Evropski komesar za proširenje demantovao je danas izjavu predsednika Evropskog parlamenta Martina Šulca da Evropska unija traži od Srbije priznavanje Kosova, naglasivši da je uslov normalizacija odnosa, a ne priznavanje.
"Šefovi država EU su u decembru doneli jasne zaključke o vidljivom i održivom razvoju odnosa sa Kosovom, odnosno o normalizaciji, a ne o potrebi priznavanja", rekao je File u Brsielu novinarima.

File je naglasio da EU "nema nikavih planova izvan toga" i da su uslovi koji su poznati i navedeni u zaključima iz decembra i danas ponovljeni u razgovorima sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem.




"Mi smo ponovili i danas da su šefovi država u decembru doneli zaključke u kojima se jasno govori o vidljivom i održivom razvoju odnosa sa Kosovom. To se odnosi na normalizaciju, a ne potrebu priznanja. Taj mandat je veoma jasan i nema planova izvan toga", naglasio je File.
Na Šulcovu izjavu reagovao je i premijer Srbije, koji je naglasio da priznanje Kosova nije uslov za ulazak u EU i da tako nešto ni od koga u Briselu nije čuo, pa ni od samog Šulca.

"Treba da pojasnim izjavu, mislim da je pogrešno protumačena. To (što je Šulc rekao) nikako ne znači, niti sam ja od bilo koga ovde, pa ni od samog Šulca čuo da je uslov za ulazak Srbije u EU ili za dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu - da Srbija prizna nezavisnost Kosova", kazao je Dačić.

Portparolka visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, Maja Kocijančič izjavila je danas da o priznavanju Kosova odlučuje pojedinačno svaka članica EU, a da je stav Unije da je uslov za dalje približavanje Srbije članstvu u EU da dođe do vidnog i postojanog poboljšanja odnosa s Prištinom.

Maja Kocijančič je to rekla komentarišući izjavu predsednika Evropskog parlamenta (EP) Martina Šulca da EP, ali i "Evropska unija u celini", smatraju da Srbija mora na kraju priznati nezavisnost Prištine ako želi da postane članica EU.

"Ne mogu da komentarisem izjavu predsednika EP Šulca, a stav EU je da o pitanju priznavanja Kosova odlučuju zemlje članice EU, a ono što EU i Evropski savet kažu jeste da dalja normalizacija odnosa Kosova i
Srbije jeste od ključne važnosti", istakla je Maja Kocijančić.

Ona je dodala da je u "zaključima Evropskog saveta iz decembraprošle godine veoma jasno rečeno da EU želi da dođe do vidnog i postojanog poboljšanja odnose Beograda i Prištine i taj stav je i dalje na snazi".

"To je i poruka koju je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton danas prenela premijeru Srbije Ivici Dačiću", istakla je portparolka predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.

Na pitanje da li ipak unutar EU ima takvih razgovora u smislu da se od Srbije konačno zatraži da, ako želi u članstvo, prizna nezavisnost Kosova, ona je uzvratila da je stav Evropskog saveta jasan i da za sve zapadnobalkanske zemlje na putu ka EU "važan uslov jeste regionalna
saradnja i dobri susedski odnosi".

"To nisu samo reči, već EU želi da vidi opipljive primere koji to dokazuju", zaključila je ona.


Srpska napredna stranka pozvala je danas bivšeg šefa pregovaračkog tima Vlade Srbije Borislava
Stefanovića da kaže zbog čega ranije nije obavestio javnost o zahtevima Evropske unije prema Srbije u vezi sa Kosovom i Metohijom.

U saopštenju SNS je ukazano da je Stefanović "svojom lošom politikom stvorio ambijent da se nova Vlada danas suočava sa ovakvom porukom" predsednika Evropskog parlamenta Martina Šulca, koji je poručio da je uzajamno priznavanje Kosova i Srbije uslov za ulazak u EU.

"SNS postavlja pitanje Borislavu Stefanoviću zbog čega je, ako je znao šta se od Srbije zahteva, to skrivao od građana Srbije i kako se ođednom naprasno setio da ćemo jedino ukidanjem institucija na severu Kosova i Metohije moći da odblokiramo proces naših daljih evropskih integracija", ukazano je u saopštenju.

Predsednik Demokratske stranke Srbije (D S S) Vojislav Koštinica ocenio je da je izjavom
Šulca, da je uzajamno priznavanje Beograda i Prištine uslov za ulazak Srbije u Evropsku
uniju, do kraja ogoljena istina da Brisel već četiri godine vodi politiku stvaranja nezavisne države Kosovo.

"Prethodna vlast koju je predvodila Demokratska stranka bila je neposredan i direktan saučesnik i pomagač Evropskoj uniji na ovom projektu uspostavljanja nezavisnog Kosova. Od prihvatanja Euleksa do
sporazuma koje je prethodna vlast potpisala sa Prištinom, pa sve do rukovanja sa (premijerom Kosova Hašimom) Tačijem, predstavlja put koji je prošla vlast prešla u predavanju Kosova", naveo je
Koštunica u pisanoj izjavi agenciji Beta.

"Srbiji je nasušno potrebna nova politika i potpuni diskontinuitet sa poražavajućom politikom, koju je na štetu Srbije sprovodila prethodna vlast", kaže se u saopštenju.

Nije dobro da nam danas, u ovoj fazi procesa evrointegracija, bilo ko postavlja uslov za koji i oni i mi znamo da Srbija ne moze da ispuni, ocenila je potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije Suzana Grubješić, reagujući na Martina Šulca.

Stefanović je danas ocenio da "gruba" izjava predsednika Evropskog parlameta Martina Šulca o priznanju Kosova kao uslovu za ulazak Srbije u EU, predstavlja negativan početak saradnje nove vlasti sa EU.

Stefanović je za agenciju Beta rekao da stav Martina Šulca, ne iznenađuje, i ukazao da na njegovo mišljenje treba obratiti ozbiljnu pažnju.

"Ta je vrlo negativan početak saradnje nove vlasti sa EU. To su grube, teške poruke koje dobijaju naše vlasti u prvoj zvaničnoj poseti Briselu", kazao je on.

Stefanović je ocenio da će biti "potrebno mnogo truda, političckog rizika i povlačenja nepopularnih poteza" kako bi se taj stav amortizovao i sačuvalo Kosovo. On je dodao da bi Vlada Srbije zato trebalo što pre da predstavi najavljeni plan za Kosovo.

"Nova vlada treba što pre da predstavi novi plan i da on bude konretizovan, da vidimo šta ćemo sa severom, električnom energijom, telekomunikacijama, manastirima, imovinom" kazao je Stefanović i daoda da je to ono što nova vlast treba da uradi za početak.

Prema njegovim rečima, nova vlast treba da gubi što manje vremena i energije da udovolji svom biračkom telu, jer je to neuspela misija, kao što se videlo na primeru fus note.

"Odgovorno je ono ponašanje gde se povlače realistički potezi koji se neće svideti njihovim biračima ali će se svideti budućnosti Srbije..." kazao je on.

Stefanović je ocenio da će u EU preovaldati stav da Srbija ne mora da prizna Kosovo i dodao da će zato Srbija morati da uradi jako mnogo na tome što oni nazivaju normalizacijom odnosa.

Podsetio je da Nemacka traži priznanje i ukidanje institucija.

Ne misli se na ukidanje svih insitucja, ali je to jasno da će to morati da se uradi ako želimo da odblokiramo proces, ako želimo da ga nastavimo na način prihvatljiv za Srbe na Kosovu i državu Srbiju, kazao je dosadašnji šef pregovaračkog tima Srbije.

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc danas je izjavio da uzajamno priznavanje Beograda i Prištine jeste uslov koji Evropski parlament vidi za ulazak Srbije u članstvo Evropske unije.

Šulc je danas u Briselu naglasio da su on i predstavnici Evropskog parlamenta s premijerom Srbije Ivicom Dačićem razgovaravli veoma otvoreno i da je rečeno da "odnosi Srbije i Kosova u sklopu miroljubivog razvoja moraju završiti, kako mi to vidimo, uzajamnim priznavanjem".

(Agencije / MONDO,)