"Naši nemački sagovornici ne mogu da ne primete veliki napredak Srbije na evropskom putu, i to nam ovde ističu na svakom koraku, ali postoje jos neke stvari koje moramo da učinimo, a to je ono što je najvažnije za naše građane Srbije, reforme u oblasti ekonomije, vladavina prava i borba protiv korupcije", rekao je Vučić za B92.

On je objasnio da je suština u tome da vidimo šta možemo da učinimo da ne narušimo naše nacionalne interese, a da dobijemo datum za pregovore o priključenju EU.

"Vi znate da sam ja skeptik po prirodi i da ne dajem optimistične izjave. Ja mislim da postoji dobra šansa da napredujemo ka dobijanju datuma i ako uspemo da hodamo 'po toj žici', građani Srbije će imati čemu da se raduju", rekao je Vučić.

Kad je reč o otvorenim pitanjim iz okvira dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, vicepremijer je precizirao da Srbija neće odustati od zajednice opština na severu Kosova, da je pitanje bezbednosnih snaga na Kosovu rešeno Rezolucijom 1244, ali da je pitanje Suda u Severnoj Mitrovici - "teško pitanje".

Vučić je ponovio da će dobijanje datuma pregovora biti dobro za zemlju, a ako toga ne bude, mi ćemo, kako je rekao, to jasno saopštiti građanima.

Upitan da li će u Srbiji biti izbora ukoliko datum ne bude dobijen, Vučić je rekao da u Srbiji ima važnijeg posla od izbora, ali da će o tome odlučiti građani.

Prema Vučićevim rečima, u Srbiji ne mali broj stvari zavisi od toga da li će Srbija dobiti datum pregovora o priključenju EU.

"Ne mislim da su izbori najvažniji na svetu. Ali, mi od toga ne bežimo...", rekao je Vučić, istakavši da ova vlast na ozbiljan i odgovoran način zastupa interese Srbije.

Vučić je najavio i mogućnost dolaska jedne velike nemačke firme koja je već delimično prisutna u Srbiji, ali je dodao da i to zavisi od toga da li će Srbija dobiti datum pregovora.

Vučić je i za RTS potvrdio da je posle današnjeg razgovora sa ključnim saradnikom kancelarke Angele Merkel - Kristofom Hojzgenom - bolje volje i da Srbija ima velike izglede sa postane deo EU, ali i da ekonomnski napreduje.

Hojzgen je dobar poznavalac situacije u Srbiji, posebno problematike Kosmeta i zato bi se od njega mogle očekivati bar naznake hoće li će se Nemačka saglasiti da se Srbiji odredi datum za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, javlja izveštač RTS-a iz Berlina. Poznavaoci kažu da taj susret ima težinu kao i susret sa nemačkom kancelarkom lično.

Istovremeno, potpredsednica Vlade Srbije Suzana Grubješić razgovarala je sa savetnikom šefice nemačke vlade za evropska pitanja Nikolasom Majer-Landgrutom.

Grubješićeva je za Tanjug ocenila je da je naša zemlja u ovom trenutku najbliža dobijanju datuma za otpočinjanje pregovora sa EU, te da je tajming za posetu Nemačkoj pravi jer se, kako je rekla: "U Briselu dešava (dijalog)a u Berlinu rešava".

"Mi smo realno najbliže datumu sada, bliže nego što smo ikada bili", istakla je ona u izjavi Tanjugu i podsetila da je prilikom stupanja na dužnost rekla da neće pominjati godinu prijema Srbije u EU, pa zato ne želi da govori ni o terminu dobijanja datuma.

Grubješić je kazala da vlada želi da se ono što radi prikaže kao nešto što zbog nas samih, a ne zbog datuma, kao što i sve reforme preduzima upravo zbog naših građana.

"Datum će doći kao logična posledica svega što smo mi uradili, a što je poznato i u Berlinu. Šanse postoje, velike i realne da datum dobijemo u junu, ali to ne zavisi više od nas, već najviše od Nemačke i drugih zemalja. Znamo da je Nemačka najveća i najmoćnija i da je u njenim rukama određivanje datuma za početak pregovora sa Srbijom", objasnila je ona.

Berlin očekuje od Srbije da se ponaša u skladu sa statusom kandidata, poručio je danas visoki zvaničnik nemačkog ministarstva spoljnih poslova Nikolaus Graf Lambsdorf, ocenjujući da "to nije uvek slučaj", iako "napredak postoji".

Lamsdorf, koji je direktor Direkcije za jugoistočnu Evropu, Tursku i EFTA, istakao je da je dodela statusa kandidata Srbiji najbolji dokaz da je "solunski proces" i te kako živ.

EU i dalje je privržena obećanjima datim u Solunu - širenje mora biti nastavljeno, a zemlje zapadnog Balkana moraju obaviti svoje zadatke, naglasio je Lamsdorf na konferenciji "Balkan i budućnost Evrope - Uloga Srbije", u Fondaciji Robert Boš u Berlinu.

Sredinom aprila, podsetio je Lambsdorf, Evropska komisija će objaviti novi izveštaj, a on se nada da se neće usresrediti samo na dijalog Beograda i Prištine, već i na druge aspekte, kao što su reforme.

Tokom razgovora u najvažnijim institucijama u Nemačkoj, delegacija Srbije se trudila da sagovornicima predoči argumente zbog kojih bi Srbija trebalo da dobije podršku Nemačke, ne samo u evrointegraciji - već i za ukupno jačanje naših institucija, društvene kohezije, ekonomske saradnje.

Po Đurićevim rečima, sagovornicima u Berlinu su predstavljeni "veoma temeljni rezultati koji su za proteklih osam do devet meseci postignuti na ovim poljima i ne postoji nijedna ključna stvar koja je bila najavljivana javnosti u Srbiji i međunarodnoj zajednici, a da u prethodnom periodu u roku koji je bio pominjan nije postignuta".

Prethodno, delegacija Vlade Srbije, koju predvodi prvi potpredsednik Vučić, razgovarala je jutros u Bundestagu sa poslanicima vladajuće koalicije CSU/CDU koji su zaduženi za spoljne poslove i EU.

Vučić je juče razgovarao sa šefom nemačke diplomatije Gvidom Vesterveleom, koji je rekao da Berlin neće odustati od postojećih kriterijuma za određivanje datuma za početak pregovora sa Srbijom, navodeći da neće postavljati nove zahteve.

(MONDO/agencije, foto: Tanjug, Vlada Srbije)