Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras u Briselu da je postignut okvirni dogovor o sprovođenju aprilskog sporazuma između Beograda i Prištine, a o tekstu dogovora, koji obuhvata rokove i radnje koje treba obaviti u narednim mesecima, Vlada Srbije izjasniće se do kraja nedelje.

"Došlo se do teksta o kome će se do kraja ove nedelje izjasniti i Vlada Srbije i vlada u Prištini i taj tekst obuhvata rokove i radnje koje treba obaviti u narednim mesecima", rekao je Dačić novinarima po završetku dvodnevnih razgovora.

Premijer je ukazao da je bilo važno da se do dogovora o implementaciji dođe pre junske odluke Evropskog saveta o dodeljivanju Srbiji datuma za početka pregovora, kako bi se poslao jasan signal da su obe strane spremne da sprovedu sporazum od 19. aprila.

Prema večeras postignutom dogovoru, biće formirano privremeno telo sastavljeno od predsednika četiri opštine na severu Kosova sa ovlasćenima koja će preuzeti Zajednica srpskih opština (ZSO), koja će se formirati nakon održavanja lokalnih izbora, objasnio je Dačić.

"Ovo telo će, pored ostalog, imati ovlasćenja da pripremi statut ZSO i da u skladu sa članom 9 aprilskog sporazuma izabere vršioca dužnosti regionalnog šefa policije", rekao je premijer Srbije.

Lokalni izbori će, naglasio je Dačić, biti sprovedeni pre kraja godine uz pomoć Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Kada je reč o policiji i pravosuđu, Dačić je kazao da postoji obaveza da se napravi procena koliko će ljudi biti integrisano u te strukture, a da je najbitnije da će njihov sastav odražavati etnički sastav u srpskim opštinama.

"Insistirali smo da ne bude praznog hoda i to je prihvaćeno", istakao je Dačić, naglašavajući da neće biti raspuštanja srpskih institucija na Kosovu dok se ne bude tačno znalo šta će biti sa ljudima koji u njima sada rade.

"Neće biti prekida u finansiranju naših institucija, mi smo samo prihvatili da to finansiranje bude transparentno, rekao je premijer, dodajući da je stav njegovog tima da niko od Srba na Kosovu i Metohiji ne treba da ostane bez posla.

Prvi korak u danas utvrđenom planu će, prema njegovim rečima, biti formiranje radnih grupa sa obe strane, čiji će zadatak biti da utvrde koja zakonska rešenja treba doneti kako bi sprovođenja sporazuma počelo na vreme.

"Rok za zakonske izmene je vrlo kratak, što nama na neki način odgovara jer nam je u interesu da Priština što pre promeni svoje zakone", rekao je Dačić, koji je ovu dvodnevnu rundu dijaloga sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem opisao kao "dugu, tešku i veoma delikatnu".

Srpski premijer se zahvalio visokoj predstavnici za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton pod čijim je pokroviteljstvom vođen dijalog i nagovestio da će biti još razgovora sa Tačijem, ali o temama koja nisu obuhvaćena sporazumom.

"Razgovaraćemo o povratku izbeglica, nestalim licima i zaštiti srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu", rekao je Dačić, koji je izrazio uverenje da je danas postignuti dogovor u skladu sa intersima Srbije i srpskog naroda na Kosovu.

(Tanjug/MONDO/foto: Beta/EEAS)