"Srbija i njeno rukovodstvo veruju da zločinci treba da budu kažnjeni i zato smo isporučili 46 okrivljenih. Međutim, doživeli smo da se sa stanovišta nauke i etike haški procesi mogu staviti u istu ravan sa procesima koje je vodila Inkvizicija", kaže Nikolić.

Nikolić će, u govoru na 42 stranice u koji su "Večernje novosti" imale uvid, navesti da formiranje Haškog tribunala nije bilo u skladu sa međunarodnim pravom, te da taj sud nije nezavisan i ima politički karakter.

Prema oceni Nikolića, Haški tribunal nije doprinio istinskom pomirenju i otkrivanju istine, a njegov rad su obeležili pritisci, ucene, zastrašivanje i podmićivanje svedoka, optuženih sudija i tužilaca.

Nikolić će se osvrnuti i na slučaj lidera radikala Vojislava Šešelja, koji je poslednjih 11 godina u haškom pritvoru, bez naznaka da će suđenje početi, što je presedan u svetskoj istoriji i najgrublje kršenje ljudskih prava.

On će podsetiti da je ukupna visina kazni dosad izrečena Srbima oko 1.150 godina, dok su predstavnici drugih naroda za zločine nad Srbima osuđeni na ukupno 55 godina.

Srpski predsednik ukazaće i na veliku nepravdu zbog oslobađanja hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača, koji su učestvovali u proterivanju 300.000 Srba iz Krajine, kao i na zločine nad kosovskim Srbima koji su ostali nekažnjeni.

"Možda je to bila uvertira za otimanje Kosova i Metohije, koje je sada na delu", pita srpski predsednik i apeluje na članice UN da pomognu u naporima da se sazna prava istina, a krivci kazne.

Nikolić će još jednom pozvati UN da se srpskim državljanima koji su osuđeni u Hagu dozvoli da kazne služe kod kuće.

Više od 80 država članica UN izneće danas popodne svoje stavove o radu Haškog tribunala na debati koju će otvoriti predsednik Generalne skupštine Vuk Jeremić, a zatim će se prisutnima obratiti generalni sekretar UN Ban Ki Mun.

(Srna, foto: Beta/Milan Obradović)