Taj predlog dao je član odbora iz Demokratske stranke (DS) Borislav Stefanović koji je rekao da formiranje odbora potrebno kako bi se izbeglo da bilo koja televizija vodi istragu.

Član odbora iz Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je da formiranje anketnog odbora ne dolazi u dobro vreme i da se to moglo uraditi ranije, "jer sada to može biti tumačemo kao pritisak kampanje koji vodi Insajder B92, koja je neistinita".

Poslanik Momir Stojanović iz Srpske napredne stranke bio je protiv predloga, jer ova inicijativa dolazi u zlo vreme I dodatno ugrožava rad pregovaračkog tima.

Odbor je usvojio i predlog da se sve sednice odbora tonski snimaju.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić rekao je danas da država i njegovo ministarstvo raznim diplomatskim akcijama nastoje da onemoguće bilo kakvo utemeljenje državnosti Kosova i dalja priznanja nezavisnosti.

"Aktivnosti Ministarstva su usmerene ka tome da onemogućimo da Kosovo uđe u red suverenih država. Time ne blokiramo komunikaciju sa Prištinom i ne želimo da otežavamo život građana na Kosovu i Metohiji, nego se time sprečava izgradnja međunarodnog subjektiviteta takozvane države Kosovo", rekao je Mrkić članovima skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.

Podnoseći poslanicima izveštaj o tome šta je vlada uradila po pitanju Kosova, ministar je ponovio da će nove vlasti sprovesti sve postignute dogovore sa Prištinom, kao i da se u taj proces već krenulo.

Prema njegovim rečima, intenzivirana je komunikacija sa nadležnima u Briselu.

Mrkić je podsetio na susret predsednika vlada Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija i rekao da je bio prisutan na sastanku u delu gde je bio i tim visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i na kome je dogovoreno "kako da se napravi scenario prihvatljiv za sve".

Prema njegovim rečima, Ministarstvo spoljnih poslova je angažovana na sprečavanju novih priznanja Kosova.

Mrkić je naveo da je Kosovo do sada priznalo 90 država, a da je to u poslednje tri godine učinilo 25 zemalja što ukazuje na usporavanje procesa.

"Kosmetsko pitanje nije nažalost samo srpsko pitanje, ni albansko-srpsko, ni regionalno, već pitanje o kojem se raspravlja u Ujedinjenim nacijama i na kome se prelamaju interesi moćnih sila", rekao je on.

Mrkić je dodao da se to pitanje rešavalo nepovoljno po Srbiju, da je "vrhunac nepovoljnosti iza nas", ali da su "efekti učinjenog takvi da je ambijent i dalje nepovoljan".

Savetnik predsednika Srbije Marko Djurić rekao je poslanicima da opitanju Kosova i ključnim principima treba da se raspravlja i u Skupštini, kao i da se nađe rešenje koje mora da bude solidna osnova za mir i bezbednost.

Djurić je dodao da će biti učinjeni mnogi ustupci, ali ne na štetu državnog i nacionalnog interesa.

Sednici prisustvuju čelnici lokalnih samouprava na severu Kosova kao i vladika raško-prizrenski Teodosije.

(agencije/MONDO/Na slici Kosovska Mitrovica, Guliver/Getty Images)