Tadić je u govoru na sesiji Igmanske inicijative ponovio da Srbija neće i ne može da prizna unilateralno proglašenu nezavisnost Kosova.

On je ponovo upozorio da je opasna i kontraproduktivna svaka uniletarlna akciju koja podrazumeva silu, koja ne poštuje dogovorena rešenja i koja za cilj ima promenu stanja na terenu.

"Srbija je principijelno opredeljena za pravedno, kompromisno i održivo rešenje, jer samo takvo rešenje može obezbediti trajni mir na prostoru Zapadnog Balkana. Nema lakog rešenja za problem Kosova i svi smo toga svesni. Nema rešenja koja nas vraćaju u prošlost, ali moramo naći održivo rešenje za budućnost", objasnio je Tadić.



Predsednik je izrazio zadovoljstvo preporukom Evropske komisije da se Srbiji dodeli status kandidata za prijem u EU, kao i da pregovori o tome počnu čim se postigne dodatni napredak u rešavanju otvorenih tema, u dijalogu sa Prištinom.

Predsednik Srbije je zato poručio da nije vreme za slavlje, već da treba početi primenu donetih zakona što će obezbediti nov kvalitet života građana.

"Ukoliko Srbija ne bude reformisana zemlja, otežaćemo političke i ekonomske odnose u celom regionu, a posebno će biti teško našim građanima", ukazao je Tadić.

Tadić je izrazio zadovoljstvo što su Srbija, Hrvatska i Crna Gora napredovale ka Evropskoj uniji, i ukazao da otvorena pitanja među državama ne smeju da budu zloupotrebljena u procesu evrointegracija.

Predsednik je rekao da sve zemlje podržavaju stabilnost i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, i da svaka promena unutrašnjeg uređenja definisanog Dejtonskim sporazumom, mora da bude rezultat političkog kompromisa i dodao:

"Pomirenje jedan od najvažnijih izazova i da je zato neophodno da sve države bezuslovno kazne počinioce ratnih zločina i isti standardi moraju da važe za sve."

"Odnos prema ratnim zločinima zahteva nulti nivo tolerancije. Srbija je izručila svih 46 optuženih haškom Tribunalu i osudila zločin u Srebrenici skupštinskom rezolucijom", rekao je Tadić.

On je ocenio da su njegova poseta Srebrenici, osuda zločina u Vukovaru i Paulinom Dvoru, kao i njegova saradnja sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem doprinos stabilizaciji i miru.

Tadić je ukazao da je potrebno što pre rešiti životno važne probleme, poput pitanja izbeglica i nestalih.

On je kao važan element saradnje istakao suzbijanje organizovanog kriminala, kao i ekonomsku saradnju zemalja regiona.


(agencije/MONDO)