Zamenik predsednika Demokratske stranke i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas rekao je da bi voleo da jednog dana dođe do toga što je Zoran Janković uradio u Sloveniji, da je problem svih u DS ako se niko u Vladi ne oseća odgovornim za nedobijanje kanidadure, kao i da je u nekim delovima na sednici Glavnog odbora stranke bio veoma oštar.

"Narodu je malo muka od klasičnih političara. Zato je Zoran Janković dobio izbore u Sloveniji. Voleo bih da u svom životu jednog dana dođem do toga što je Janković uradio", rekao je Đilas za "Novi magazin", na pitanje da li bi se odlučio za karijeru Jankovića, koji je kao gradonačelnik Ljubljane pobedio na parlamentarnim izborima i ima velike šanse da bude premijer Slovenije.

Đilas je rekao da hoće, ako mu Beograđani daju poverenje, još jedan mandat da radi na mestu gradonačelnika, a da se za treći mandat neće kandidovati.

On je ocenio da najbolji posao za DS radi kad Beograd dobro funkcioniše i naglasio da ne postoji mogućnost da stranka kaže da bude nešto što on neće.

Na opasku novinara da stranka može da gleda drugačije, pragmatično, on je odgovorio da "nije dobro da se od Dragana Đilasa pravi supermen".

"Nisam siguran da sa ovim iskustvom u Beogradu i svim što sam ranije radio u životu znam dovoljno da budem dobar premijer", istakao je on.

Ali, kako je dodao, "znam sigurno da Tomislav Nikolić sa onim što je on radio u životu ništa ne zna o tome i da bi bilo veoma loše da on bude premijer".

"Pre politike, poslednji posao mu je bio u pogrebnom zavodu u Kragujevcu, onda se 20 godina bavio politikom u skupštini..., budimo realni, iza njega nije ostalo ništa osim njegove lične koristi, ništa nije napravio, ništa nije uradio i on je danas kandidat za premijera. Su čim, što bi rekli Srbi", rekao je Đilas.

On smatra da danas o Beogradu zna mnogo više nego pre četiri godine i da, kada Beograd ide napred, cela Srbija ide za njim.

Đilas je najavio je da će u narednom mandatu njegov fokus biti na ekonomiji.

Đilas se osvrnuo i na odnose sa ambasadorima, rekavši da ne ide na prijeme koje oni priređuju i odbija sastanke kada traže da sa njim razgovaraju o politici.

"Ako imaju problem sa curenjem vode u ambasadi ili parkiranjem, mogu da im pomognem, a nekima od njih sam rekao da se ne ponašaju kao trgovački putnici svojih zemalja", rekao je Đilas.

On je dodao da svi oni pričaju o transparentnosti javnih nabavki, a onda od njega traže da ta pravila ne važe za firme iz njihovih zemalja i podržavaju neke u Srbiji koji rade suprotno od onoga za šta se te zemlje javno zalažu.

"Kad sve to saberem, počnem da sumnjam u njihovu dobru nameru prema Srbiji", rekao je Đilas.

U vezi sa tim, on je naveo da najveća opoziciona stranka nije podržala hapšenje Ratka Mladića, ne kaže šta misli o barikadama na severu Kosova, a za Zvonka Veselinovića kaže da je veliki patriota.

"Taj isti Veselinović za veliki novac izdaje svoje objekte Telekomu Kosova da ima mreže u srpskim opštinama i još čuva te objekte, a sa svojim ljudima puca na nemačke vojnike Kfora. I sada je to partija čiji lideri posećuju Vašington i zovu ih na prijeme po ambasadama. Pa kakva je to poruka Srbiji, kome je to poruka", upitao je Đilas.

Đilas je govorio i o tome da informacije sa zatvorenog dela sednice Glavnog odbora DS "cure" u javnost.

"Ako se niko u Vladi, osim Bože Đelića, ne oseća odgovornim (za nedobijanje kandidature) verujem da je to problem svih nas u DS o kojem treba da pričamo, a ne dilema da li je pametno smeniti ili ne smeniti jednog ili dva ministra pred izbore", rekao je Đilas.

On kaže da je na nedavnom Glavnom odboru od stranke tražio da na republičkom nivou kandiduje ljude za koje će građani glasati kao za sposobne ljude sa imenom i prezimenom, a ne za stranačku listu.

"U tom kontekstu bio sam vrlo oštar, rekao sam nekima da se direktno kandiduju imenom i prezimenom za vlast u svojoj opštini ili gradu, a ne da se kriju iza Demokratske stranke. Ako im građani ne daju podršku, neka se sklanjaju iz politike", rekao je Đilas.

Prema njegovim rečima, Đelić je sve učinio, uz napore Kancelarije za pridruživanje, da Srbija dobije kandidaturu, ali da nije dobijena zbog problema na severu Kosova i Metohije.

"Rekao sam da je to što nam je uradila Nemačka duboko nepravedno, jer Srbija je po svemu zaslužila status kandidata, ali smatram da je naš posao da vidimo da li smo mogli da uradimo nešto drugačije kako bismo izbegli ovo što nam se desilo ", rekao je Đilas.

"Kad je Kosovo u pitanju opet idemo u dve krajnosti, jedna je da ne treba uopšte da pričamo sa Albancima, a druga da im odmah sve damo. Moramo da sednemo i pričamo, jer ćemo u suprotnom izgubiti sve. Sever Kosova nikakvim planom ne može da dobije manje nego što sada ima, a to je da je de facto Srbija", rekao je Đilas za "Novi magazin".

Gradonačelnik je odbacio optužbe da "vlada" medijima, rekavši da Srbija ima mnogo slobodnih medija i pogrešan Zakon o informisanju koji propisuje da mediji mogu da budu drakonski kažnjeni.

"Jednom sam zamerio nekim svojim prijateljima koji su glavni urednici što ćute, a ne izađu i kažu da li ih kontroliše Dragan Đilas. Meni bi smetalo i ne bih ćutao da sam glavni urednik nekog medija. Ako je to tačno, ne treba ja da demantujem nego glavni urednici", zaključio je Đilas.

(agencije/MONDO)