• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez dogovora u prvoj rundi o spomeniku OVBPM

Predstavnici Albanaca sa juga centralne Srbije i šef Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković nisu večeras postigli dogovor. Prisutni bili i ambasadori, koji se seranije izjasnili da je to ""unutrašnja stvar Srbije".

Posle više od tri sata sastanka u kancelariji OEBS-a u Bujanovcu, kome su prisustvovali predstavnici ambasada SAD, Velike Britanije i Evropske unije, predsednik Partije za demokratsko delovanje Riza Haljimi rekao je novinarima da nema ništa novo u vezi sa zahtevom Vlade Srbije da taj spomenik bude uklonjen.

Haljimi, jedini predstavnik Albanaca u Skupštini Srbije, rekao je da će razgovori albanskih političara sa predstavnicima države Srbije biti nastavljeni, ali nije precizirao kada.

Upitan da li su albanski lideri dobili preporuke od pojedinih ambasada da sporni spomenik premeste, Haljimi je odgovorio da takvog predloga nije bilo.

Na pitanje da li će najavljenom sastanku albanskih odbornika iz lokalnih skupština opština Preševo, Bujanovac i Medveđa biti pozvan i predstavnik Vlade Srbije, Haljimi je rekao da bi to bilo poželjno, ali da nije on taj koji to može da uradi.

Haljimi smatra da su predstavnici države Srbije i ranije trebalo da direktno razgovaraju sa albanskim predstavnicima sa juga Srbije o spornom spomeniku.

Sastanak Stankovića i albanskih lidera sa juga Srbije bio je zatvoren za javnost. Stanković nije želeo da daje izjave za medije.

Beogradski mediji poslednjih dana učestalo pišu o "posredovanju" stranih ambasadora u rešavanju problema spomenika borcima takozvane Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca u centru Preševa i to pre svega predstavnika SAD, Velike Britanije, EU i OEBS-a.

Na ranije pitanje Tanjuga da li je planiran sastanak ambasadora SAD Majkla Kirbija sa liderima Albanaca na jugu Srbije i kakav će biti američki stav po pitanju spomenika, u ambasadi SAD odgovaraju da se ambasador redovno sastaje sa funkcionerima i drugim predstavnicima drušva u Srbiji ali ne žele da ulaze u bliže detalje.

"Ambasador i funkcioneri Ambasade se redovno sastaju sa vladinim funkcionerima i predstavnicima društva u Srbiji, ali mi ne dajemo komentare o sadržaju ili vremenu održavanja tih sastanka," rekao je Tanjugu portparol ambasade Stiven Stark.

"Mi smatramo da je pitanje memorijalnog spomenika u Preševu unutrašnja stvar Srbije i podržavamo sve napore da se postigne rešenje koje bi zadovoljilo sve strane," dodao je Stark.

Sličnu izjavu dao je i ambasador Francuske u Srbiji Fransoa Gzavije Denio koji je u intervjuu "Politici" rekao da je spomenik " isključivo unutrašnje pitanje Srbije, i da se "treba okrenuti ka budućnosti i cilju boljeg integrisanja stanovništva Bujanovca, Preševa i Medveđe u njihovu zemlju Srbiju."

On je međutim dodao i da se pored pitanja legalnosti spomenika nameće i konstatacija da njegovo prisustvo nepotrebno i neprikladno oživljava stare tenzije koje sada pripadaju prošlosti.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da rešenje o uklanjanju spomenika u centru Preševa treba da se nađe dijalogom kako bi se izbegao sukob.

"Predloženo je da se spomenik ukloni iz centra Preševa jer mu tu nije mesto, a predsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković razgovaraće sa predstavnicima Albanaca gde može spomenik da se postavi", rekao je Dačić.

On je dodao da na jugu Srbije ima mnogo sličnih spomenika i da i ovaj treba postaviti eventualno na neko drugo mesto.

Premijer je ranije rekao da je 17. januar, kada se nastavlja dijalog sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem u Briselu, rok do koga treba ukloniti spomenik i više puta ponovio da će on "ako ne milom, biti uklonjen silom".

U međuvremenu, lideri albanskih partija sa juga Srbije spremaju se za zajedničku skupštinu 12. januara sa koje će, kažu, poručiti da spomenik treba da ostane.

Predsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković rekao je Tanjugu da očekuje da problem spomenika bude rešen na miran i dostojanstven način uz primenu zakona Republike Srbije.

Prema pisanju lista "Danas" diplomatski predstavnici zapadnih zemalja predložili su političkim partijama Albanaca u Preševu da sami premeste sporni spomenik na drugu lokaciju, dok je predsednik Odbora za ljudska prava u Preševu Belgzima Kamberi najavio rešavanje ovog pitanja putem "legalizacije spomenika."

Na centralnom gradskom trgu u Preševu, 16. novembra 2012. godine, podignut je spomenik sa imenima 27 poginulih pripadnika OVPBM, organizacije koja je u tom delu Srbije podigla oružanu pobunu protiv države.

(MONDO/agencije, foto: Beta STR AV1)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jole

jadna majko ,jadnijeh svatova !

Dusan

Kad ga nisu odmah srusili sad neka cekaju da im to odobre ovi pametnjakovici iz SAD i Brisela. Pitam se samo da li je neko nekada pitao Srbe kako ce resavati probleme u svojoj drzavi a kod nas hoce svi da se pitaju a vlada pokorno sve slusa. Hocemo li vec jednom resavati probleme sami I sto brze mozemo. Ja u svojoj kuci tako brzo odlucim da nemaju vremena da postave nikakva pitanja, I sve je OK. Nasi politicari su prave mlakonje. Samo ostro I svi ce nas bolje ceniti.

dve varijante

Postoje samo dva resenja: 1. Spomenik srusisti i na istom mestu podici novi spomenik srpskim kosovskim junacima i Milosu Obilicu. 2. Spomenik ostaviti na mestu. Izbrisati sva imena i grb teroristicke vojske, a zatim uklesati vazeci grb drzave Srbije.

special image