"Neće biti dekriminalizacije, odnosno oslobađanja osumnjičenih ili onih protiv kojih se vodi postupak za tako teško krivično delo", rekao je ministar pravde Nikola Selaković Radioteleviziji Srbije.

Selaković je precizirao da će u svim postupcima, bilo da je reč o postupcima koji su u toku ili postupcima protiv osumnjičenih ili onih koji su pod istražnim radnjama, za one koji se gone za zloupotrebu službenog položaja kao odgovorna lica, biti primenjeno novo krivično delo "zloupotrebe od strane odgovornog lica".

Tako se izmene zakona ne odnose na oslobađanje od odgovornosti recimo vlasnika Delta holdinga Miroslava Miškovića, ili Nibens Grupe - Mila Đuraškovića.

Povodom prihvatanja amandmana opozicije o ublažavanju kazni, Selaković je naveo da su neki poslanici o veoma ozbiljnim stvarima davali prilično zvučne i populističke izjave koje bi mogle dovesti do uznemiravanja većeg dela javnosti.

"U ovom slučaju radilo se o ukidanju apsolutne zabrane za samo neka krivična dela čiji katalog je očigledno sastavljen po nekom veoma čudnom principu 2009. godine, kada je noveliran naš Krivični zakonik. Očigledno da ovo nije bio pravi način da se taj nedostatak ukloni i očigledno da nam je potrebna restriktivnija i stroža kaznena politika za neka krivična dela protiv polnih sloboda i života i tela koja uzmeniravaju javnost", rekao je Selaković.

Ministar pravde je najavio da će "u nekoj narednoj, većoj i temeljnijoj promeni" krivičnog zakonodavstva to biti i učinjeno.

"Prihvatili smo te amandmane na prvom mestu imajući u vidu interes građana i čitave javnosti u Srbiji", rekao je Selaković.

Upitan zašto je Vlada prvo odlučila da kleveta ostane krivično delo a zatim odustala i prihvatila stavove strukovnih udruženja, Selaković je odgovorio da je dekriminalizacija uvrede i klevete u zemljama članicama Saveta Evrope postupak koji traje "duži niz godina".

"Srbija spada u zemlje u kojima se za klevetu nije izricala zatvorska kazna, nego isključivo novčana kazna. Vrlo su retka bila presuđivanja za ovo krivično delo. Ovo je, ipak, jedan od znakova dobre volje da se odnos prevashodno prema medijima i novinarima od strane ove Vlade i vladajuće većine u dobroj meri menja", rekao je Selaković.

Selaković je istakao da je to pozitivan pomak i korak nove Vlade.

"To je i poziv svim novinarima da se znatno više okrenu profesionalnom, analitičkom i dobrom istraživačkom novinarstvu", rekao je Selaković.

(Beta, foto: Beta/Marko Rupena)