Budžetska sredstva za vladinu Kancelariju za stručne i operativne poslove u pregovaračkom procesu danas su bila povod za oštru polemiku poslanika opozicionih SRS i LDP sa vladajućom većinom i premijerom Mirkom Cvetkovićem, koji je istakao nužnost postojanja te kancelarije zbog tehničke podrške daljem procesu dijaloga Beograda i Prištine.

Žustra rasprava je krenula amandmanom radikala koji su predložili smanjenje sredstava za plate, dodatke i naknade zaposlenih u toj kancelariji za 11 miliona dinara, a opravdanost njenog postojanja pokrenuli su i liberali.

Poslanici tih stranaka tvrdili su da je razlog osnivanja te kancelarije sukob šefa pregovaračkog tima Beograda Borislava Stefanovića i ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.

Premijer je poručio da su neopravdane insinuacije da je ona osnovana samo zbog šefa pregovaračkog tima Beograda Borislava Stefanovića i objasnio da je ona "nužna zbog tehničke podrške daljem procesu pregovaranja".

"Ona nije nužna za one koji smatraju da ne treba da se vode pregovori. Ona nema nikakve veze sa personalnim planovima, ona obavlja vrlo važan posao. Kancelarija je nužna i značajno će pomoći u odvijanju pregovora koji će se nastaviti ko zna koliko vremena u budućnosti", istakao je Cvetković.

Budžet za narednu godinu predvideo je blizu 25 miliona dinara za tu kancelariju, od toga blizu 12 miliona za plate zaposlenima.

U polemiku se uključila i šefica poslanika “Za evropsku Srbiju” Nada Kolundžija, koja je rekla da je logično da neko ko smatra da pregovorima ne treba tražiti rešenja, amandmanom traži ukidanje sredstava za tu kancelariju.

"Sve što iznosite je politikanstvo koje je ovu zemlju koštalo života i izgubljenih prostora”, kazala je Kolundžija, koja je objasnila da će pregovarački proces biti dug i da je zato neophodno postojanje te kancelarije, a samim tim i izdvajanje budžetskih sredstava za njen rad.

Kolundžija je navela da je politika koju je vodila SRS devedesetih godina "dala rat", da je rezultirala Kumanovskim sporazumom i situacijom u kojoj je Kosovo pod međunarodnom upravom.

"Politika za koju se zalažete dobiće ocenu na izborima. Građani su se u potpunosti odrekli takve politike, jer je smatraju štetnom za sopsvetni život", rekla je Kolundžija.

Radikali su naveli da se postavlja pitanje kako je do sada, odnosno u 2011. godini, tekao pregovaracki proces kada u budžetu za 2011. godinu nije predviđen ni jedan jedini dinar za tu kancelariju.

"To znači da Stefanović može da radi i bez tih sredstava", rekao je poslanik SRS Aleksandar Martinović.

Liberali su napomenuli da je ključna stvar da li je ta kancelarija opravdala svrhu svog postojanja, te zatražili informacije šta ona radi, ko u njoj radi i koliko će to sve koštati.

"Oni su upitali zašto se izdvajaju sredstva toj kancelariji koja će pregovore sa Prištinom voditi na osnovu Rezolucije 1244, "koja je isto toliko kapitulantska kao Kumanovski sporazum".

Kolundžija im je odgovorila da Srbija jedino iz Rezolucije 1244 može da crpi pravo na odbranu interesa na Kosovu I Metohiji.

Rasprava o toj kancelariji pokrenula je i pitanje trošenja budžetskih sredstava za Kosovo i Metohiju.

Kolundžija je izjavila da je očigledno da je "za neke" kosovski problem bio veoma unosan biznis.

"Niko ne treba da dovodi u pitanje obavezu države da izdvaja sredstva u cilju staranja o Srbima na Kosovu i pomoći da ostanu tamo. Ono što je bitno utvrditi jesu zloupotrebe i da li je i ko je zloupotrebljavajući kosovski problem sticao ličnu korist. Iz nekih navoda ovih dana ima i izvesnih dokaza, očigledno je da je za neke kosovski problem bio veoma unosan biznis", rekla je Kolundžija.

Liberal Bojan Đurić složio se sa Kolundžijom da postoje mnoge zloupotrebe kosovskog problema i da su mnogi time finansijski profitirali.

"Za mene je zloupotreba sredstava kada javna preduzeća na Kosovu grade alternativne puteve", rekao je Đurić, a liberali su polemiku iskoristili i da ponovo zatraže skupštinsku raspravu o Kosovu i Metohiji.

(Tanjug)