U izveštaju koji obuhvata period od 4. do 24. aprila, OEBS podseća da će 6. maja 2012, birači glasati za predsednika Srbije, 250 narodnih poslanika Narodne skupštine i odbornike pokrajinske skupštine i skupština jedinica lokalnih samouprava.

Prvi put, svi ovi izbori će biti održani istovremeno, širom zemlje.

Zakonodavni okvir sadrži niz zakona koji uređuju različite vrste izbora; u određenim slučajevima, uslovi su donekle neusaglašeni i moraju biti usklađeni.

U postupku za predsedničke, odnosno, parlamentarne izbore, koji je obuhvatio sve opcije, registrovano je 12 kandidata i 18 izbornih lista. Njih je predložila kombinacija političkih stranaka, koalicija i grupa građana. Oko 33 procenta registrovanih kandidata su žene.

Parlamentarni i prevremeni predsednički izbori biće sprovedeni na dva nivoa izborne administracije, koju sačinjava Republička izborna komisija (RIK) i više od 8.000 biračkih odbora.

RIK aktivno radi na sprovođenju priprema za izbore, ispunjavajući zakonske rokove i usvajanjem odluka na kolegijalan način.

Na predstojećim izborima će prvi put biti korišćen objedinjeni birački spisak.

OEBS navodi da postoji zabrinutost o preciznosti biračkih spiskova i moguće isključenje nekih glasača, naročito Roma.

Birački spiskovi nisu izloženi na uvid javnosti, ali su birači i, na svoj zahtev, mogli izvršiti proveru svojih podataka.

U izveštaju se ocenjuje da kampanja teče u takmičarskom duhu, ali je uglavnom mirna. Konstatuje se da je kampanja pojačana nakon raspisivanja prevremenih predsedničkih izbora i sada je vidljiva širom zemlje.

OEBS navodi da su neki sagovornici misije izrazili zabrinutost zbog mogućnosti kupovine glasova i mogućih zloupotreba javnih sredstava.

Iako je u Srbiji medijsko okruženje pluralističko, ono trpi zbog nedostatka transparentnosti u pogledu vlasništva nad medijima i teške finansijske situacije, zbog čega su mediji još osetljiviji na političke i ekonomske interese, istakao je OEBS u izveštaju.

Takođe ističe da su do danas televizijski kanali izbalansirano izveštavali o kampanji, ali uglavnom
nedostaje analitičko i kritičko izveštavanje.

OEBS konstatuje da pripadnici manjinskih zajednica učestvuju na izborima sa svojim strankama ili sa strankama za koje se smatra da zastupaju njihove interese.

"Određeni sagovornici smatraju da je romska zajednica najčešće na udaru mogućih zloupotreba", navodi se u izveštaju Ograničene misije OEBS za posmatranje izbora u Srbiji.

(FoNet)