put ka poboljšanju i smirivanju tenzija je rad na praktičnim rešenjima. Pozivamo sve strane da se koncetrišu na dijalog. Razgovori treba da se vode tako da budu skoncentrisani na opipljiva pitanja. To je jedini način da se ide napred, da bi se rešila pitanja poput trgovine i carina", rekao je ambasador Vitig.

On je podvukao da će Nemačka nastaviti da promoviše zajedničku evropsku perspektivu i budućnost Kosova i dodao da je cilj te zemlje mir i stabilnost u regionu.

Ambasador Velike Britanije Mark Lajal Grant pozvao je sve strane da budu konstruktivne i izrazio zabrintost zbog događaja u julu.

On je podsetio da su kosovske vlasti nedavno sprovele popis stanovništva, ali da su vlasti na severu Kosova sprečile popis na toj teritoriji.

"Dijalog je jedinstvena prilika da se izgradi odnos između Kosova i Srbije i da obe zemlje krenu ka prosperitetu i EU", naveo je britanski ambasador i dodao da Vlade Kosova i Srbije moraju biti kontruktivne.

On je izrazio zabrinutost zbog procena da se nastavljaju tenzije između zajednica i povratnika u te zajednice.

Grant je naglasio da je "budućnost Kosova u EU, zajedno sa drugim državama regiona".

Zamenica američkog ambasadora u UN Rozmari DiKarlo ocenila je da Kosovo kao nezavisna država ima pravo da sprovodi vladavinu prava na celoj svojoj teritoriji.

Di Karlo je pozvala obe strane da mirno reše probleme i dodala da je neprihvatljivo angažovanje MUP-a Srbije na severu Kosova, jer to predstavlja nepoštovanje Rezolucije 1244.

Ona je ocenila da dijalog Beograda i Prištine ide dobrim putem i pozvala obe strane da nastave pregovore u septembru kako bi se poboljšao život građana na Kosovu.

"Dijalog nije o statusu, jer je Kosovo nezavisna država, i suprotne tvrdnje potkopavaju stabilnost u regionu i aspiracije i Srbije i Kosova da uđu u EU", poručila je DiKarlo.

Zamenik stalnog predstavnika Kine Vang Min izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog nedavnih tenzija na severu Kosova i pozvao strane "da se uzdrže od bilo kakvih jednostranih akcija koje mogu da dovedu do eskalacije nestabilnosti u regionu".

On je pozvao Beograd i Prištinu da dijalogom reše sve postojeće probleme i pozdravio postignuti napredak u dosadašnjem toku dijaloga.

(agencije/MONDO)