• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiju u EU opet vezuju s etničkim čišćenjem

Većina poslanika Evropskog parlamenta pohvalila Srbiju zbog evrointegracija ali Mađari se žalili na "etničko čišćenje" njihove manjine u Vojvodini.

Većina poslanika Evropskog parlamenta podržala nacrt rezolucije i "datum pregovora što je pre moguće" zbog napretka Srbije u evropskim integracijama.

Na današnjoj debati o Nacrtu rezolucije, koji je nastao na osnovu izveštaja Jelka Kacina, poslanicima su se obratili Nikolaj Vamen u ime danskog predsedavanja Evropskim savetom i evropski komesar za proširenje Štefan File, koji su pozdravili dodeljivanje statusa kandidata Srbiji početkom ovog meseca.

Vimen je rekao da je kandidatura Srbije važno postignuće danskog predsedavanja naglasivši da su uslovi koje treba ispuniti za dobijanje statusa kandidata "rigorozni, ali fer".

File je ukazao da su odnosi Srbije EU posle dobijanja kandidaturi "na velikoj prekretnici" i da su dostigli "viši nivo".

I File i Vimen su izrazili očekivanje da će Srbija ispuniti ključni uslov za dobijanje datuma pregovora, a to je nastavak i unapređenja dijaloga Beograda i Prištine.

Izvestilac parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je da veruje da je Srbija već spremna za pregovore o pridruživanju i da treba da ih počne čim ispuni kosovski kriterijum.

Većina poslanika, uključujući šefove tri najveće poslaniške grupe - naprednjaka, socijalista i liberala - podržala je nacrt rezolucije, uz naglasak da Srbija treba da normalizuje odnose sa Kosovom, i pojača rad na reformama i suzbijanju korupcije.

Podneto je i dvanaest amandmana koji se odnose na terminološke finese i ne menjaju bitno nacrt predloga.

Čule su se, međutim, veoma oštre kritike nekoliko poslanika iz Rumunije i Mađarske, koji su ze žalili na položaj svojih nacionalnih manjina, a čula se čak i optužba da su Mađari u Vojvodini izloženi "etničkom čišćenju".

Ovo je izazvalo reakciju komesara Filea, koji je rekao da je bio zapanjen takvom terminologijom.

"Kada sam čuo reči ‘etničko čišćenje’ morao sam da se osvrnem oko sebe i zapitam se da li mi to govorimo o Srbiji, godine 2012", rekao je File.

On se pozvao na izveštaje Evropske komisije, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i Kancelarije Ujedinjenih nacija za ljudska prava, koji daju bitno drugačiju sliku o položaju manjina u Srbiji.

Predviđeno je da poslanici Evropskog parlamenta sutra glasaju o rezoluciji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image