Na izmene finansijskih zakona koje treba da omoguće fiskalnu konsolidaciju i na rebalans ovogodišnjeg budžeta podneo je nešto više od 100 amandmana.

Vlada je, između ostalog, izmenama zakona predložila povećanje poreza na dodatu vrednost (PDV) za dva odsto, kao i ukidanje 138 parafiskalnih nameta.

Prihvaćeni su amandmani o vraćanju PDV na bebi opremu roditeljima koji imaju primanja do 80.000 dinara.

Takođe, prihvaćen je i amandman da se ne ukinu Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i preduzeće Nuklearni objekti Srbije.

U raspravi u parlamentu, poslanici opozicije kritikovali su predložena rešenja i najavili da neće podržati predloženi rebalans budžeta.

Poslanici Demokratske stranke kritikovali su povećanje PDV s 18 na 20 odsto i zatražili da stopa PDV ostane 18 odsto.

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) podržao je najavu premijera Vojvodine Bojana Pajtića da će se pokrajina obratiti Ustavnom sudu ako parlament usvoji izmene zakona o budžetskom sistemu i ocenio da će biti izuzetno teško izračunati sledećih godina koliko pripada Vojvodini po novim pravilima i Zakonu o budžetskom sistemu.

"To je obesmišljavanje ustavne garancije u vezi s finansiranjem Vojvodine", rekao je šef poslaničke grupe SVM Balint Pastor novinarima i ocenio da će u budućnosti tema o finansiranju Vojvodine biti još teža i složenija.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Srbije Vlajko Senić rekao je novinarima da će vlasti u Vojvodini jasno moći da planiraju svoj budžet u narednom periodu u skladu s prihodima.

Senić je kazao da je uvek kod donošenja budžeta i rebalansa bilo nedoumica šta je sedam odsto za Vojvodinu, odnosno da li su to prihodi ili rashodi, i dodao da je bez obzira na to kako je to tumačeno, uvek bilo nezadovoljnih.

"Odlučili smo da tu politiku promenimo i zato smo izmenili član zakona koji sada jasno kaže da se rashodi utvrđuju u iznosu od sedam odsto ostvarenih poreskih prihoda", kazao je Senić.

Poslanici SVM su tok rasprave pitali da li će ova vlada doneti zakon o finansiranju Vojvodine.

Skupština će u utorak, 25. septembra u 11 sati glasati o izmenama više finansijskih zakona i o rebalansu ovogodišnjeg budžeta, posle čega će početi nova vanredna sednica na čijem dnevnom redu su izmene Zakona o visokom obrazovanju i potvrđivanje više sporazuma.

(Beta, foto: Beta/Vladimir Milovanović)