• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Problem s Mađarskom biće rešen"

Problem sa stavom Mađarske o zakonu o restituciji biće rešen u bilateralnim razgovorima, rekao je danas predsednik Srbije Boris Tadić.

Problem sa stavom Mađarske o zakonu o restituciji biće rešen u bilateralnim razgovorima, rekao je danas predsednik Srbije Boris Tadić posle razgovora sa komesarom za proširenje Evropske unije Štefanom Fileom.

Tadić je ukazao da nijedan reformski zakon nije bio usmeren protiv bilo koje etničke zajednice u Srbiji.
"Naša ukupna politička filozofija je da podržavamo sve etničke zajednice, tako da ni zakon o restituciji nije imao cilj da bude usmeren protiv mađarske manjine", istakao je Tadić.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je novinarima na Beogradskom sajmu da se zakon o restituciji ni jednim svojim delom ne odnosi na Mađare i da je stav, protiv koga Evropa ne može biti protiv, da se restitucija ne odnosi na pripadnike okupacionih snaga.

"Princip je da pripadnici okupacionih snaga ne mogu da traže restituciju i to je pošten princip", istakao je Dačić. On je rekao da razume zainteresovanost Mađarske, ali da te probleme treba rešavati drugim postupcima i rehabilitacijom.

Spor sa Mađarskom oko zakona o restituciji danas je nastavljen pretnjom Srbiji da će usporiti njen put ka EU.

Tim zakonom, kako tvrde Mađari, Srbija "isključuje iz kompenzacije sve etničke Mađare koji žive u Vojvodini". Vojvođanski Mađari traže ocenu ustavnosti zakona. Evropska unija prati ceo slučaj.

Mađarska neće podržati evropske težnje Srbije, čak ni dobijanje statusa kandidata, sve dok je na snazi nedavno usvojeni zakon o restituciji, izjavio je zamenik mađarskog premijera Žolt Šemjen za današnji list "Mađar Hirlap".

Srbija, prema njegovim rečima, isključuje iz kompenzacije sve etničke Mađare koji žive u Vojvodini, time što celu zajednicu kolektivno označava kao ratne zločince.

"To je apsolutno protivno ljudskim pravima, osnovnim principima Evropke unije i nacionalnim interesima Mađarske", rekao je Šemjen.

On je dodao da se Budimpešta slaže da oni koji su osuđeni za ratne zločine treba da budu isključeni iz restitucije, ali da je neprihvatljivo da se celoj zajednici oduzme pravo na nadoknadu samo zbog svog porekla, prenela je mađarska novinska agencija MTI.

Mađarski ministar inostranih poslova Janoš Martonji izjavio je juče da će doći do "ozbiljnih problema" ukoliko u Srbiji ostane na snazi u nepromenjenom obliku Zakon o vraćanju imovine i nadoknadi.

Šef mađarske diplomatije nije isključio mogućnost da, u tom slučaju, zvanična Budimpešta stavi veto na odluku o prihvatanju Srbije kao kandidata za članstvo u EU tokom decembarskog glasanja.

Savez vojvođanskih Mađara danas je podneo Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti odredbe Zakona o vraćanju imovine i obeštećenju, koja iz restitucije isključuje sve pripadnike okupacionih snaga, najavio je danas poslanik SVM Balint Pastor.

“Ubeđeni smo da je tim rešenjem povređeno načelo zabrane disktiminacije, pretpostavka nevisnoti i pravo na pravično suđenje. Učinićemo sve da se do decembra, kada treba da se donese i konacna odluka o statusu kandidata Srbiji, skupština usvoji izmene i dopune tog zakona”, rekao je Pastor novinarima u parlamentu nakon sastanka evropskog komesara za proširenje Štefana Filea sa šefovima psolaničkih grupa.

Pastor je rekao i da je Fileu uručio materijal na kome zasnivaju svoje tvrdnje da taj zakon sadrži princip kolektivne odgovornosti.

On je pojasnio da je za SVM taj zakon sporan, jer iz restitucije isključuje sve pripadnike okupacionih snaga i njihove naslednike, bez obzira da li su prinudno mobilisani i da li su zaista počinili zločine ili ne.

Evropski komesar za proširenje Stefan File kaže da će Evropa pratiti da li se Zakon o restituciji u Srbiji primenjuje transparentno i na nediskriminatorski način.

File je novinarima, nakon sednice Saveta za evropske integracije Vlade Srbije kojoj je prisustvovao, rekao da Zakon o restituciji, koji je srpski parlament usvojio krajem septembra, treba da garantuje transparentnost i da ne sme biti diskriminacije.

"Razgovori će biti nastavljeni na bazi tih principa i nadam se da neće biti potrebe za ekstremnom merom", rekao je File komentarišući najavu Mađarske da će uložiti veto na dobijanje statusa kandidata Srbije ukoliko se neke odredbe zakona ne promene.
Izglasavanje Zakona o povraćaju imovine i obeštećenju pratila je polemika o pravima na restituciju pripadnika okupacionih snaga.

Zakon iz restitucije isključuje pripadnike okupacionih snaga koje su tada delovale na teritoriji Vojvodine, protiv čega su bili Savez vojvođanskih Mađara, kao i sama Mađarska, koji tvrde da se time diskriminišu Mađari u Vojvodini.

Zvanična Budimpešta je procenila da se radi o zakonu suprotnom evropskoj praksi, koja dopušta samo ličnu krivicu.

Mađarska vlada smatra da su tim zakonom uskraćena prava vojvođanskih Mađara i nagovestila da, ukoliko se sporne odredbe ne izmene, neće podržati kandidaturu Srbije za članicu EU.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image