Komesarki Navanetem Pilaj je preneto da je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji i dalje veoma krhka i da posebno zabrinjavaju učestali incidenti.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić razgovarao je danas u Beogradu sa visokom predstavnicom UN i istakao da postoji velika zabrinutost u vezi sa poštovanjem ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu i Metohiji.

"Pošto je to deo teritorije Srbije koji je naša zemlja poverila u nadležnost UN, Srbiji je bitno da se tamo u potpunosti poštuju ljudska prava svih građana, pa tako i pripadnika srpske nacionalnosti", rekao je Nikolić.

On je napomenuo da Srbija zbog toga, u direktnim pregovorima sa administracijom u Prištini, nastoji da zaštiti prava svih građana koji žive u južnoj srpskoj pokrajini.

Nikolić je istakao da je Srbija iskrena u nameri da primeni najviše standarde u zaštiti ljudskih prava, a da njen Ustav i zakoni te standarde već sadrže.

U proteklih godinu dana Srbija je uradila mnogo i na planu uspostavljanja stabilnosti u regionu, što takođe ima pozitivan efekat u međunacionalnim odnosima, ocenio je Nikolić.

Pilaj je pohvalila napore Srbije u afirmaciji ljudskih prava ne samo u zemlji, već i pred međunarodnim organizacijama.

Ona je rekla da je u februaru ove godine Srbija uspešno prošla kroz drugi krug procesa provere stanja ljudskih prava, koji podrazumeva implementaciju odredbi Akta o poštovanju ljudskih prava.

Pilaj je istakla da je Srbija potpisnica skoro svih protokola UN o ljudskim pravima i da se nada da će naša zemlja ratifikovati i protokole koji obuhvataju ekonomska, socijalna i kulturna prava, kao i prava deteta.

Ona je posebno skrenula pažnju da još uvek postoje problemi pri poštovanju prava pripadnika LGBT populacije, zatim osoba sa invaliditetom i pripadnika romske zajednice, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

Zabrinutost za situaciju na Kosmetu pomenuta je i u razgovoru Pilaj sa premijerom Ivicom Dačićem.

"U prva četiri meseca ove godine zabeleženo je 60 etnički motivisanih napada", rekao je premijer Ivica Dačić i ukazao na težak položaj 200.000 interno raseljenih sa Kosova, koji nemaju mogućnost održivog povratka, saopštila je Vlada Srbije.

Dačić je istakao da je ove godine evidentirano svega 47 individualnih povratnika, i da će Srbija biti prinuđena da zatraži dodatnu pomoć EU kako bi se efikasnije rešavali problemi povratka interno raseljenih.

(MONDO/agencije)