• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlast na lokalu gotovo preslikana republička

U očekivanju potpisivanja sporazuma na čijim osnovama bi funkcionisala buduća Vlada Srbije dešavanja na lokalnom nivou uglavnom prate republički postizborni proces koji diktiraju novi partneri na političkoj sceni.

Volja građana i postizborna zbližavanja, uglavnom bez mesta za dosadašnje predstavnike vlasti na svim nivoima - demokrate, rezultirala su da u gradu na Nišavi sporazum o većini (u fazi usaglašavanja) urodi partnerskim odnosom socijalista, naprednjaka i URS.

Kandidat za gradonačelnika Niša je predsednik lokalnih naprednjaka Zoran Perišić, a za predsednika Skupštine socijalista Mile Ilić, koji je i u prethodnom mandatu obavljao tu dužnost.

SNS, prema ranijoj najavi, potpisaće poseban koalicioni sporazum sa Demokratskom strankom Srbije - još jednim, potencijalnim, činiocem gradske vlasti u Nišu.

Podsećanja radi, prethodne četiri godine koalicionu vlast u Nišu činili su demokrate, socijalisti i URS (G 17 plus), a na lokalnim izborima 6. maja SNS je osvojila 17 mandata, DS 15, URS 11, SPS-PUPS-JS 10, a DSS i LDP po četiri mandata.

U Kruševcu su posle tri i po godine vlasti DS, SPS- PUPS-JS i G17 plus vlast preuzeli naprednjaci.

Načelnu postizbornu koaliciju najpre su formirali Pokret za promene, SPS-JS, da bi kasnije, nakon neuspešnih razgovora sa DS, formirali stabilnu skupštinsku većinu sa naprednjacima i DS S.

Koalicionim dogovorom između Pokreta za promene, SNS, SPS-JS, DS S, naprednjaci su dobili mesto gradonačelnika, dok je u Kruševcu prvi put uvedena i institucija savetnika gradonačelnika koja je pripala lokalnom Pokretu za promene.

Odbornici su odlučili da gradonačelnik bude naprednjak Bratislav Gašić, njegov zamenik je Siniša Maksimović (SPS), dok je ulogu savetnika dobio lider Pokreta za promene, nekadašnji funkcioner DS Branislav Katančević.

Novu vlast u Vranju čini koalicija SPS sa 21 i SNS sa 14 mandata, koje imaju 35 od ukupno 65 mandata i naslednik je prethodne kolacije SPS- NS-DS-G 17 plus.

Koaliciji će podršku u odlučivanju pružati odbornički klub DSS sa pet mandata, koji nije deo vlasti.

U Zrenjaninu su naprednjaci i socijalisti preuzeli kormilo od demokrata i "ligaša" i to posle 16 godina vladavine odbornika DS, LSV i SVM.

Vlast u lokalnoj samoupravi i gotovo svim javnim preduzećima i ustanovama preuzeli su odbonici i kadrovi iz redova koalicije okupljene oko SNS i SPS, uz podršku dva odbornika, koji su do konstitutivne sednice bili na kvoti SPO i LSV.

Od ukupno 67 mandata u Skupštini grada, odbornicima koalicije oko SNS pripalo je 25 mandata, a socijalistima osam.

Gradonačelnik je Goran Knežević (SNS), koji je tu funkciju obavljao i ranije ali kao član DS, a njegov zamenik je Čedomir Janjić iz DSS.

Vlast u Subotici u naredne četiri godine činiće koalicija oko DS, SVM, LSV, LDP, SPO, DSS, SPS, Savez bačkih Bunjevaca i Bunjevačka stranka.

Gradonačelnik treba da bude iz DS, predsednik i sekretar skupštine iz SVM, a Gradsko veće će imati 11 članova u kojem će, pored DS i SVM, po jedno mesto imati LSV, LDP, SPS, DSS.

DS na funkciji gradonačelnika želi da vidi predsednika Gradskog odbora Modesta Dulića, a prvi put u istoriji na čelu Skupštine grada trebalo bi da se nađe žena - Marija Kern Šolja iz SVM, dok će njen zamenik, očekuje se, biti Veljko Vojnić iz LSV.

Nova gradska vlast u Novom Sadu ne razlikuje se mnogo od prethodne, izuzev što se u vladajućoj koaliciji pored Demokratske stranke (DS) i Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) sada nalazi Socijalistička partija Srbije (SPS) umesto Ujedinjenih regiona Srbije (URS).

I u narednom periodu na funkciji gradonačelnika nalaziće se Igor Pavličić koji je i u prethodne četiri godine bio na čelnom mestu u gradu, dok je na drugoj po značaju gradskoj funkciji, mestu predsednika Skupštine Grada Novog Sada, došlo do smene stranačkih kolega - Aleksandra Jerkov je zamenila Aleksandra Jovanovaća .

U Skupštini Grada Novog Sada ima 78 odborničkih mesta, najviše ih je iz DS - 18, po 15 odbornika imaju LSV i SNS, sedam odbornika ima SPS, a RDS šest. Po pet odbornika imaju DSS, "Dveri" i SRS, dok po jednog odbornika imaju SVM i Grupa građana "Nijedan od ponuđenih odgovora".

Podela vlasti u Kuršumliji je nešto drugačija nego u prethodnom periodu - formirale su je dve stranke - SNS i DSS koje imaju 19 od 37 odbornika u lokalnom parlamentu, od čega NS 14 i DSS pet.

Demokratama je izborni rezultat doneo pet mandata, URS- u osam, koaliciji oko socijalista pet, a ispod cenzusa je ostao "Preokret".

Naprednjak Radoljub Vidić je prvi čovek opštine, za njegovog zamenik je imenovan takođe naprednjak Jovica Djinović, dok je predsednik Skupštine Goran Bojović (DSS), a njegov zamenik kolega iz stranke Zoran Stošić.

Konstitutivna sednica Skupštine grada Čačka biće nastavljena u četvrtak i, kako je predviđeno dnevnim redom biće izabran predsednik Skupštine grada, njegov zamenik i sekretar, a istog dana biće izabrani i gradonačelnik, njegovi pomoćnici i članovi gradskog Veća.

Na lokalnim izborima najviše odborničkih mandata osvojile su koalicija NS-DSS (14), koliko i DS (14), zatim Dveri srpske - za bolji zivot Čačka (13), koalicija SNS-PSS-PS (13), SPS-PUPS (12), lista Preokret Cedomir Jovanovic (4), i URS (5).

Na vlasti u Kragujevcu su nakon postizbornih dogovora tri koalicije i jedna stranka - lista "Zajedno za Šumadiju-URS", koalicija okupljena oko socijalista i treća je ona oko Preokreta (SPO i LDP), dok je DSS deo vlasti kao samostalna stranka. Oni zajedno imaju 57 od 87 odborničkih mandata.

Demokrate i naprednjaci su se u Kragujevcu našli na istom mestu - u opoziciji!.
Na čelu grada je četvrti, odnosno treći put uzastopno, predsednik "Zajedno za Šumadiju" i potpredsednik URS-a Veroljub Stevanović .

U odnosu na prethodne lokalne izbore razlika je ta što u vlasti ovoga puta učestvuju LDP i DSS.
Jagodina je jedan od gradova gde enigme nije bilo, već 28. maja je konstituisana Skupština grada u kojoj apsolutnu većinu u vlasti ima koalicija JS-SPS-PUPS.

Predsednik Skupštine u novom mandatu postao je dotadašnji gradonačelnik Dragan Marković koji je tu funkciju "prepustio" Ratku Stevanoviću.

Predstavnici SNS, SPS, PUPS, JS i URS potpisaće sporazum o zajedničkom političkom delovanju danas u 17 sati u sedištu Srpske napredne stranke.



(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image