U interesu Evropske unije (EU) je da Kosovo i Metohija ne postane zaledjeni konflikt u srcu Evrope koji će biti stalna pretnja stabilnosti i podrivaće regionalnu saradnju, navedeno je u informativnoj noti o Kosovu, koju je komesar za proširenje EU Oli Ren dostavio svojim kolegama u Evropskoj komisiji (EK).

Ren je u tekstu, čije delove prenose "Večernje novosti", naglasio da je Kosovo prioritet EU i da se moraju pripremiti neophodna finansijska sredstva i ljudski kapaciteti kako bi se sprečila njegova propast.

"Ako u tome ne budemo uspeli, rizikujemo da se suočimo sa političkom i bezbednosnom propašću za koju će cela EU biti odgovorna", rekao je Ren.

Prema njegovoj oceni, demokratsko vodjstvo Srbije nije odgovorno za prošlost, ali ima "veoma važnu odgovornost da popravi užasnu politiku Miloševićevog režima".

"Po mišljenju specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija, ta odgovornost mora da bude uzeta u obzir u dolazećoj rezoluciji o statusu koja neće staviti Kosovo pod upravu Beograda", rekao je Ren.

On je dodao da je cilj Ahtisarija da napravi realno i fer rešenje koje će preslikati situaciju na terenu, posle sedam godina medjunarodne uprave, i koje će zaštititi prava svih zajednica da žive dostojanstveno, bezbedno i u uslovima ekonomske održivosti.

Ren je naglasio da će to rešenje, koje će po njegovom mišljenju biti prihvatljivo narodu Kosova, postaviti uslove po kojima će Kosovo biti podvrgnuto medjunarodnom nadzoru koji će limitirati na odredjeno vreme suverenost Kosova u odredjenim oblastima i uključiti aneks u kojem će biti esencijalni elementi nacrta za Ustav Kosova.

Uz ocenu da "status kvo" na Kosovu ne može da se nastavi, Ren je kolegama u EK naglasio da je odredjivanje statusa Kosova važno za ceo region jer evropske perspektive čitavog zapadnog Balkana zavise od održive stabilnosti.

"Zato je EU samu sebe odredila da igra ključnu ulogu na Kosovu u poststatusnom periodu. Predlog Ahtisarija neće na početku imati podršku svih strana u pregovorima, jer ako u predlogu ne bude jasna referenca 'nezavisnost', Priština će biti razočarana, a ako, pak, rešenje za status bude dalo Kosovu jasne atribute nezavisnosti, Beograd to neće dobro primiti", stoji u Noti Rena.

On je dodao da iz tih razloga rešenje za status mora da bude jasno kako bi EU zauzela zajednički stav, kao što je to bilo u slučaju Crne Gore.

"Ako rešenje bude nejasno, biće teško postići jedinstvo medju članicama EU. Nejedinstven stav EU će napraviti velike prepreke za rad EK na terenu u regionu", poručio je Ren.

Po procenama koje Ren citira, misija EU na Kosovu će imati oko 1000 ljudi i koštaće izmedju 80 i 140 miliona evra. Medju važne korake za budućnost Ren je naveo zajedničku akciju EK i Svetske banke u organizaciji mecjunarodne donatorske konferencije za Kosovo u 2007. godini.

(Tanjug)