Iz eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC), ističu da to predstavlja otvoreni poziv na diskriminaciju i nastavak procesa zatiranja srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji.

Eparhija je izrazila zabrinutost zbog, kako se navodi u saopštenju, "besomučne medijske kampanje ekstremnih kosovskih medija da se saborni hram Hrista Spasa u Prištini pretvori u 'Memorijalni muzej kosovskih Albanaca' ili sasvim ukloni".

Ovakve ideje, koje su se mogle čuti na nedavnoj sednici senata kosovskog Univerziteta u Prištini, Eparhija Raško-prizrenska najoštrije osuđuje kao pokušaj direktnog gaženja ne samo imovinskih prava SPC, koja je početkom devedesetih godina po zakonskoj proceduri dobila dozvolu za gradnju hrama u centru Prištine, već pre svega verskih prava i sloboda srpskog pravoslavnog naroda na Kosovu i Metohiji.

"U vreme kada je u centru Prištine, nedaleko od mesta gde se uzdiže Spasiteljev hram, podignuta ogromna rimokatolička katedrala, a u planu je uskoro i podizanje, kako se nagoveštava, jedne od najvećih džamija na Balkanu, namera da se poruši ili obesveti nezavršeni Saborni hram Hrista Spasa u neposrednoj blizini Univerziteta, predstavlja otvoreni poziv na diskriminaciju i nastavak procesa zatiranja srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji", smatraju u Eparhiji.

"Ovakve ideje, koje nažalost dolaze od pojedinih lica koja sebe smatraju akademskim građanima, neodoljivo podsećaju na ideologiju Enver Hodžine Albanije u kojoj su na stotine crkava i džamija pretvorene u razne memorijalne muzeje, bioskope, ili su potpuno porušene”, dodaje se u saopštenju.

Eparhija navodi da je posebno "cinična i nemoralna ideja da se hram pretvori u Memorijalni muzej kosovskih Albanaca i to u gradu iz koga je proterano gotovo celokupno srpsko stanovništvo i u kome je od 40.000 predratnih Srba Prištevaca ostalo samo pedesetak starijih ljudi".

"Pozivi iz krugova kosovskog Univerziteta u Prištini na uništenje jedne hrišćanske crkve u centru grada, koja se godinama koristi kao deponija i javni nužnik, šalju u svet poruku otvorene netrpeljivosti i verske mržnje koja je nakon oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji dovela do sistematskog uništenja preko 150 srpskih pravoslavnih crkava i skrnavljenja na stotine hrišćanskih grobalja", navode iz Eparhije.

Kritika Prištini na planu zaštite ljudskih prava, kulturnog i verskog nasleđa, stigla je danas i sa adrese OEBS-a.

Kosovske vlasti moraju da preduzmu specifične i konkretne mere kako bi doneti zakoni koji se odnose na zaštitu ljudskih prava bili sprovedeni u praksi, iznosi se u danas objavljenom izveštaju misije OEBS-a na Kosovu.

U izveštaju stoji da primena zakona nije u potpunosti sprovedena i da je neophodno preduzeti dodatne mere posebno kada je reč o zakonu zaštite od nasilja u porodici, zakonu koji se odnosi na prava zajednica i zakonu o upotrebi jezika.

"Strategija zaštite prava svih zajednica, i zastite kulturnog i verskog nasleđa nije urađena, uprkos tome što je istekao rok", navedeno je na internet sajtu misije OEBS-a u Prištini.

Šef odeljenja za ljudska prava i zajednice u Misiji Hjortu Sverišon upozorio je tim povodom da "koncept vladavine zakona u demokratskom društvu podrazumeva ne samo usvajanje neophodnih zakona već i niz mera za njihovo sprovođenje."

(MONDO/agencije, foto arhiva Kosovo.net)