Predstavljajući Godišnji izveštaj o napretku Srbije i zemalja Zapadnog Balkana u procesu evrointegracija File je naveo da to treba da dovede do pune normalizacije odnosa i da omogući da i Srbija i Kosovo nastave put ka Evropskoj uniji uz izbegavanje međusobne opstrukcije tog puta.

U Godišnjem izveštaju EK se predlaže i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom jer je, kako je rekao evropski koemsar File, uspostavljen "institucionalni i pravni okvir koji to omogućuje"

File je rekao da zamajac u srpskim reformama teba da dobije na snazi i da posebna pažnja treba da se posveti vladavini prava, reformi pravosuđa i uspostavljanju nezavisnih institucija, pre svega Narodne banke Srbije.

On je prethodno izjavio da je Srbija na putu ispunjavanja političkih kriterijuma i uslova iz SSP.

Na sastanku Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta, on je poručio da Evropska komisija ohrabruje Srbiju da nastavi sa sprovođenjem reformi i da se i dalje konstruktivno angažuje u regionalnoj saradnji i izgradnji dobrosusedskih odnosa.

On je naglasio da je nužan vidljiv i održiv napredak u odnosima Beograda i Prištine, kako bi Srbija, ali i Kosovo - koje se odvojeno tretira u Izveštaju kad je reč o evrointegracijama - mogli da nastave na putu ka EU, ne ometajući se međusobno.

Nužan je vidljiv i održiv napredak u odnosima Beograda i Prištine kako bi i Srbija i Kosovo nastavili na putu ka EU i izbegli da blokiraju jedno drugog u tim naporima, rekao je File.

Taj proces bi, prema njegovim rečima, trebalo da postepeno rezultira normalizacijom odnosa.

U izveštaju, koji prenosi RTS, se navodi da normalizacija odnosa Beograda i Prištine treba da bude ostvarena postepeno, kroz pregovore o članstvu između Srbije i EU.

Kao ključni elementi procesa te normalizacije ukazuje se na rešavanje problema na severu Kosova, uz "poštovanje teritorijalnog inegriteta Kosova".

"Vidljivo i održivo poboljšanje odnosa Srbije i Kosova je neophodno da bi obe strane nastavile put ka EU i izbegle međusobno blokiranje u tom procesu. Ovaj process treba postepeno da dovede do pune normalizacije odnosa Beograda i Prištine, što će i jednoj i drugoj strani omogućiti da izvršavaju prava i obveze unutar EU", navodi se u izveštaju.

"Rešavanje problema na severu Kosova, uz poštovanje teritorijalnog integriteta Kosova i posebnih potreba tamošnjeg stanovništva, biće ključni deo tog procesa", navodi Evropska komisija u zaključku godišnjeg izveštaja o
Srbiji.

U zaključcima i preporukama Strategije ističe se da tome u prilog ide to što je Srbija nedavno potpisala Tehnički protokol o integrisanom upravljanju granicama/administrativnim linijama (IBM) prema Kosovu.

Komisija ukazuje da napredak predstavlja i tumačenje koje je Srbija dala za dogovor o regionalnoj saradnji i predstavljanju Kosova, čime se, kako svedoči početna primena, sada više ne koči regionalna saradnja i učešće svih strana u njoj.

Govoreći o unutrašnjim reformama Evropska komisija u izveštaju konstatuje da je uprkos zastoju zbog dugog izbornog procesa, "određeni" napredak u reformama postignut u gotovo svim oblastima.

Srbija uspešno ispunjava političke kriterijume, ali Komisija upozorava vlasti da posebnu pažnju obrate na nastavak reforme pravosuđa i očuvanje nezavisnosti institucija kao što je Narodna banka.

Imajući u vidu odluku Ustavnog suda, Komisija navodi da je neophodan nastavak reforme pravosuđa kako bi se osigurala nezavisnost sudstva i obnovilo poverenje građana u pravosuđe, posle prethodnih propusta u imenovanju sudija i tužilaca.

Srbija treba da posveti posebnu pažnju pravima manjinskih grupa, ocenjuje Evropska komisija i najavljuje da će posebno pratiti situaciju LGBT i romske populacije.

Kada je reč o Kosovu, u Studiji o izvodljivosti koji je izradila EK potvrđeno je da EU može s Prištinom da zaključi SSP, rekao je File. On je dodao da Komisija poziva Kosovo da sprovede sve dogovore postignute u dijalogu s Beogradom.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer predao je danas predsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću Izveštaj Evropske komisije o napretku država koje streme ka članstvu u EU, uključujući Srbiju.

Dačić je nakon toga izjavio da bi zahtev da Srbija poštuje teritorijalni integritet Kosova koji se navodi u izveštaju Evropske komisije mogao da vodi ka zatvaranju dijaloga Beograda i Prištine.

(MONDO/agencije, foto Beta/AP)