Sednica Skupštine na kojoj se debatuje o briselskom sporazumu počela je danas oko 11.20, izlaganjem premijera Srbije Ivice Dačića, a očekuje se, kako javlja B92, da će trajati do kasno u noć.
Nakon govora Dačića, usledio je deo u kom se poslanici javljaju za reč i govore o sporazumu koji su parafirali srpski i kosovski premijeri 19. aprila u Briselu.
Među prvim poslanicima koji se javio za reč i rekao da će SPO-DHSS podržati predlog sporazuma Beograda i Prištine i tražiti njegovu punu primenu, bio je predsednik te poslaničke grupe Aleksandar Jugović.
"Izboren je sporazum o unutrašnjoj podeli suvereniteta između većinske albanske i manjinske srpske nacionalne zajednice. Izboren je najveći maksimum i ovaj sporazum je u najvećem interesu Srbije i naroda na Kosovu i Metohiji. Zato će ga poslanički klub SPO-DHSS podržati i tražimo njegovu punu primenu", rekao je Jugović.
Pregovarački tim Beograda je, kako je dodao Jugović, u Briselu izbegao dramatične posledice odbijanja sporazuma, otvorio je vrata ekonomskog opravaka, osigurao grancije EU za visok stepen samouprave za Srbe i čvrste veze sa Srbijom.
Uz podsećanje da je Srbija Kumanovskim sporazumom prihvatila da povuče svaku vlast sa Kosova i Metohije, Jugović je kazao da je za proteklih 14 godina još nekoliko desetina hiljada građana napustilo Kosovo, da se dogodio pogrom, a da se tamo nisu vratili ni vlast, ni uprava, ni sudovi Srbije.
Poslanički klub "Zajedno za Srbiju" podržaće predloženi briselski sporazum, najavio je šef tog poslaničkog kluba Dušan Petrović, navodeći da je u pitanju teška odluka, ali odluka koja nije imala nikakvu alternativu.
"Potpuno sam uveren da je taj sporazum znak odgovornosti prema stvarnosti i brige svih koji su u ovome učestvovali i sada i u prethodnim vladama i u ovom sazivu parlamenta i u prethodnim sastavima", rekao je Petrović u skupštinskoj raspravi o vladinom Izveštaju o dijalogu s Prištinom.
Petrović je kazao da život ukazuje kuda Srbija treba i kuda mora da ide. "Na našu veliku žalost, vreme ne radi za nas decenijama unazad i zbog toga je bitno doneti teške i bitne odluke. Uveren sam da je sada i trenutak i posle ove skupštinske rasprave i u mesecima koji dolaze da uspostavimo konsenzus oko nove strategije ukupnog kretanja i razvoja zemlje, oko svih važnih stvari koje takodje moraju da se reše, reformi javnih servisa, zdravstva, prosvete, administracije", naveo je Petrović.
On je kazao i da "veoma brižno, sa punom pažnjom, ali i velikom zabrinutošću, čita ono što SPC iznosi kao svoj stav o ovoj značajnoj i velikoj, svakako najvećoj temi u parlamentu poslednjih godina".
Šef poslaničke grupe SVM Balint Pastor izjavio je danas da Vlada Srbije nije potpisala kapitulaciju i nije prodala Kosovo u Briselu, a da je poslanici te stranke podržavaju u stremljemljenjima ka sto širom autonomiji Srba na Kosovu.
“Vest iz Brisela dočekali smo sa olakšanjem i svi koji su protiv tenzija treba bi da podrže ovakav sporazum. Ne govorim kako treba da glasaju, jer je to pravo svakog poslanika,već kao bi građani trebalo da se osećaju nakon postizanja sporazuma”, rekao je Pastor.
On je dodao da je ovo “osma sednica o Kosovu i Metohiji od februara 2007, atipičana i različitiha od svih prethodnih”.
Pastor je istakao da treba da se oda priznanje članovima pregovaračkog tima, pre svega premijeru Ivicu Dačiću i prvom potredsedniku vlade Aleksandru Vuciću i da im se pruži podrška ovakvom načinu vođena poplitike.
“Treba da se postavi retoričko pitanje - da li je 19. aprila u Briselu Srbija izgubila nešto što je tada u realnom životu bilo naše. Je ne želim da dam odgovor na to retoričko pitanje, ali svima je jasno i puno puta smo o tome govorili. Vlada nije potpisala kapitulaciju, nije prodala Kosovo, jer se prodati može samo ono što je naše, a ne ono što nije”, istakao je Pastor.
Prema njegovim rečima, bilo je i drugih rešenja , ali ne sada, već prethodnih decenija i gradjani su toga svesni da sada u Briselu nije predato ništa, jer Kosovo nije pod suvereniteom Srbije od 1999.
Pastor smatra da ne treba govoriti o prednostima priključenja Srbije EU, jer je to danas najmanje bitno, a greše oni koji misle da je Srbija parafirala sparazum zbog datuma.
Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš najavio je takođe da će poslanici te stranke glasati za vladin izveštaj o pregovorima s Prištinom, jer je LSV uvek spreman da podrži vladu kada ide putem evropske integracije.
"Iako postoje velike razlike između LSV i ljudi koji sede u vladi, moramo da vodimo računa o interesima gradjana. Mi smo vam saveznici za ovo pitanje i uvek ćemo biti kad je reč o evropskim integracijama", kazao je Kostreš u skupštinskoj raspravi i poručio da bi Vojvodina bila zadovoljna kada bi dobila nadležnosti koje briselskim sporazumom dobija sever Kosova.
On je dodao da će LSV biti saveznik vlade i kada ona bude radila na poboljšanju odnosa u regionu i dobrosusedskih odnosa jer su to veoma važne teme.
Kostreš je istakao da potpisani sporazum o severu Kosova i zajednici srpskih opština nudi više nego što Vojvodina danas ima kao pokrajina u sastavu Srbije. "Nadamo se da ćemo i mi doći u priliku da razgovaramo o autonomiji Vojvodine", kazao je Kostreš i istakao da sever Kosova sporazumom dobija nadležnosti u oblasti zdravstva, obrazovanja, pravosuđa i bezbednosti, za razliku od Vojvodine.
On je naveo da Kosvska Mitrovica sada bira svog komanira policije, ali ne i Sremska Mitrovica i upitao zašto i Vojvodina ne bi imala sudsku vlast.
Izlaganje Kostreša o Vojvodini izazvalo je kraću polemiku s poslanikom Demokratske stranke Srbije Dejanom Mihajlovim koji je negodovao zbog obraćanja Kostreša.
Partija ujedinjenih penzionera Srbije podržava izveštaj vlade o dosadašnjem toku dijaloga Beograda i Prištine, ali očekuje da on samo bude prvi korak ka rešavanju pitanja statusa Kosova, izjavio je danas u parlamentu poslanik te stranke Borislav Kovačević.
PUPS će, kako je izjavio novinarima, podržati izveštaj zato što je briselski sporazum najbolje što je moglo da se postigne u datim okolnostima. Drugi razlog je to što mi ovaj sporazum ne shvatamo kao konačno rešenje za Kosovo i situaciju na Kosovu, sam sporazum u naslovu ima reč prvi, ovo je samo sporazum koji otvara dalji proces pregovaranja na putu ka dogovoru o konačnom statusu Kosova, rekao je poslanik PUPS-a.
Šef poslaničke grupe Jedinstvene Srbije Dragan Marković rekao je danas da će podržati sporazum Beograda i Prištine jer je balans izmedju želja i mogućnosti.
"Ako se bavite politikom morate da imate hrabrost, mudrost i realnost. Mi imamo problem na Kosovu sto godina. Neko taj problem mora da reši, možda mi koji smo nekada primenjivali hrabrost, a ne mudrost i realnost", rekao je Marković.
On je kazao da može da razume nekoga ko je rođen na Kosovu da odbija sporazum, ali da ne može da razume one iz "gradova" koji o tome govore. Marković je kazao da je o sporazumu postignuta dvotrećinska većina koja nije postojala u poslednjih 20 godina o važnim nacionalnim pitanjima.
"Ako raspišemo referendum, građani treba da odlučuju o važnim pitanjima, ali nekada onaj ko vodi vladu treba da preuzme odgovornost jer Srbija nema vremena da čeka", poručio je Marković.
On je naveo da je Srbija očekivala od međunarodne zajednice da obezbedi sigurnost na Kosovu, a da je Srbija dobila 17. mart 2004. godine kada se dogodilo nasilje na Kosovu.
"Da li je neko odgovarao (za to)? Nije", kazao je Marković i naveo da nikada neće reći da je NATO prijatelj Srbije, ali da Srbija treba da sarađuje sa NATO jer će ta alijansa garantovati bezbednost Srba na Kosovu.
Marković je izrazio bojazan da će se u slučaju da ne bude realizovan sporazum iz Brisela dogoditi nova "Oluja" kao posle odbijanja plana Z4 u Hrvatskoj, kada je iz te države proterana većina.
Šef Poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Borislav Stefanović potvrdio je danas novinarima u Skupštini Srbije da će DS, osim poslanika Gorana Bogdanovića, podržati briselski sporazum sa Prištinom, iako smatra da ima mnogo nedostataka.
On je objasnio da je Srbija dovedena u takvu situaciju da bi neprihvatanjem sporazuma ugrozila bezbednost Srba na Kosovu, izolovala zemlju i prekinula evrointegracije.
Javnosti se mora reći kako se došlo do ovog sporazuma, dodao je Stefanović, koji smatra da je to posledica nestručnosti i nekompetentnosti rada nove vlasti u procesu pregovaranja, uz nejedinstvo dve politike – predsednika Srbije i Vlade.
Dovedeni smo pred ambis i traži se da li ćemo skočiti ili ne, rekao je Stefanović i napomenuo da u ovom trenutku referendum nije pitanje za DS.
To pitanje ćemo ostaviti vlastima, oni neka se bave modalitetima političkog pokrića i bežanja od odgovornosti, naglasio je Stefanović.
Prema njegovim rečima, DS o tome ne želi da se izjašnjava, jer je to samo spekulacija oko toga šta će i da li će vlast nešto da uradi.
Kad vidimo šta će uraditi, mi ćemo se odrediti, najavio je Stefanović.
Jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije Riza Halimi izjavio je danas da podržava sporazum
iz Brisela za, kako je naveo, konačnu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.
Na sednici Skupštine Srbije o vladinom izveštaju o dijalogu u Briselu u kome je i sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, Halimi je rekao da i u tri opštine na jugu Srbije, Bujanovcu, Preševu i Medveđi od 1999. traje vanredno stanje i da se nada da će se rešiti problem i u "Preševskoj dolini".
(agencije/MONDO, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)
Nakon govora Dačića, usledio je deo u kom se poslanici javljaju za reč i govore o sporazumu koji su parafirali srpski i kosovski premijeri 19. aprila u Briselu.
Među prvim poslanicima koji se javio za reč i rekao da će SPO-DHSS podržati predlog sporazuma Beograda i Prištine i tražiti njegovu punu primenu, bio je predsednik te poslaničke grupe Aleksandar Jugović.
"Izboren je sporazum o unutrašnjoj podeli suvereniteta između većinske albanske i manjinske srpske nacionalne zajednice. Izboren je najveći maksimum i ovaj sporazum je u najvećem interesu Srbije i naroda na Kosovu i Metohiji. Zato će ga poslanički klub SPO-DHSS podržati i tražimo njegovu punu primenu", rekao je Jugović.
Pregovarački tim Beograda je, kako je dodao Jugović, u Briselu izbegao dramatične posledice odbijanja sporazuma, otvorio je vrata ekonomskog opravaka, osigurao grancije EU za visok stepen samouprave za Srbe i čvrste veze sa Srbijom.
Uz podsećanje da je Srbija Kumanovskim sporazumom prihvatila da povuče svaku vlast sa Kosova i Metohije, Jugović je kazao da je za proteklih 14 godina još nekoliko desetina hiljada građana napustilo Kosovo, da se dogodio pogrom, a da se tamo nisu vratili ni vlast, ni uprava, ni sudovi Srbije.
Poslanički klub "Zajedno za Srbiju" podržaće predloženi briselski sporazum, najavio je šef tog poslaničkog kluba Dušan Petrović, navodeći da je u pitanju teška odluka, ali odluka koja nije imala nikakvu alternativu.
"Potpuno sam uveren da je taj sporazum znak odgovornosti prema stvarnosti i brige svih koji su u ovome učestvovali i sada i u prethodnim vladama i u ovom sazivu parlamenta i u prethodnim sastavima", rekao je Petrović u skupštinskoj raspravi o vladinom Izveštaju o dijalogu s Prištinom.
Petrović je kazao da život ukazuje kuda Srbija treba i kuda mora da ide. "Na našu veliku žalost, vreme ne radi za nas decenijama unazad i zbog toga je bitno doneti teške i bitne odluke. Uveren sam da je sada i trenutak i posle ove skupštinske rasprave i u mesecima koji dolaze da uspostavimo konsenzus oko nove strategije ukupnog kretanja i razvoja zemlje, oko svih važnih stvari koje takodje moraju da se reše, reformi javnih servisa, zdravstva, prosvete, administracije", naveo je Petrović.
On je kazao i da "veoma brižno, sa punom pažnjom, ali i velikom zabrinutošću, čita ono što SPC iznosi kao svoj stav o ovoj značajnoj i velikoj, svakako najvećoj temi u parlamentu poslednjih godina".
Šef poslaničke grupe SVM Balint Pastor izjavio je danas da Vlada Srbije nije potpisala kapitulaciju i nije prodala Kosovo u Briselu, a da je poslanici te stranke podržavaju u stremljemljenjima ka sto širom autonomiji Srba na Kosovu.
“Vest iz Brisela dočekali smo sa olakšanjem i svi koji su protiv tenzija treba bi da podrže ovakav sporazum. Ne govorim kako treba da glasaju, jer je to pravo svakog poslanika,već kao bi građani trebalo da se osećaju nakon postizanja sporazuma”, rekao je Pastor.
On je dodao da je ovo “osma sednica o Kosovu i Metohiji od februara 2007, atipičana i različitiha od svih prethodnih”.
Pastor je istakao da treba da se oda priznanje članovima pregovaračkog tima, pre svega premijeru Ivicu Dačiću i prvom potredsedniku vlade Aleksandru Vuciću i da im se pruži podrška ovakvom načinu vođena poplitike.
“Treba da se postavi retoričko pitanje - da li je 19. aprila u Briselu Srbija izgubila nešto što je tada u realnom životu bilo naše. Je ne želim da dam odgovor na to retoričko pitanje, ali svima je jasno i puno puta smo o tome govorili. Vlada nije potpisala kapitulaciju, nije prodala Kosovo, jer se prodati može samo ono što je naše, a ne ono što nije”, istakao je Pastor.
Prema njegovim rečima, bilo je i drugih rešenja , ali ne sada, već prethodnih decenija i gradjani su toga svesni da sada u Briselu nije predato ništa, jer Kosovo nije pod suvereniteom Srbije od 1999.
Pastor smatra da ne treba govoriti o prednostima priključenja Srbije EU, jer je to danas najmanje bitno, a greše oni koji misle da je Srbija parafirala sparazum zbog datuma.
Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš najavio je takođe da će poslanici te stranke glasati za vladin izveštaj o pregovorima s Prištinom, jer je LSV uvek spreman da podrži vladu kada ide putem evropske integracije.
"Iako postoje velike razlike između LSV i ljudi koji sede u vladi, moramo da vodimo računa o interesima gradjana. Mi smo vam saveznici za ovo pitanje i uvek ćemo biti kad je reč o evropskim integracijama", kazao je Kostreš u skupštinskoj raspravi i poručio da bi Vojvodina bila zadovoljna kada bi dobila nadležnosti koje briselskim sporazumom dobija sever Kosova.
On je dodao da će LSV biti saveznik vlade i kada ona bude radila na poboljšanju odnosa u regionu i dobrosusedskih odnosa jer su to veoma važne teme.
Kostreš je istakao da potpisani sporazum o severu Kosova i zajednici srpskih opština nudi više nego što Vojvodina danas ima kao pokrajina u sastavu Srbije. "Nadamo se da ćemo i mi doći u priliku da razgovaramo o autonomiji Vojvodine", kazao je Kostreš i istakao da sever Kosova sporazumom dobija nadležnosti u oblasti zdravstva, obrazovanja, pravosuđa i bezbednosti, za razliku od Vojvodine.
On je naveo da Kosvska Mitrovica sada bira svog komanira policije, ali ne i Sremska Mitrovica i upitao zašto i Vojvodina ne bi imala sudsku vlast.
Izlaganje Kostreša o Vojvodini izazvalo je kraću polemiku s poslanikom Demokratske stranke Srbije Dejanom Mihajlovim koji je negodovao zbog obraćanja Kostreša.
Partija ujedinjenih penzionera Srbije podržava izveštaj vlade o dosadašnjem toku dijaloga Beograda i Prištine, ali očekuje da on samo bude prvi korak ka rešavanju pitanja statusa Kosova, izjavio je danas u parlamentu poslanik te stranke Borislav Kovačević.
PUPS će, kako je izjavio novinarima, podržati izveštaj zato što je briselski sporazum najbolje što je moglo da se postigne u datim okolnostima. Drugi razlog je to što mi ovaj sporazum ne shvatamo kao konačno rešenje za Kosovo i situaciju na Kosovu, sam sporazum u naslovu ima reč prvi, ovo je samo sporazum koji otvara dalji proces pregovaranja na putu ka dogovoru o konačnom statusu Kosova, rekao je poslanik PUPS-a.
Šef poslaničke grupe Jedinstvene Srbije Dragan Marković rekao je danas da će podržati sporazum Beograda i Prištine jer je balans izmedju želja i mogućnosti.
"Ako se bavite politikom morate da imate hrabrost, mudrost i realnost. Mi imamo problem na Kosovu sto godina. Neko taj problem mora da reši, možda mi koji smo nekada primenjivali hrabrost, a ne mudrost i realnost", rekao je Marković.
On je kazao da može da razume nekoga ko je rođen na Kosovu da odbija sporazum, ali da ne može da razume one iz "gradova" koji o tome govore. Marković je kazao da je o sporazumu postignuta dvotrećinska većina koja nije postojala u poslednjih 20 godina o važnim nacionalnim pitanjima.
"Ako raspišemo referendum, građani treba da odlučuju o važnim pitanjima, ali nekada onaj ko vodi vladu treba da preuzme odgovornost jer Srbija nema vremena da čeka", poručio je Marković.
On je naveo da je Srbija očekivala od međunarodne zajednice da obezbedi sigurnost na Kosovu, a da je Srbija dobila 17. mart 2004. godine kada se dogodilo nasilje na Kosovu.
"Da li je neko odgovarao (za to)? Nije", kazao je Marković i naveo da nikada neće reći da je NATO prijatelj Srbije, ali da Srbija treba da sarađuje sa NATO jer će ta alijansa garantovati bezbednost Srba na Kosovu.
Marković je izrazio bojazan da će se u slučaju da ne bude realizovan sporazum iz Brisela dogoditi nova "Oluja" kao posle odbijanja plana Z4 u Hrvatskoj, kada je iz te države proterana većina.
Šef Poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Borislav Stefanović potvrdio je danas novinarima u Skupštini Srbije da će DS, osim poslanika Gorana Bogdanovića, podržati briselski sporazum sa Prištinom, iako smatra da ima mnogo nedostataka.
On je objasnio da je Srbija dovedena u takvu situaciju da bi neprihvatanjem sporazuma ugrozila bezbednost Srba na Kosovu, izolovala zemlju i prekinula evrointegracije.
Javnosti se mora reći kako se došlo do ovog sporazuma, dodao je Stefanović, koji smatra da je to posledica nestručnosti i nekompetentnosti rada nove vlasti u procesu pregovaranja, uz nejedinstvo dve politike – predsednika Srbije i Vlade.
Dovedeni smo pred ambis i traži se da li ćemo skočiti ili ne, rekao je Stefanović i napomenuo da u ovom trenutku referendum nije pitanje za DS.
To pitanje ćemo ostaviti vlastima, oni neka se bave modalitetima političkog pokrića i bežanja od odgovornosti, naglasio je Stefanović.
Prema njegovim rečima, DS o tome ne želi da se izjašnjava, jer je to samo spekulacija oko toga šta će i da li će vlast nešto da uradi.
Kad vidimo šta će uraditi, mi ćemo se odrediti, najavio je Stefanović.
Jedini albanski poslanik u Skupštini Srbije Riza Halimi izjavio je danas da podržava sporazum
iz Brisela za, kako je naveo, konačnu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.
Na sednici Skupštine Srbije o vladinom izveštaju o dijalogu u Briselu u kome je i sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, Halimi je rekao da i u tri opštine na jugu Srbije, Bujanovcu, Preševu i Medveđi od 1999. traje vanredno stanje i da se nada da će se rešiti problem i u "Preševskoj dolini".
(agencije/MONDO, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte