Pregovori Beograda i Prištine biće podignuti na viši nivo a novi tim Srbije preuzeće punu odgovornost za dalje rešavanje situacije, kaže predsednik Nikolić.

U intervjuu objavljenom na evropskom sajtu EurActiv File je istakao da su šefovi država i vlada EU prošlog decembra usvojili konkretne mere koje Srbija treba da sprovede za početak pregovora.

"Nova vlada je sada počela da radi i ne sumnjam da će određivanje datuma za počinjanje pristupnih pregovora biti jedan od njenih prioriteta. Pozdravljam ambiociozan pristup u kome se računa na odluku još ove godine", rekao je File.

On je dodao da će Evropska komisija "pomoći Srbiji da ispuni sve tražene korake do kraja ove godine".

U ovom smeru idu najave predsednika Srbije Tomislava Nikolića da će pregovori Beograda i Prištine biti podignuti na viši nivo.

"Novi tim Srbije preuzeće punu odgovornost za dalje rešavanje situacije, kaže predsednik Nikolić".

Za dijalog na visokom nivou pripremaju se i u Prištini. odakle je visoki zvaničnik Vlade Kosova zadužen za pripremu tih razgovora rekao da je taj dijalog "u funkciji učlanjenja Kosova u UN".

Neimenovani zvaničnik je rekao, prenosi danas prištinski dnevnik "Koha ditore", da pored integracije severa u ustavno- pravni poredak Kosova, "normalizacije odnosa dve zemlje", dijalog sa Srbijom ima za cilj da obezbedi da Kosovo postane članica Ujedinjenih nacija.

"Pitanje priznanja od strane Srbije je relevantno. Srbija može da formalno i ne prizna Kosovo, iako bi za njihovu dobrobit bilo da ga priznaju. Normalizacija odnosa podrazumeva ukidanje prepreka i funkcionisanje Kosova kao članice UN", rekao je taj funkcioner Vlade Kosova.

Premijer Kosova Hašim Tači je izjavio da neće biti dijaloga s Beogradom, već samo susreta kakve je Kosovo imalo i s drugim susednim državama i da se razgovor može odnositi samo na normalizaciju odnosa, a ne na unutrašnje uređenje Kosova.

On je odbio mogućnost da se na tim susretima razgovara o drugačijem tretmanu Srba sa severa u odnosu na one sa juga Kosova i rekao da je sveobuhvatni plan Martija Ahtisarija najbolje moguće rešenje.

Tači nije naveo kada se planira sastanak na visokom nivou, ali je rekao da će ti sastanci biti održani pod rukovodstvom Evropske unije i nadzorom i podrškom SAD.

Podrška Nikolićevom nastojanju da se problem reši danas je stigla od Nemačke i Austrije.

Nemačka podržava Srbiju u nastojanju da što pre postane punopravan član EU i evropski put Srbije više se ne dovodi u pitanje, rekli su danas u odvojenim razgovorima odlazeći ambasadori Nemačke i Austrije u Srbiji, Volfram Mas i Klemens Koje, u oproštajnom razgovoru sa predsednikom Srbije.

U Briselu ipak gaje optimizam. File je rekao da čak i u vremenu krize u EU devet zemalja pokušava da se pridruži Uniji, što je po njegovom mišljenju najvažniji dokaz o poverenju u Uniju, i da bi bila "ogromna greška" kada bi EU zatvorila vrata proširenju.

On je dodao da se proces proširenja jeste usporio i da je potrebno u njega uložiti više napora i kreativnosti.

Važno je, rekao je File, primetiti gde su neke zemlje u procesu pridruživanja, da je Srbiji nedavno dat status kandidata i da je Crna Gora počela pristupne pregovore ovog leta.

Što se tiče odnosa EU i Kosova, File je rekao da bi Evropska komisija u oktobru trebalo da odobri Strategiju za proširenje i Izveštaj o napretku, koji će sadržati studiju izvodljivosti za proces stabilizacije i asocijacije. Samo Kosovo na Zapadnom Balkanu nema takav sporazum sa EU, i to će biti jedan od ključnih pitanja za aktuelnog predsedavajućeg Unije, Kipar, rekao je file.

File je ukazao da je važan znak da je EU počela pregovore sa Crnom Gorom vrlo brzo posle završetka pristupnih pregovora sa Hrvatskom.

"Ovo je posebno značajno za Balkan. Uspešan završetak pristupnih pregovora sa Hrvatskom dao je kredibilitet celom procesu jer je pokazao da je zemlja pretrpela znatne promene tokom 10 godina pregovora", istakao je on.

To je takođe bilo važno za zemlje članice jer se pokazalo da je određeni kandidat uspešno ispunio svoje obaveze, dodao je File.

(MONDO/agencije, foto: AP)