Lider URS Mlađan Dinkić najavio je danas da će vladi predložiti da ukine "muzički dinar" zanatlijama i smanji tu naknadu za sve ostale, napominjući da se radi o jednom od 120 nameta koji nepotrebno opterećuje privrednike.

On smatra da nema razloga da "muzički dinar" plaćaju frizeri, obućari, automehaničari, jer im puštanje muzike nije osnovna delatnost, kao ni proizvođači i uvoznici računara i multifunkcionalnih uređaja, budući da se ti uređaji ne koriste samo za slušanje muzike.

Dinkić je izneo podatak da oko 75.000 preduzetnika u Srbiji plaća "muzički dinar" i koji je tri puta veći nego u Velikoj Britaniji, a osim što je taj namet visok, problem je i što privrednici moraju da ga plate na tri uplatnice.

On veruje da bi manje naknade omogućile da veći broj preduzetnika bude u stanju da plati, što bi, prema njegovom mišljenju, omogućilo više novca od kojeg bi organizacije koje se bave naplatom autorskih prava trebalo da ga pravedeno rasporede među kompozitorima i autorima.

U izradi predloga URS učestvovala je Unija poslodavaca Srbije, a Dragoljub Rajić iz Unije kaže da problem sa naknadama za autorska i srodna prava postoji pet godina, jer SOKOJ i Organizacija proizvođača fonograma, kako navodi, nisu ispoštovali odredbu zakona da naknade moraju biti srazmerne, kao i u državama koje imaju sličan bruto domaći proizvod kao i Srbija.

"Visoke naknade dovele su do toga da veliki broj obveznika nije mogao da ih izmiruje zbog čega je pokrenuto više od 30.000 sporova i blokirano 28.000 računa privrednih subjekata u grani turizma i ugostiteljstva, ali među njima je bilo i mnogo trgovinskih radnji i preduzeća informacionih tehnologija", naveo je Rajić.

Od 1. januara ove godine, osim video-traka, CD i DVD diskova i uređaja za njihovu reprodukciju, sa tri odsto se oporezuju i računari i svi muzički aparati, što je u javnosti popularno nazvano "muzički dinar".

Zakon o autorskim i srodnim pravima donet je pre dve godine, a tek sada je određen cenovnik naknada, pa još nije odlučeno da li će biti primenjivan retroaktivno.

Na osnovu dosadašnjeg uvoza računara, tri organizacije koje dele "muzički dinar" - SOKOJ koji predstavlja autore, Organizaciji za ostvarivanje prava interpretatora i Organizaciji proizvođača fonograma procenjuju da će, zahvaljujući novom porezu, ukupno dobijati još oko 35.000 evra godišnje.

Ta odluka izazvala je puno polemike u javnosti, od toga koliko od "muzičkog dinara" dobijaju kompozitori i izvođači, ko određuje visinu naknade i da li za muzička prava srpski ugostitelji i zanatlije u Srbiji plaćaju više nego njihove kolege u Evropi.

(Tanjug)