Predsednik kosovskomitrovačke opštine Krstimir Pantić izjavio je danas da, prema njegovim saznanjima, kosovska predsednica Atifete Jahjaga na severu Kosova nije razgovarala sa predstavnicima srpskih institucija, nevladinih organizacija ili sa običnim građanima, dok savetnik Jahjage Ramuš Tahiri tvrdi da je ona sa građanima razgovarala nekoliko puta proteklih meseci.

Pantić je Tanjugu kazao da je sever Kosova mala sredina i da da je Jahjaga tu boravila, to ne bi moglo da se sakrije među srpskim stanovništvom.

"Ne isključujem da se sastajala sa nekim od njih u Prištini koji imaju nevladine organizacije ili rade u albanskim institucijama. Odgovorno tvrdim da niko od predstavnika lokalnih institucija na severu nije s njom razgovarao niti će a da to ne zna naša Vlada i da ne da saglasnost za tako nešto", poručio je Pantić.


Poslanik u kosovskoj skupštini Rada Trajković rekla je da nema saznanja da je Jahjaga zaista prešla Ibar i na severu Kosova razgovarala sa građanima i da su takvi navodi Tahirija, zapravo njegova "specijalna provokacija".

"Mislim da se ona (Jahjaga) i sama nalazi u teškoj institucionalnoj poziciji u kosovskom parlamentu i da je najviše time zaokupljena", kazala je Trajkovićeva.

I nekadašnji sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kazao je Tanjugu da ne veruje da se Jahjaga sastala sa bilo kojim građanima na severu Košova "koji nešto znači".

Ukoliko je sa nekim Srbima na severu i razgovarala, to ne može da ima efekta i da se tretira kao razgovor sa predstavnicima Srba, dodao je on.

Tahiri je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa u četvrtak rekao da se Jahjaga nekoliko puta sastala sa građanima na severu Kosova i da je on bio na dva takva sastanka.

"Prešli smo reku Ibar i imali smo dobar susret. Jedan je trajao preko sat vremena, a drugi oko sat vremena. Nikada nisam rekao da smo razgovarali sa strukturama ili lokalnim institucijama, ali smo razgovarali sa građanima", rekao je Tahiri.

Prema njegovim rečima, ti razgovori će biti nastavljeni u Prištini, zbog toga što "predsednica ima obavezu da razgovara sa svojim građanima i sluša njihove zahteve".

"Zahtevi su bili kako dobiti dokumenta, pasoš, kako im omogućiti slobodno kretanje, pa onda su imali i imovinskih i drugih problema", objasnio je Tahiri.

Na pitanje da li je Jahjaga bila u severnoj Kosovskoj Mitrovici, Tahiri je rekao da nije i da je bila "malo dalje, ali da ne može da kaže gde tačno.

"Međutim, to i međunarodna zajednica koja je prisutna u tom delu zna", istakao je Tahiri.

On je rekao da ta tajnovitost nije iz bezbednosnih razloga, već zbog toga što što ne žele da se ponašaju "politikanski ili srpski govoreći ne želimo da cinkarimo s kim razgovaramo".

"Jednostavno, mi razgovaramo sa ljudima, slušamo njihove potrebe. Ljudi su rekli ovo: 'Draga predsednice, mi smo Srbi, mi želimo da ovo bude Srbija, međutim mi priznajemo kosovske institucije, (neki su rekli albanske institucije), i mi želimo da živimo realan život. Želimo da imamo veze i sa Beogradom i sa Prištinom", kazao je Tahiri.

On je naveo da su im neki rekli da je poštuju i da su zahvalni na poseti, jer žele da rešavaju probleme "jer tu od vajkada žive".

Tahiri je napomenuo da je razgovoru sa građanima severa Kosova prisustvovao pre dva meseca i da je tih razgovora bilo i pre i posle toga. Poslednjem, kako je dodao, međutim nije prisustvovao.

Na pitanje da li je poslednji sastanak održan u Prištini ili na severu Kosova, Tahiri je rekao da je to bilo u Prištini u koju je došla jedna delegacija.

(Tanjug, foto: Beta/Saša Đorđević)