Nemački ministar zdravlja Danijel Bar najavio je mogućnost izmene zakona zbog skandala sa presađivanjem organa na klinikama u Regenzburgu i Getingenu, u trenutku kada i nedeljnik ''Špigl'' piše da dva krvava traga vezano za trgovinu organima vode od Kosova ka Nemačkoj.

Predstavnici Misije EU na Kosovu danas, međutim, nisu želeli da komentarišu navode domaće i inostrane štampe da je prištinska klinika "Medikus" bila uključena u lanac trgovine ljudskim organima.

Portparol Euleksa Irina Gudeljević izjavila je Tanjugu da ne želi da komentariše tvrdnje medija da je klinika "Medikus" prosleđivala organe sa crnog tržišta klinikama u Getingenu, Regenzburgu i Berlinu.

''Ako zaključimo da su zakonske rupe olakšale manipulacije na klinikama u Getingenu i Regenzburgu...onda moramo da delujemo'', rekao je danas Bar listu ''Rur Nahrihten'' iz Dortmunda.

Do skandala je došlo posle saznanja da se na univerzitetskim klinikama u Regenzburgu i Gotingenu u ''velikom stilu'' manipulisalo podacima i dosijeima kako bi se ''izabranim'' pacijentima, za novac, preko reda i mimo liste čekanja obezbedili organi za presađivanje, a u konkretnim slučajevima pominju se jetre.

Glavni optuženi hirurg, koji je od 2004. do 2006. godine bio šef lekara na klinici u Regenzburgu, gde su uočene manipulacije u 23 slučaja u vezi sa transplantacijom organa, a zatim prešao u Getingen, gde je, takođe, došlo do teških povreda zakona u više od 20 slučajeva, nalazi se pod istragom zbog mita i zločina sa smrtnim ishodom.

Mediji navode da, s obzirom na rastući broj transplantacija u Regenzburgu, i posle njegovog odlaska postoji bojazan da nije delovao sam.

U vreme ovog velikog skandala u Nemačkoj, ''Špigel'' piše o transplantaciji organa u prištnskoj klinici ''Medikus'', protiv čijih se lekara od oktobra prošle godine vodi postupak zbog trgovine ljudima, organizovanog kriminala i nedozvoljenog vršenja medicinskih radnji.

Novinari "Špigla" su došli do saznanja o upletenosti kosovskih vlasti u ilegalnu transplantaciju organa, ali i o umešanosti Nemaca u taj visoko profitabilni biznis kriminalnih bandi.

Dva kvavava traga vode sa Kosova u Nemačku, piše "Špigl" napominjući da je reč o primaocu bubrega i vlasniku klinike, obojici nemačkim državljanima.

Upravo je u "Medikusu" siromašna ruska emigrantkinja Vera svoj levi bubreg prodala za 8.100 evra, a Valter, bogati nemački fabrikant, svoj bubreg kupio za 81.892, 72 evra, objavio je nemački nedeljnik.

Vlasnik klinike, nemački lekar Manfred Ber je, kako navodi list, za vreme kosovskog konflikta ugostio porodicu Derviši, a oni su mu, zatim, prema objašnjenju advokata ''Medikusa'', predložili otvaranje klinike na Kosovu, u koju je on investirao tri miliona evra.

Iako Ber negira da je bilo šta znao o transplantacijama, sudske vlasti zbog prepiske pronađene na jednom američkom serveru sumnjaju u njegovu priču.

Ber je 2007. godine upitao šta je sa zarađenim novcem, a Derviši mu je 2008. godine napisao da se nalazi u razgovorima sa ljudima iz Turske i sa Kosova.

''Mi smo počeli sa transplantacijom bubrega. Prvi slučaj obavljen. Još jedan ćemo uraditi 28. ovog meseca'', naveo je Derviši kako prenosi ''Špigl''.

Kriminalna mreža je u međuvremenu dobro dokumentovana i to, kako magazin piše, treba zahvaliti državnom tužiocu Ratelu, koji je 2010. godine došao na Kosovu u okviru EULEX-a da bi pomogao izgradnji državno-pravnog sistema.

Ratel je, kako prenosi ''Špigl'', uveren da su u toj bolnici, beskrupolozni transplanteri izvršili 20 do 30 ilegalnih transplantacija.

Sistem je mogao da funkcioniše, kako kaže Ratel, samo zato što su kosovski lekari i ljudi iz vlasti to pokrivali.

Irina Gudeljević je Tanjugu potvrdila da je u vezi sa klinikom "Medikus" Euleks sproveo istragu koja je rezultirala suđenjem koje je u toku pred Okružnim sudom u Prištini.

Ona je podsetila da su još UNMIK i kosovska policija započeli istragu u vezi sa ovim slučajem i da je potom preuzeo Euleks.

Portparolka Euleksa istakala je u izjavi Tanjugu da su u ovom slučaju, dvojica osumnjičenih iz Turske i Izraela, dok su donori organa iz različitih država.

Svetska trgovina organima funkcioniše po jednostavnoj šemi - postoje import nacije i eksport nacije. Izrael, Saudijska Arabija, Amerika i Kanda uvoze, a Kina, Indija, Filipini, Egipat i Moldavija izvoze organe, piše "Špigl".

(Tanjug, foto: Beta/AP)