U tom periodu će biti zabranjena izborna propaganda preko sredstava javnog obaveštavanja, kao i javni skupovi i objavljivanje procene rezultata izbora.

U Uputstvu za sprovođenje izbora navedeno je da je u tom periodu na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno isticanje simbola podnosilaca izbornih lista, odnosno političkih stranka, koalicija, grupa građana i drugog propagandnog materijala.

Pošto nijedan od predsedničkih kandidata u prvom krugu izbora nije dobio većinu glasova birača koji su glasali, na ponovljenom glasanju učestvuju dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova, a to su Boris Tadić ispred koalicije "Izbor za bolji život" i Tomislav Nikolić ispred koalicije "Pokrenimo Srbiju".

Prvi na glasačkom listiću, koji će biti svetlo drap boje, biće Tadić, koji je prema konačnim rezultatima u prvom krugu predsedničkih izbora u Srbiji osvojio 25,31 odsto, odnosno 989.454 glasova, a drugi će biti Nikolić, koji je osvojio 25,05 odsto, odnosno 979.236 glasova.

Za drugi krug predsedničkih izbora štampano je 6.803.863 glasačka listića.

Na ponovljenom glasanju za predsednika Republike, kako piše u Zakonu o izboru predsednika, biće izabran kandidat koji dobije najveći broj glasova, a ako osvoje pođednak broj glasova birači će ponovo izaći na birališta u roku od 15 dana.

Mandat budućem predsedniku počinje da teče od dana polaganja zakletve pred Skupštinom.

Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti".

Sekretar Republičke izborne komisije Veljko Odalović izjavio je danas da za drugi krug predsedničkih izbora nisu stigle dodatne prijave za posmatrače i dodao da očekuje od policije da što pre rasvetli na koji način je nestao džak sa glasačakim listićima u Pančevu.

"Mi smo imali dovoljan broj posmatrača, oni će učestvovati i u drugom krugu, nismo imali nova prijavljivanja", rekao je Odalović gostujući na RTS-u.

On je naveo da će biti učinjeno sve da drugi krug predsedničkih izbora koji se održavaju 20. maja, protekne u najboljem redu kako bi se smanjile sumnje u regularnost na najmanju moguću meru.

Govoreći o pronađenom džaku sa glasačkim listićima sa biračkog mesta 57 u Pančevu, on je kazao da očekuje da će policija rasvetliti kako se to desilo navodeći da to nije uticalo na regularnost izbora, niti na rezultate glasanja na tom biračkom mestu.

Objašnjavajući na koji način listići dolaze do biračkih mesta, on je kazao da oni pod policijskom pratnjom putuju ka sedištima okruga i predaju se opštinskim komisijama i radnim telima.

Opštinka izborna komisija obavlja primopredaju izbornog materijala biračkim oborima, a najčešće se to radi subotom, rekao je Odalović dodajući da su u svim fazama prisutni predstavnici političkih stranaka.

Kada se završi glasanje, biračaki odbor predaje materijal izbornoj komisiji, a ona ga predaje kordinatorima, a oni potom RIK-u.

On je kazao da je RIK dao policiji sve "što je bitno i što je traženo", navodeći da je važno da se taj postupak što pre okonča i sazna kako je to moglo da se desi.

Odalović je rekao da je, prema krivičnom zakoniku, za delo krađe izbornog materijala zaprećena kazna od tri meseca do tri godine zatvora.

Takođe je kazao da zakon ostavlja mogućnost da se nosilac prigovora žali i Upravnom sudu.

(agencije/MONDO)