• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

File 11. oktobra u Beogradu

Evropski komesar Štefan File će 11. oktobra u Beogradu čelnicima srpske vlasti obrazložiti Godišnji izveštaj o napretku Srbije u integraciji u Evropsku uniju, koji će Evropska komisija (EK) objaviti dan ranije.

File će potom u petak takođe u Prištini dati tumačenja za godišnje ocene Evropske komisije napretka Kosova u evropskim reformama, rekao je agenciji Beta portparol evropskog komesara za proširenje Peter Stano.

Kako agencija Beta saznaje u izvorima EU, Godišnji izveštaj EK o napretku Srbije bi u nekom vidu mogao sadržati i preporuku da se odredi datum početka pregovora s Beogradom o članstvu u EU, što je naznačeno i u prošlogodišnjem Mišljenju EK koja je preporučila davanje statusa kandidata Srbiji i početak pregovora o članstvu.

Ključni uslov je "vidno i opipljivo poboljšanje odnosa s Kosovom", ali se čeka i na strategiju Beograda za te pregovore, što je nedavno u Njujorku visoka predstavnica Ketrin Ešton predočila predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću.

Izveštaj EK ima zaključke u kojima se eventualne preporuke mogu navesti, ali isto tako će biti obelodanjenja uobičajena Strategija proširivanja, o čemu će u decembru najpre raspravljati Savet ministara EU, koji će svoje stavove predočiti Savetu EU, vođama evropske dvadesetsedmorice.

Izveštaj EK će, tvrde obavešteni evropski diplomatski izvori, ove godine biti nešto manje povoljan za Srbiju, s prihvatanjem činjenice da su izbori i formiranje vlade omeli reforme, ali i uz zamerke posebno na rezultate u "doradi" reforme pravosuđa, što je neuvijeno nedavno u Evropskoj komisiji rečeno i srpskom ministru pravosuđa Nikoli Selakoviću.

Biće stavljena i važna primedba na zakon o centralnoj banci Srbije, jer se smatra da to ugrožava nezavisnost te banke i time odudara od "Pravne tekovine", standarda i zakona EU.

Važno poglavlje će se odnositi na tešku privrednu situaciju, jer se u krugovima EU ocenjuje da ekonomska kriza u Srbiji može izmaći kontroli vlasti.

Biće istaknuto i očekivanje da Beograd nađe zajednički jezik s Međunarodnim monetarnim fondom, jer se to smatra bitnim za stabilizaciju privrede i početak njegov oporavka.

(Beta/Foto: Beta/Evropska komisija)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image