Članica Predsedništva SNS Jadranka Joksimović izjavila je danas da ta stranka poštuje pravo svake stranke na politički stav, ali da je u interesu Srbije da se okrene budućnosti i strateškom partnerstvu sa EU.

"Mi mislimo da je interes Srbije da se okrenemo napretku i budućnosti. Prošlost je takva kakva jeste, mi ne možemo da je menjamo, naše je da je poštujemo i pamtimo", rekla je Joksimović za Televiziju B92.

Joksimović je dodala da Srbija budućnost može i mora da gradi u najboljem interesu svih sa svima koji su danas važni akteri međunarodne politike i ekonomije, navodeći da pre svega misli na strateško partnerstvo i okrenutost zemljama EU, posebno onima koji danas predstavljaju motor razvoja čitave evropske ekonomije, poput Nemačke i Francuske.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je u Dragincu, gde je na današnji dan 1941. godine streljano oko tri hiljade žitelja Mačve i Pocerja, poručio da je Srbija svojom borbom protiv fašizma i žrtvama zaslužila da danas bude EU i podsetio da su upravo oni koji su počinili zločine nad Srbima posle Drugog svetskog rata počeli da grade novu Evropu, i da u nju danas ne puštaju Srbiju.

"Danas posle genocida koji smo preživali u dva svetska rata zbog toga što smo bili na pravoj strani međunarodne zajednice, Srbija nije zaslužila da se ima nepravedan odnos prema njoj i njenim nacionalnim interesima, jer Srbija je uvek bila na strani koja se borila protiv fašizma", poručio je Dačić.

Dačić je istakao da se Srbi moraju ponositi svojom borbom protiv fašizma i slobodarskom istorijom, te da ne smeju da dopuste da se zaboravi činjenica da je u Prvom svetskom ratu Srbija izgubila polovinu muške populacije i da je ogromne žrtve pretrpela i u Drugom svetskom ratu.

Dačić je,međutim, za “Blic” istaakao da njegova poruka sa pomena streljanim civilima u Drugom svetskom ratu nije “najsrećnije interpretirana u medijima".

"Govorio sam o antifašističkoj borbi koje se Srbija odriče. Srbija je svojim velikim žrtvama u antifašističkoj borbi dala ogroman doprinos Evropi. Tu Evropu su stvarale i stvorile države od kojih su neke čak i međusobno ratovali. Sada u toj Evropi nema mesta za Srbiju i ona stalno mora da polaže nove ispite. Čak su i zemlje u regionu, koje su bile na drugoj strani, lakše su ušle u EU nego što je to slučaj sa Srbijom. Zemlje Evrope su deset godina posle Drugog svetskog rata stvorile začetke EU i to one koje su međusobno ratovale, a zemlje našeg regiona 20 godina posle sukoba nikako da izađu iz začaranog kruga“, rekao je Dačić.

(Tanjug/MONDO)