• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici o rebalansu budžeta

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici Skupštine Srbije raspravljali su danas o predloženom zakonu o rebalansu budžeta za 2013. godinu.

Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a o rebalansu budžeta rasprava će biti nastavljena sutra.

Opozicija je najavila da neće podržati rebalans i uputila je mnogobrojne kritike ministru finansija Mlađanu Dinkiću.

Na novoj sednici Skupštine, pred poslanicima se našao predloženi rebalans budžeta za 2013. godinu i prateći zakoni.

Predlog rebalansa, čiji je manjak povećan na 178,3 milijarde dinara, odnosno za 56,4 milijarde dinara u odnosu na originalni budžet, predstavio je srpski ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

On je rekao da su prihodi budžeta povećani za sedam odsto u odnosu na prošlu godinu, dok su rashodi povećani za 2,4 odsto i da je dogovoren minimalni rast penzija i plata od 0,5 odsto u oktobru i aprilu, odnosno jedan odsto u oktobru 2014. godine.

Rebalansom se, kako kaže, išlo na smanjenje rashoda, jer se u ovakvoj ekonomskoj situaciji ne može ni razmišljati o povećanju poreza na prihodnoj strani.

"Jedino što možemo da uradimo je povećanje naplate, jer se poreske stope neće menjati. Rešenje je smanjenje rashoda, bolja naplata prihoda i sistemske mere štednje u javnom sektoru", napomenuo je Dinkić.

Dinkić je rekao da će Srbija imati rast BDP u ovoj godini od dva odsto, ali je neophodno da on raste od četiri do šest odsto, kako bi građani osetili poboljšanje životnog standarda.

Ministar finansija je ukazao da su paketom mera predviđene strukturne reforme, početak restruktuiranja postojećih društvenih preduzeća, reforma javnih preduzeća, što podrazumeva povlačenje države iz upravljanja, odnosno vlasništva.

Govoreći o JP Putevima Srbije, Dinkić je istakao da se ta firma od danas uvodi u sistem PDV i da više neće biti pokrivanja neosigurnah depozita, kao što je bio slučaj sa "Agrobankom", već samo osiguranih u vrednosti do 50.000 evra.

Ministar Dinkić je predstavio i predlog za rešavanje pitanja društvenih preduzeća, pa će one kompanije koje ništa ne rade, a primaju subvencije, ići u stečaj, dok će u onima koje fiktivno posluju radncima biti isplaćene otpremnine od 300 evra po godini staža.

Preduzećima koja pozitivno posluju, a imaju dugove iz prošlosti, pomoći ćemo da reprogramiraju drugove i pustiti ih da samostalno posluju na tržištu, rekao je Dinkić i dodao da će za 66 preduzeća biti objavljen oglas za prodaju, jer nemaju sistemski značaj, pa će se videti da li za njih ima kupaca.

Poslanici opozicionih stranaka u Skupštini Srbije poručili su da neće podržati rebalans budžeta koji je predložila Vlada Srbije, nazivajući ga "budžetom za otpuštanje radnika", sa rokom trajanja od 90 dana.

Poslanik DS-a Božidar Đelić rekao je da rebalans ilustruje nesposobnost vlade i da je "budžet za otpuštanje", jer stavka koja se povećava za čak pet milijardi dinara je tranzicioni fond, odnosno, novac za otpremnine.

On je rekao da se smanjuju izdvajanja za zapošljavanje i poljoprivredu, zbog čeka poslanici DS neće podržati rebalans.

Poslanik DSS-a Nenad Popović najavio je da ta stranka neće podržati rebalans, jer niko ne garantuje da deficit koji je planiran na 177 milijardi dinara neće prevazići tu sumu.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je da je rok rebalansa 90 dana i da se njime neće stabilizovati ekonomske prilike.

Jovanović je podsetio da je budžetom za 2013. deficit planiran na 120 milijardi, što je premašeno za manje od šest meseci i da je svima jasno da će deficit ići i preko 200 milijardi ove godine.

Poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara, Zajedno za Srbiju i Srpskog pokreta obnove kritikovale su predlog rebalansa budžeta, a Savez vojvođanskih Mađara i Zajedno za Srbiju najavili su da ga neće podržati.

Pre sednice na kojoj se raspravljalo o rebalansu budžeta srpski parlamentarci usvojili su Nacionalnu strategiju za reformu pravosuđa do 2018 i Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije, u istom roku.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image