Pregovore bi predvodili predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Ivica Dačić, odnosno tim u kojem bi bili njihovi ljudi od poverenja.

List navodi da će u narednim mesecima nova vlast prvo pokušati da postigne širok društveni konsenzus o nastavku dijaloga i da na papiru definiše smernice budućeg nastupa Srbije u ovom procesu, koje bi usvojila Vlada.

List navodi da je najvažnije da se na relaciji Beograd - Priština - Brisel - Vašington utvrde tačne teme dijaloga.

Nikolić i Dačić bi, praktično, otvorili i zatvorili dijalog, dok bi njihovi savjetnici "ukrštali koplja" sa prištinskom stranom oko telekomunikacija, struje, severa Kosova.

I za Brisel i za Vašington, kako navodi list, prihvatljivo je da i sever Kosova bude „na pregovaračkom stolu“, ali samo kako bi se definisalo na koji način će Beograd biti prisutan u tamošnjim institucijama.

EU i SAD su spremne da "zažmure" na činjenicu da vlast u Beogradu vodi škole, bolnice, opštine, ukoliko se Srbija povuče iz bezbednosnih struktura i sudova, navodi list.

Član Spoljnopolitičkog savjeta Ministarstva spoljnih poslova Srbije Vladimir Todorić smatra da bi međunarodna zajednica pristala i na podeljene nadležnosti Beograda i Prištine nad sudovima na severu, „pod uslovom da oni na papiru i dalje budu deo kosovske države“.