Stavove Srbije predstavlja premijer Ivica Dačić, Kosovo Hašim Tači.
Premijer Srbije Ivica Dačić je u govoru u UN istakao probleme povratka raseljenih na Kosovo, navodeći da se u prvom kvartalu vratilo svega 47 osoba.
"Na Kosovu sistem vladavine prava ima ozbiljne nedostatke", rekao je premijer.
Dačić je naglasio i da je bezbednosna situacija na severu Kosova i dalje krhka.
"U šest meseci zabeleženo 60 metnički motivisanih incidenata. "Naš osnovni cilj je postizanje održivog rešenja. Srbija će nastaviti da brine za svoj narod na Kosovu", rekao je Dačić.
On je istakao da je sporazum istorijski napredak u odnosima Beograda i Prištine i da je Srbija opredeljena da stavi tačku na prošlost , kao i da Srbija očekuje da međunarodna zajednica da podstrek sprovođenju sporazuma.
Dačić se zahvalio SAD na odluci da ne smanji kontigent pri Kforu. Srbija traži da mandat UNMIK-a ostane nepromenjen, kao i da se pojača saradnja sa Euleksom.
Premijer Kosova hašim Tači je zatražio da Savet bezbednosti usvoji novu rezoluciju o Kosovu i okonča mandat UNMIK-a i naglasio da je Kosovo pokazalo privrženost političkom dijalogu i odlučnost da sporazum sprovede.
"Posle razmene oficira za vezu Kosovo će, po prvi put, u Beogradu biti predstavljeno na diplomatskom nivou", rekao je Tači, nazvavši sporazum između Beograda i Prištine istorijskim.
Danas je govorio i šef UNMIK-a Farid Zarif koji se prvi obratio prisutnima i odao priznanje liderima Beograda i Prištine na postizanju sporazuma o normalizaciji odnosa.
Ban Ki Mun je, u izveštaju koji je podeljen ambasadorima država-članica tog tela, pozdravio postizanje sporazuma e i ocenio da se radi o istorijskom dostignuću. Kako se navodi, tim dogovorom data su značajna ovlašćenja zajednici srpskih opština.
Generalni sekretar UN je u izveštaju pozvao dve strane da otvore kanale komunikacije i učine napore da se sporazum sprovede.
U tromesečnom izveštaju se navodi da je napredak postignut u dogovoru oko razmene oficira za vezu, što se ocenjuje kao olakšanje normalizacije komunikacije između dve strane.
Uz pohvale za političko vođstvo u Beogradu i Prištini, Ban je pozdravio i ulogu u dijalogu koju je imala Evropska unija.
Najmoćnije telo svetske organizacije razmatra redovni, tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Ban Kimuna o stanju na Kosovu, prvi put pošto su Beograd i Priština postigli sporazum o normalizaciji odnosa.
U izveštaju, koji je medijima dostavljen ranije, pozdravlja se sporazum Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, postignut 19. aprila u Briselu, uz posredovanje Evropske unije.
"To je istorijski uspeh. Kao rezultat toga, izgledi za prevazilaženje nasleđa prošlog sukoba i za pomirenje, stabilnost i prosperitet veći su nego ikada", ističe se u izveštaju koji se odnosi na period
od 16. januara do 22. aprila.
Ban Ki Mun je ukazao da Beograd i Priština sada treba da rade na sprovođenju tog sporazuma kako bi bila omogućena perspektiva za bolji žvot svim narodima u regionu.
"Rezultati postignuti u dijalogu utiru put za dugoročnu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. Isti duh odlučnosti, kompromisa i dobre volje treba da vodi u primeni sporazuma. Međunarodna zajednica
trebalo bi da u tom smislu pruži aktivnu i punu podršku", naveo je generalni sekretar UN.
On je dodao da obe strane treba da ostave otvorenim kanale komunikacije kako proces bude ulazio u narednu fazu, kao i da obezbede podršku za sporazum i za njegovu primenu "na obe strane reke Ibar".
Ban Ki Mun je takođe ukazao da izazovi u postizanju pomirenja među zajednicama ostaju i dalje veliki, o čemu svedoči i uništavanje srpskih pravoslavnih grobalja u posmatranom periodu.
"Pozdravljam jedinstveni stav međunarodne zajednice i brzu akciju koju su preduzele kosovske vlasti, posebno kosovska policija", istakao je on.
Nastavak tenzija i nerešeni zločini na Kosovu i dalje izazivaju zabrinutost, ukazuje Ban Ki Mun i dodaje da lokalni lideri i javnost treba da tesno sarađuju sa međunarodnim predstavnicima u cilju rešavanja tih problema.
"Talas nasilja u severnoj Mitrovici poslednjih meseci ističe potrebu za takvim pristupom", ocenio je generalni sekretar UN i najavio da će UNMIK dodatno usredsrediti svoje napore u promovisanju pomirenja među zajednicama na Kosovu.
U aneksu izveštaja nalazi se izveštaj šefa Euleksa Bernta Borharta u kojem je naveo da misija EU nastavlja da nadgleda i pruža savete u oblasti vladavine prava u skladu sa svojim mandatom.
Premijer Srbije sastao se pre današnjeg zasedanja sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom.
(MONDO/agencije)
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!