Fain je putem video veze iz Toronta dao iskaz Euleksovima sudijama u Prištini.

Šezdesetšestogodišnji Fain rekao je da se na taj korak odlučio pošto mu je rečeno da bi na operaciju presađivanja bubrega u Kanadi mogao da čeka i do 12 godina.

On je pokazao fotografije zgrade za koju je rekao da se zove Klinika Medikus i da se nalazi u Prištini. Fain je rekao da mu je u toj klinici izvršena transplantacija u junu 2008. godine.

Fain je rekao da se u Istanbulu sastao sa izraelskim državljaninom Mošeom Harelom, koji je navodno organizovao transplantaciju. Fain je zatim otišao na Kosovo zajedno sa jednim starijim Nemcem, kojem je takođe trebalo da bude presađen bubreg.

Prema Fainovom iskazu, tu su bile i dve Ruskinje koje su bile spremne da doniraju svoje bubrege.

Agencija AP podseća da su Harel i turski doktor Jusuf Sonmez, koji se sumnjiči da je izvodio operacije, nedostupni tužilaštvu Euleksa.

Tužilac Džonatan Ratel rekao je da su Ruskinje samo dvoje u nizu od dvadesetak stranih državljana "koji su regrutovani (za operacije) uz lažno obećanje da će za to biti isplaćeni" tokom 2008. godine.

Žrtvama je obećavana suma do 20.000 dolara (više od 15.000 evra), dok su primaoci organa za operacije plaćali između 80.000 i 100.000 evra.

Fain je rekao da je njegova operacija izvedena u jednoj mračnoj i hladnoj prostoriji na Klinici Medikus i dodao da je posle operacija ostao još pet dana na oporavku u klinici, posle čega se vratio u Kanadu.

On je potvrdio da je u Klinici Medikus sreo dve Ruskinje, ali da nije razgovarao sa njima. Upitan da li je dobio njihov bubreg, Fain je odgovorio "Verujem da je tako".

Optužbe o postojanju trgovine organa na Kosovu pojavile su se u novembru 2010. godine, a sudski postupak počeo je 2011. godine. U lancu ilegalne trgovine učestvovali su, navodno, kriminalci sa Kosova, iz Moldavije, Ukrajine, Turske, Rusije i iz Izraela.

Suđenje, prvo te vrste koje vodi Euleks na Kosovu, započelo je juče svedočenjem Poljaka Tadeuša Sadaja koji je takođe putem video linka svedočio da je platio 25.000 evra za transplantaciju bubrega na klinici Medikus na Kosovu 2008. godine.

Tužilac Ratel najavio je da će pozvati da svedoči izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, koji je prvi izneo optužbe o trgovini ljudskim organima na Kosovu u svom izveštaju.

Agencija AP podseća da je Marti u tom izveštaju direktno pomenuo kosovskog premijera Hašima Tačija i druge komandire Oslobodilačke vojske Kosova, da su rukovodili centrom na granici Albanije i Kosova u kojem su civili, među kojima su bili i Srbi, ubijani a njihovi organi prodavani na crnom tržištu tokom rata na Kosovu.

Albanske vlasti, na čelu sa Tačijem, oštro su do sada demantovale takve navode.

Agencija AP podseća da je prema zakonima koji važe na Kosovu zabranjeno uklanjanje i presađivanje ljudskih organa.

(Beta)