On je u autorskom tekstu za nemački "Frankfurter algemajne cajtung" naveo i da je posle Petooktobarskih promena 2000. bila probuđena velika nada u narodu i da je u zemlji postojala gotovo jedinstvena podrška evropskim integracijama.

Koštunica, koji je bivši predsednik SR Jugoslavije i premijer Srbije u dva navrata, naveo je i da je potom, prelomna godina za redefinisanje odnosa Srbije i EU bila 2008. kada je "od strane EU i albanskih separatista usledilo koordinisano proglašenje i priznanje nezavisnosti KIM".

"Da je EU Srbiji na samom početku njenih evropskih integracija saopštila da neće kao celovita država ući u EU, nego da mora da se odrekne Kosova kao neotuđivog dela svoje teritorije, onda bi to u osnovi bio pošten odnos i ne bi moglo da se govori o zloupotrebi poverenja", smatra on.

Koštunica navodi i da je suština novog odnosa Srbije i EU to da se "Srbiji kao nagrada stavlja u izgled članstvo u EU, ali ta nagrada dolazi u obzir tek ako Srbija prihvati da bude prva država koja se dobrovoljno odrekla dela svoje teritorije", ponovivši da Srbija ne treba da postane članice EU.

(Tanjug, foto: Beta/Emil Vaš)