• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rok za izborne liste - 20. april u ponoć

Stranke i koalicije koje žele da učestvuju u izbornoj trci imaju rok da do 20. aprila u ponoć RIK-u podnesu izborne liste. Zbirna lista biće objavljena do 25. aprila u ponoć. Za izborne pare iz budžeta mora se dati garancija a trošenje nadziore Agencija za borbu protiv korupcije.

Republička izborna komisija (RIK) utvrdila je večeras Rokovnik za sprovođenje parlamentarnih izbora, zakazanih za 6. maj, Vlada je naložila otvraranje posebnih računa za jemstvo za pare koje se za izbornu trku dobiju iz budžeta a Agencija za bobru protiv korupcije upozorila da će će njihovo trošenje pomno nadgledati.

Rok za dostavljanje listi je 20. april u ponoć a RIK ima obavezu da u roku od 24 sata od prijema liste proglasi izbornu listu ukoliko ispunjava uslove, a da do 25. aprila u 24:00 sata utvrdi i objavi zbirne izborne liste u "Službenom glasniku".

U roku od 10 dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora moraju biti dodeljeni mandati kandidatima sa izborne liste prema redosledu na listi, počev od prvog kandidata, a izdavanje uverenja o izboru za poslanika uslediće odmah po dodeli mandata.

U Rokovniku i Uputstvu za sprovođenje izbora, koje je takođe usvojeno, navodi se da će izbori na Kosovu i Metohiji biti sprovedeni na biračkim mestima na kojima su ispunjeni zakonski uslovi za sprovođenje izbora i na kojima su potpuno bezbedni svi učesnici izbora, izborni materijal i birači.

Rok za dostavljanje zbirnih izbornih lista kandidata za odbornike je odmah po utvrđivanju, a najkasnije 26. aprila u ponoć.

Predizborna tišina, prema rokovniku, teče od 3. maja u ponoć do zatvaranja biračkih mesta 6. maja u 20:00 sati.

Biračka mesta moraju biti otvorena od sedam do 20.00 časova.

Najkasnije do 7. maja u 14:00 sati moraju biti utvrđeni rezultati glasanja na biračkom mestu i dostavljeni izborni materijali RIK-u, koji je u obavezi da najkasnije do 10. maja u 20:00 sati utvrdi rezultate izbora.

Podnošenje prigovora RIK-u će biti moguće u roku od 24 sata od časa kada je doneta odluka, izvršena radnja ili učinjen propust, dok je rok za donošenje i dostavljanje rešenja po prigovoru u roku od 48 sati od prijema prigovora.

Rok za žalbu Upravnom sudu protiv rešenja RIK po prigovoru je 48 sati od prijema rešenja, a rok za donošenje odluke o žalbi 48 sati od prijema žalbe.

U roku od 10 dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora moraju biti dodeljeni mandati kandidatima sa izborne liste prema redosledu na listi, počev od prvog kandidata, a izdavanje uverenja o izboru za poslanika uslediće odmah po dodeli mandata.

Rok za podnošenje izveštaja Skupštini Srbije o sprovedenim izborima je odmah po dodeli mandata.

Komisija je, takođe, utvrdila obrasce za izborne liste, za podnošenje izbornih lista kandidata, za saglasnost nosioca izborne liste da bude nosilac, za izjavu o prihvatanju kandidature za poslanika, za spisak birača koji svojim potpisima podržavaju izbornu listu, za rešenje o potvrđivanju izborne liste, za glasački listić…

Vlada traži jemstvo, trošenje pod lupom

Vlada Srbije naložila je danas Ministarstvu finansija i nadležnim organima Vojvodine i opština, da otvore poseban depozitni račun za izborno jemstvoa.

Kako je saopštila vladina Kancelarija za saradnju s medijima, ova odluka je doneta u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka.

Zakon, naime, propisuje da je politički subjekat, koji je dao izjavu da namerava da koristi sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje, dužan da položi izborno jemstvo u gotovom novcu, bankarske garancije, državne hartije od vrednosti ili stavljanje hipoteke za iznos jemstva na nepokretnoj imovini lica koje daje jemstvo.

Izbore će prtiti i posmatrači Agencije za borbu protiv korupcije, koji prate aktivnosti stranaka tokom kampanje "pokrivaju" 23 grada u Srbiji, među kojima je i Beograd, saopšteno je dans.

Podaci koje prikupe koristiće se kao kontrolni mehanizam kada partije, nakon izbora, podnesu izveštaje o utrošenim sredstvima.

"Ako se ispostavi da se ne poklapaju, to za rezultat može imati ozbiljne posledice za političke subjekte", izjavila je Tanjugu portparol Agencije Aleksandra Kostić.

Ona je podsetila da Agencija ima ovlašćenja da prati aktivnosti stranaka tokom kampanje kako bi nakon izbora mogla podatke sa terena da uporedi sa izveštajima o utrošku sredstava i na taj način utvrdi njihovu istitnitost.

Prema rečima Kostićeve, posmatrači od dana raspisivanja izbora, koji su zakazani za 6. maj, prate aktivnosti stranaka.

Oni nemaju radno vreme, a njihov posao podrazumeva prikupljanje informacija o trajanju mitinga, troškovima njihove organizacije, kao i oglašavanja u medijima, o bilbordima i drugom reklamnom materijalu koji stranke distribuiraju.

"Obučeno je 165 posmatrača i obezbeđena su im sredstva za rad. Posmatrači imaju koordinatore za svaki grad i 10 centralnih koordinatora sa kojima neposredno komuniciraju i koji su im uvek dostupni", navela je Kostićeva.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image