Predsednik Srbije razgovaraće iduće sedmice u Skoplju sa predsednikom Makedonije Đorđem Ivanovim, a jedna od tema biće odnosi Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Makedonske pravoslavne crkve (MPC).

Kako je agenciji Beta rečeno u kabinetu makedonskog predsednika, Ivanov je Nikolića pozvao da idduće nedelje dođe u zvaničnu posetu Makedoniji.

"Reč je o unapred dogovorenoj poseti koja je već duže vreme planirana. Razgovaraće se pored drugog i o pitanju odnosa SPC i MPC", rekli su u kabientu Ivanova.

Makedonski presednik, kako navode u njegovom kabinetu, ostaje pri stavu da lideri mogu pomoći u okvirima svojih mogućnosti, ali da spor pre svega treba da reše dve crkve.

O rešenju crkvenih problema koje donosi napredak, može se razgovarati s ciljem stvaranja atmosfere međusobnog poverenja, dodaju u kabinetu Ivanova.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić predložio je Makedoniji razgovore radi rešavanja višegodišnjeg spora Srpske i Makedonske pravoslavne crkve.

U juče objavljenom intervjuu skopskoj TV Sitel i listu "Večer" Nikolić je rekao da Makedonija u njemu ima sagovornika u Srbiji i da je spreman da razgovara o odnosu Srpske pravoslavne crkve i Makedonije.

Dve crkve vode višedecenijski spor oko statusa MPC kojoj Srpska crkva, kao ni druge pomesne pravoslavne crkve, ne priznaju autokefalnost.

Portparol Makedonske pravoslavne crkve-Ohridske Arhiepiskopije, vladika Timotej pozdravio je danas poziv predsednika Srbije Tomislava Nikolića na razgovore o statusu te crkve i dodao da se problem može rešiti samo dijalogom.

Episkop Timotej je kazao da je poziv Nikolića "pozitivan", ali da uslov koji je predsednik Srbije postavio za to - oslobađanje Jovana Vraniškovskog (vladika u Makedoniji lojalan SPC), nije crkveno, već državno pitanje.

"Ovo što je kazao Nikolić o dijalogu je novi trenutak u odnosima MPC i SPC jer je do sada SPC, ali i država Srbija, uvek bila pri stavu da je spor međucrkveni, a ne međudržavni. Sada su ovo nove okolnosti koje su bitne pošto ih je izgovorio prvi covek Srbije", rekao je vladika Timotej za agenciju Beta.

Po njegovim rečima, Makedonska pravoslavna crkva prihvata dijalog o crkvenim pitanjima, dok se sva ostala pitanja moraju rešavati na državnom nivou.

Jovan Vraniškovski se u Makedoniji tereti za navodne finansijske malverzacije dok je bio vladika MPC, ali Srpska crkva tvrdi da se radi o političkom progonu koji je počeo kada je vladika Jovan stupio u kanonsko jedinstvo sa SPC.

Episkop šabački SPC Lavrentije rekao je ranije danas za agenciju Beta da problem treba da reše crkve, bez pomoći državnih organa.

Pravoslavna Arhiepiskopija Ohridska koja je u kanonskom jedinstvu sa Srpskom pravoslavnom crkvom,
protestovala je danas zbog odnosa makedonske vlasti prema arhiepiskopu Jovanu (Vraniškovskom) koji je već 10 meseci u pritvoru.

Kako se navodi u saopštenju na sajtu SPC (www.spc.rs), proces protiv arhiepiskopa Jovana i dela njegovog sveštenstva u Makedoniji danas nije održan jer sudske vlasti nisu obezbedile vozilo kojim bi vladika bio dovezen u sud.

Proces se vodi i protiv episkopa bregalničkog Marka, stobijskog Davida, jeromonaha Mojseja i Irineja, igumanije Kirane, nastojateljke Olimpijade, monahinja Pelagije i Magdaline i dela vernika Pravoslavne
Ohridske Arhiepiskopije.

"Po ulasku u sudnicu, sudija Ivica Stefanovski je pročitao izveštaj iz istražnog zatvora u kome je Arhiepiskop Jovan u pritvoru, da Arhiepiskop neće biti doveden u sud jer su sva zatvorska vozila pokvarena i nalaze se na servisiranju, te, sledstveno tome, zatvor ne poseduje vozilo kojim bi Arhiepiskop Jovan bio sproveden do suda", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je redovno pojavljivanje Arhiepiskopa Jovana na sudskim ročištima bilo razlog zbog koga mu je određen pritvor.

"Već duže vreme niko nema pravo da poseti Arhiepiskopa Jovana u istražnom zatvoru, i nikome nije poznato kakvo je njegovo zdravstveno stanje", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da "niko nije preuzeo odgovornost za neispunjavanje zakonskih obaveza zatvora", što svedoči o povećanju "torture nad Arhiepiskopom Jovanom", i pojačanju pritiska nad ostalim episkopima,
monaštvom i pripadnicima Pravoslavne Ohridske Arhiepiskopije.

Ročištu u Makedoniji je prisustvovala i delegacija Sinoda SPC, u kojoj su bili episkopa šumadijski Jovan i niški Jovan.

MONDO / Agencije