Po povratrku iz Brisela, šef tima Vlade Srbije za pregovore s Prištinom je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da tokom jučerašnjih pregovora ni na koji način nije bilo reči o administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak i da te teme postoje u narednim rundama pregovora.

Prema njegovim rečima, za Srbiju je neprihvatljiv dolazak kosovskih caranika na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak.

"Sporazum postignut sa Kforom koji važi najmanje do 15. septembra za nas ostaje na snazi, Svako jednostrano menjanje ove situacije z anas će biti poziv na nestabilnost, konfrontaciju i narušavanje postignutog mira", kazao je Stefanović.

Stefanović je istakao da dogovor o pečatima omogućava promet robe i normalizaciju života i snabdevanje na Kosovu.

On je izrazio očekivanje da za nekoliko dana bude ukinut embargo na robu iz Srbije koji je Priština uvela.

Stefanović je ponovio da prema dogovorenom izgledu carinskih pečata oni neće imati ni grb Kosova ni oznaku Republika Kosovo.

"Postoje primeri posebnih carinskih zona unutar iste države", kazao je Stefanović.

Stefanović je ukazao na stav UNMIK-a koji je formalno izneo šef te misije Lamberto Zanijeri da je carinski pečat Kosova statusno neutralan i u skladu sa rezolucijom 1244, kao i na to da su se sa takvim pečatom složile i zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova.

"Nekoliko puta smo se suočavali sa zahtevom Prištine da na carinskom pečatu budu istaknuti takozvani državni smimboli Kosova", kazao je Stefanović.



Šef pregovaračkog tima Beograda je naveo da će, pored carinskog pečata i prateća carinska dokumentacija biti statusno neutralna.

"Srbija zadržava i pravo da ne oštećujući carinski pečat doda i svoj pečat na carinsku dokumentaciju, koji će da potvrdi statusno neutralan pristup i rezoluciju 1244. To će se činiti tako da se ne prekrši procedura CEFTE i međunarodna carinska pravila", kazao je Stefanović.

On je istakao i važnost juče postignutog dogovora o katastru, koji će omogućiti da građani mogu da ostvare svoja imovinska prava na Kosovu. Na taj način, prema rečima Stefanovića, regulisano je i pitanje imovine crkve.

"Građani će moći uz jasnu propisanu proceduri da dostave dokaze da su određene nepokretnosti, zemljište, kuće ili privredni objekti u njihovom vlasništvu. I onda će se kroz tu proceduru i organe koje smo dogovorili, kroz komisije koje imaju naše učešće sprovesti reviziju i ujednačavanje dva katastra", kazao je Stefanović.

On je nagovestio da će procedura biti duga i teška, ali da će omogućiti da se spreče pokušaji otimanja srpske imovine na Kosovu i Metohiji.

Stefanović je Srbe na severu Kosova pozvao na mir i pribranost, i poručio im da ne odgovoraju na eventualne provokacije ili na jednostrane poteze Prištine.

"Dogovor koji smo postigli neće zaživeti bez pune implementacije na terenu, a tu će biti puno problema. Republika Srbija će kroz rad svojih organa učiniti sve da tih problema bude što manje", kazao je šef pregovaračkog tima Beograda

Stefanović je jučerašnje pregovore ocenio kao teške i najavio nastavak pregovora krajem septembra.

Prema njegovim rečima, kosovska delegacija pokazala je nespremnost za dogovor o temema koje predstoje: telekomunikacije, električna energija i univerzitetske diplome.

On je poručio da je Srbija uočila "jasne namere da se natera ne na to da prizna Kosovo kao nezavisnu državu, već da svojim činjenjenjem ili ne činjenjem da potvrdu državnosti Kosva"

"Naš odgovor je negativan i ostaće negativan na takva nastojanja", kazao je Stefanović.

(Beta)