Poslanik LDP-a Bojan Đurić najavio je danas da će ta stranka zatražiti posebnu sednicu parlamenta posvećenu aktuelnoj situaciji sa mlekom.

Do te sednice političari ne bi trebalo da javno govore o toj temi, smatraju u LDP-jer su već napravili mnogo više štete nego koristi.

"Građani Srbije kao zombiji šetaju zato što ne mogu da dobiju odgovor na najnormalnije pitanje - da li mogu ili ne mogu da piju mleko!, naglasio je Đurić u izjavi novinarima u Skupštini Srbije.

On je istakao i da se u parlamentu mora doneti odluka da se nikada više evropski zakoni i pravilnici ne usvajaju kao do sada, bez rasprave, "jer kada ih usvojimo ne znamo šta oni znače".

Đurić je naglasio da su sve insitutucije zakazale i da ono što se događa proteklih dana potvrđuje tezu LDP da je "sve u ovoj zemlji trulo i da se raspalo".

Šef poslaničke grupe Jedinstvene Srbije Dragan Marković izrazio je nadu da će se u narednih pet, šest dana saznati ko "ima veliku odgovornost" za aferu s mlekom i istakao da treba pustiti institucije da rade svoj posao.

"Ova priča će kratko trajati i oni koji hoće da na mala vrata uvedu velike uvoznike u Srbiju, teško su se prevarili", rekao je Marković novinarima u Skupštini Srbije.

Predsednik JS je dodao i da očekuje da lobi koji, kako je kazao, uništava poljoprivredne proizvođače, kaže da ne valja ni krompir iz Srbije, da je pasulj sitan, jabuka kisela i da je sve tuđe bolje.

Marković je kazao i da se njegova porodica snadbeva mlekom od njegovog tasta koji čuva tri krave.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za zdravlje i porodicu, poslanik opozicione Demokratske stranke (DS) Dušan Milisavljević, ocenio je da je Vlada Srbije zbog iskazane nebrige najodgovornija za to što građani ne znaju prvu istinu o toksičnosti mleka i zatražio strožiju kontrolu svih proizvoda koji mogu biti zaraženi aflatoksinom.

Milisavljević, koji je po struci lekar, naveo je da se nikad neće složiti da neki procenat aflatoksina nije štetan i naveo da svaka toksična materija može napraviti štetu u ljudskom organizmu.

"Ovde je jasna odgovornost republičke vlade i ministra poljoprivrede Gorana Kneževića, koji je pokušao da veštim manipulacijama skrene pažnju i da optuži DS koja je ukazala na problem", dodao je on.

Milisavljević je istakao da ne pije mleko dok ne stignu rezultati referentne laboratorije.

On je upitao i zašto Vlada Srbije nije na dnevni red današnje sednice stavila reozluciju o tome da Srbija bude proglašena za zemlju bez genetski modifikovane hrane koju je Skupštini Srbije nedavno podneo poslanik s liste DS Ivan Karić.

Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš ocenio je da zbog neuređenih odnosa republičke i pokrajinske vlade trpe građani i zatražio odgovornost svih koji su krivi u aferi s mlekom.

"Ovo je dobar primer kako neuređeni odnosi pokrajinske i republičke vlade stvaraju haos zbog kog trpe građani i nepohodno je jasno definisati njihove nadležnosti", naveo je Kostreš.

Poslanik na listi Srpske napredne stranke Marjan Rističević je ocenio da je do afere s mlekom došlo zbog nedoslednosti bivše vlasti i usvajanja propisa Evropske unije, a da nije predviđeno vreme potrebno za njihovu primenu.

Rističević je kazao da je propisima smanjen dozvoljen nivo aflatoksina u mleku, a da to isto nije smanjeno u stočnoj hrani.

Poslanica Sanja Čeković je ocenila da se ne može ostati ravnodušan na priče o tome da mleko na srpskom tržištu sadrži toksicne materije, ali i da kupuje i koristi mleko kao pre izbijanja afere.


(MONDO/Agencije, foto: printscreen)