• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LDP i LSV protiv zakona o “Južnom toku”

Predloženi zakon o "Južnom toku", koji treba da treba da ubrza eksproprijaciju zemljišta i pripremu terena za izgradnju tog gasovoda, dobiće podršku većine stranaka u republičkom parlamentu, osim LDP i LSV. DS uslovljava amandmanom

Demokratska stranka traži da se usvoji amandman koji će omogućiti da se građani izjasne o predloženoj eksproprijaciji.

Podršku predložnom zakonu o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i pribavljanja dokumentacije radi realizacije izgradnje sistema za transport prirodnog gasa "Južni tok", najavile su stranke vladajuće većine, opozicione DS S, SVM i SPO-DHS S, dok je neprihvatljiv za LDP I LSV.

"Bilo bi poštenije da su predvideli da Rusija tenkovima uđe u Srbiju i zauzme njenu teritoriju, budući da je predlog zakona skandalozan i ključno je pitanje koliko će slučajeva Keneta (Radoslav Savatijević) biti kada se zakon primeni", rekao je poslanik LDP Bojan Đurić, ukazujući da se radi o eksproprijaciji 10.000 parcela.

Đurić je kazao da je možda za nekog projekat "Južni tok" "mega ili giga projekat", ali da će za one kojima će zemljište biti oduzeto to biti nova 1945. Ili 1948. godina, zbog čega LDP ne može da podrži donošenje zakona.

Demokrate će podržati predloženi zakon ukoliko se eksproprijacija uskladi sa Ustavom i postojećim zakonima, pre svega Zakonom o planiranju i izgradnji.

"DS je podnela amandman koji treba građanima da omoguće da se izjasne o eksproprijaciji", rekao je demokrata Aleksandar Senić.

LSV je navela da je oko projekta "Južni tok" u velikoj nedoumici, budući da je NIS pre četiri "poklonjen Rusiji" i zaključen energetski sporazum sa Rusijom u kome je ona bila favorizovana u odnosu na Srbiju.

LSV nije jedina stranka koja je ukazala na nepovoljan položaj Srbije u tom sporazumu, posle čega je ministarka energetike Zorana Mihajlović najavila je da će to ministarstvo uraditi sve što može da se poboljša status Srbije u energetskom sporazumu sa Rusijom.

"Slažem se i meni je veoma žao što je Srbija jedina zemlja od svih koje su potpisale energetski sporazum koja nema taj partnerski odnos 50-50 odsto. Postoji mogućnost da kroz dalje razgovore, kroz tranzitne takse, tu poziciju srpske strane učinimo boljom nego što jeste, a ona je 49 odsto. Sada je stvar pregovora da država dobije što više može, a mi ćemo se maksimalno potruditi", rekla je Mihajlović.

DS S snažno podržava donosenje predloženog zakona, saopštio je poslanik Nenad Popović i podsetio da on proizilazi iz naftno energetskog sporazuma sa Rusijom koji je potpisan u vreme vlade Vojislava Koštunice.

SVM će, kako je najavio šef poslaničke grupe te stranke Balint Pastor, podržati predloženi zakon jer želi da se investira u privredu i infrastrukturu, ali da očekuje od Vlade Srbije da zaštiti suverenitet Srbije i u ekonomskom smislu, a ne samo u političkom smislu.

"Ne bi trebalo nijednoj državi na svetu dozvoliti da Srbiju dovede u neravnopravan položaj", ukazao je Pastor, koji je rekao i da je predloženi zakon jedna karika energetskog sporazuma sa Rusijom za koji ta stranka pre četiri godine nije glasala, jer je Rusija u njemu favorizovana, a Srbija stavljena u neravnopravan položaj.

I poslanički klub SPO-DHSS će podržati predložni zakon, a poslanik tog kluba Mirko Ccikiriz napomenuo je da se prilikom njegovog donošenja mora voditi računa o interesu države.

I on se osvrnuo na energetski sporazum sa Rusijom, navodeći da je ta zemlja odlično vodila računa o svojim interesima, a da je Srbija manje vodila računa o svojim interesima.

Vladajuće SPS, URS, PUPS, NS, JS i SDPS poručile su da projekat "Južni tok" predstavlja jedan od najvažnijih projekata od koga će korist imati i građani i država, budući da će obezbediti redovno snabdevanje gasom, pravo na naplatu taksi za tranzit preko naše zemlje, a uticaće i da Srbija postane atraktivnija za investitore.

"Radi se o vrlo važnom predlogu zakona koji se tiče najvažnijeg projekta za Srbiju u ovom veku, bar za sada. Radi se o projektu vrednom više od 16 milijardi evra koji će omogućiti da preko 30 milona domaćinstava u Evropi bude snabdeveno gasom", rekao je šef poslanika URS Vladimir Ilić.

Ministarka Mihajlović je napomenula da građani neće biti oštećeni i da će usvajanje predloženog zakona omogućiti da pod budnim okom države i opština niko ne bude oštećen.

"Treba da učinimo zaista sve da se u ovoj zemlji investira što više. Ovaj zakon je u cilju što brže izgradnje 'Južnog toka', koji će omogućiti gasnu stabilnost, ali i pokrenuti operativu, zaposliti ljude, doneti investicije", naglasila je Mihajlović.

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović tvrdi obezbeđena sredstva za ekspoprijaciju zemljišta potrebnog za izgradnju gasovoda "Južni tok", kao i sredstva za izgradnju tog gasovoda.

Bajatović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da su radnici tog preduzeća obišli već 4.000 parcela od 10.000, koliko je planirano da bude otkupljeno, da je pristalo više od 4.000 vlasnika i da se u 90 odsto slučajeva radi o privremenoj eksproprijaciji, a da će naknada biti fer i da će je utvrđivati Poreska uprava.

Na pitanje kada će se krenuti sa izgradnjom gasovoda, Bajatović je rekao da se već uveliko radi na pristupnim putevima, da se projektuju kompresorske stanice, da je urađeno deminiranje, geodezija i da se rešava logistika.

"Mi do sada imamo potvrdu da su ruske banke spremne da finasiraju izgradnju 'Južnog toka' u Srbiji i mi ćemo pozvati sve banke pa ko bude davao najbolje uslove. U ovom momentu su sredstva za 'Južni tok' obezbeđena, što je dodatna garancija da će se to uraditi", rekao je Bajatović.

On je kazao da još nije formalno dobijena građevinska dozovola za taj projekat, a sve što može unapred da se pripremi, to se i radi.

"Ukoliko neko očekuje da na neki kamen temeljac dođe neko visoko pozicionran u Rusiji, to nije stvar Srbijagasa, već protokola premijera i predsednika Srbije", istakao je Bajatović.

On je najavio da bi 28. februara u Srbiju trebalo da dođe direktor Gasproma Aleksej Miler i da će se tada razgovarati i o "Južnom toku" i o ceni gasa.


(Tanjug, foto: Tanjug, Filip Krainčanić)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image