On je, u govoru pred Stalnim savetom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), rekao da je, od svog formiranja, nova vlada Srbije preduzela velike napore u upostavljanju stabilnosti i dobrih odnosa u regionu.

Prema njegovim rečima, Srbija je posebno zadovoljna jer je, kao rezultat tih napora, evropska persketiva ovog regiona danas više nego ikada obezbeđena.
Mrkić je, govoreći o regionalnoj saradnji, ukazao da je rukovodstvo Srbije prisustvovalo ceremoniji u Zagrebu povodom pristupanja Hrvatske u EU.

"Čestitamo Hrvatskoj i smatramo da je to veliko dostignuće na Balkanu, i ujedno podržavamo težnje svih zemalja regiona na putu evropske integracije", poručio je on.

Odluka Saveta EU o otvaranju pristupnih pregovora, prema njegovim rečima, dobar je signal za Srbiju, koja će nastaviti reformski proces, kojem će ovo dati novi impuls.

"To je ujedno priznanje pozitivnog razvoja prošlosti i signal ohrabrenja da je Sbrija postala pouzdan partner", istakao je Mrkić, dodajući da je puno napora Beograd uložio u dijalogu sa Prištinom i da sada postoje sporazumi na čijoj primeni se radi.

S tim u vezi je posebno ukazao na podršku koju OEBS treba da pruži napredstojećim lokalnim izborima na Kosovu.

I pored mnogih još nerešenih pitanja koje postoje na Kosovu i Metohiji, kazao je Mrkić, puno toga je postignuto.

On je, između ostalih, ukazao da još nije rešeno pitanje povratka interno raseljenih lica.

Dijalog Beograda i Prištine je istorijski napredak, konstatovao je Mrkić, dodajući da je Srbija opredlejena da sva pitanja reši mirnim sredstvima.

"Srbija je opredlejena regionalnoj kooperaciji, što će biti poseban priritet tokom predsedavanja OEBS-u", poručio je on.

Šef švajcarske diplomatije Didije Burkhalter i Mrkić predstavili su danas, na specijalnoj sednici Stalnog saveta OEBS, plan zajedničke saradnje u naredne dve godine.

Švajcarska i Srbija predale su krajem 2011. zahtev za sukcesivno predsedavanje OEBS-om, koji je, nakon što se nijedna zemlja nije usprotivila, zvanično prihvaćen 2012. u februaru.

Švajcarska će predsedavati OEBS-om 2014, a Srbija 2015. godine.

Dve zemlje su izradile zajednički plan o načelu saradnje u dokumentu pod nazivom "Principi saradnje".

Sukcesivno predsedavanje dve zemlje potpuno je novi model za OEBS, kao i činjenica da će po prvi put OEBS-u predsedavati jedna zemlja bivše Jugoslavije.

Mrkić je kazao da se Srbija priključuje prioritetima Švajcarske, koji će biti, kako je najavio Burkhalter, pod motom bezbednost, slobode i odgovornost - tri vrednosti koje su bitne Bernu i koje su vodilje spoljne politike Švajcarske.

"Osnovna ideja zajedničke akcije je obezbeđivanje kontinuiteta, stabilnosti i poboljšanja planiranja budućih aktivnosti OEBS", objasnio je Mrkić, dodajući da je zajednickci plan "živi dokukment", otvoren za izmene, prilagođavanja, nove ideje i predloge, koji proizilaze iz događaja ili iz "Helsinki 40 plus" procesa.

Za Srbiju, kako je naveo, predsedavanje OEBS-u je velika čast, posebno zbog bilansa u zemlji, reformi koje se sprovode.

Ako bude uspešno predsedavanje, kako je dodao, onda će to biti jedan od većih uspeha u multilateralnoj diplomatiji Srbije.

Takođe, predsedavanje, prema Mrkiću, Srbija vidi i kao čast za čitav region.